IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Audi тества олекотена версия на А5

Прототипът сваля над 100 кг. от теглото на познатото Audi А5.

Audi тества олекотена версия на А5
Главната разлика между познатата версия на А5 и олекотеният прототип, който компанията тества се изразява в по-леките използвани материали. Благодарение на алуминиевите сплави и въглеродните влакна, които са заменили конвенционална стомана, теглото на колата е намаляло със 110 кг.

Новото по-ниско тегло на тестваният модел, оборудван с 2.0-литров FSI мотор, предоставя почти аналогична динамика с тази на по-надарения V6 модел с 265 к.с. под капака. Съотношението тегло/мощност при прототипът А5 2.0 FSI е 159 к.с. на тон, а при по-мощният А5 3.2 FSI, цифрите са 170 к.с. на тон.

От компанията поясниха, че по-лекото тегло ще позволи интегрирането на по-малки двигатели, които от своя страна ще изискват по-малко гориво и ще отделят по-малко вредни емисии. Свалените килограми, неминуемо ще повлияят положително и на динамичните характеристики на автомобила, управлението му и не на последно място - спирачният път.

Не се очаква компанията да интегрира новото алуминиево шаси (ASF - Audi Space Frame) в настоящият модел на А5. Това най-вероятно ще стане при следващата версия на колата. Съществува и друга вероятност, според която технологията ще се използва първо при по-атлетичните S5 / RS5.
0 от 500
  • #5
    0 rate up comment 0 rate down comment
    megane forever ( преди 16 години )
    Тя цялата им фирма е олекнала ... от към мозък!
  • #4
    0 rate up comment 0 rate down comment
    sinbad0 ( преди 16 години )
    Ванка проблема ще е огромен,като колата стане на 5 години и застрахователите почнат да се прават на интересни,че едно леко ПТП и ремонта на практика граничи с ТОТАЛНА щета./алуминиева капачка за резервоар на ТТ алуминий е 1500лв./ти прави сметки-нов капак?калник?врата?ремонт?само в Порше Запад и умиращ.Бях чел някъде че врата от алуминий за XJ jaguar необурудвана е над 6000лв.
  • #3
    0 rate up comment 0 rate down comment
    Иван ( преди 16 години )
    Единствено в България ни притеснява тоя алуминий по наще скапани пътища...Те в европа окачване не правят... Амортесиьори също не сменят. Да не говорим, че изобщо не карат коли над 10годишни.
  • #2
    0 rate up comment 0 rate down comment
    me ( преди 16 години )
    за панелите на каросерията иде реч, иначе окачването им е алуминиево от повече от десет години
  • #1
    0 rate up comment 0 rate down comment
    Иван ( преди 16 години )
    То много хубаво да ги олекотяват ама то си има граници ако направят окачването калпаво тогава не е много гот. Ще пестиш от безнин примерно ама ще ги даваш за окачване. Фен съм на марката много ама не чак толкова на алуминия :)