fallback

Байдън дава заден за електрическите автомобили

Американският президент е притиснат и от Тръмп, който обещава тотално премахване на правилата за нулеви емисии

Преходът към електрически автопарк далеч не върви на една скорост в целия свят.  Докато в ЕС няма да можем да купуваме нови бензинови или дизелови автомобили от 2035 г., в САЩ е поставена цел половината от новите коли, продадени до 2030 г., да бъдат с нулеви емисии . Сега правителството на Джо Байдън е на път да отстъпи и от това.    

Според New York Times и Washington Post през пролетта администрацията на Белия дом и Агенцията за опазване на околната среда на САЩ (EPA) възнамеряват да променят разпоредбите относно емисиите. Така ще облекчат задължителните квоти на производителите относно електрическите превозни средства.

Причините не са една и две. Продажбите на електрички в САЩ започват да показват признаци на забавяне. В същото време се увеличават проблемите с разширяване мрежата на станции за зареждане. В  година на избори - администрацията на Байдън може да преосмисли стратегията. Според източници  на New York Times - „вместо да изискват от производителите на автомобили да увеличат експоненциално продажбите на електрически превозни средства“ до 2030 г., сега те ще „имат повече време да се адаптират“ към нулеви емисии.

Зад тази рязка промяна на курса има няколко фактора. Както споменахме, купувачите не са толкова активни заради скъпите цени на електрическите автомобили. В САЩ има относителен недостиг на зарядни станции. Трети фактор е натиск на производителите и профсъюзите в автомобилната индустрия. Последните подкрепиха Байдън през 2020 г., но сега се страхуват за работните си места.

Страничните ветрове около преизбирането на президента също не помагат, тъй като той върви по тънко въже, опитвайки се да балансира два важни приоритета: борбата с изменението на климата и защитата на трудовите права. От своя страна бившият президент Доналд Тръмп се възползва от възможността да атакува електрическите автомобили, като гарантира, че те „не работят“. Милиардерът се обърна към работниците, че политиките на Байдън „са луди“ и той ще премахне всякакви планове за въвеждане на електрички още в първия си ден обратно в Белия дом.

Миналата пролет EPA излезе в разпоредби за емисиите, че 67% от новите автомобили и леки търговски превозни средства ще бъдат изцяло електрически през 2032 г.. За сравнение – те са 7,6% през 2023 г. Това би се превърнало  в радикална трансформация на автомобилния пазар в САЩ. Въпреки че миналата година в САЩ бяха продадени рекордните 1,2 милиона електрически превозни автомобила , прогнозите за 2024 г. са много различни. Правителството на Байдън отпуска помощ до 7000 долара на кола, но в момента само 18 електрически модела отговорят на критериите. За сравнение миналата година тяхната бройка беше 24. А мярката минаваше за една от звездните на Байдън.

В изявление Джон Бозела, президент и главен изпълнителен директор на Алианса за автомобилни иновации (който представлява 42 автомобилни компании, които произвеждат по-голямата част от новите превозни средства, продавани в САЩ), каза, че страната трябва да намали скоростта на прехода към електрически превозни средства.  

„Трябва да дадем шанс на пазара и веригите за доставки да наваксат изоставането, да запазим способността на клиентите да избират, да позволим на обществените такси да бъдат достъпни и да позволим на промишлените кредити и Закона за намаляване на инфлацията да си свършат работата.“, каза той.

Въпреки различията в автомобилните политики между САЩ и Европа, има няколко еднакви опасения относно навлизането на електрическите коли – цени, лиса на инфраструктура. И ако удължаването на сроковете се случи в Америка, може да го очакваме и на Стария континент.

Както финансовият директор на Porsche (една от марките, които са инвестирали най-много в разработването на електронни горива) Луц Мешке каза преди месец - „има много дискусии за края на двигателя с вътрешно горене“. Мениджърът посочи, че европейският план за забрана на продажбата на нови автомобили с ДВГ до 2035 г. „може да бъде отложен“.  Европейските власти и без това предвиждат клауза за преразглеждане през 2026 г.  

 

fallback
  • #17
    анонимен ( преди 8 месеца )
    Електропитеците да си купуват по един вибратор три педи и да си го намаат до гърлото, ама през задния двор. Пасаторите са мъртво родени скейтборди без никакво бъдеще.
  • #16
    До 14 ( преди 8 месеца )
    "Ако правителствата дадат назад и падне натиска върху ДВГ цените им ще паднат много бързо с 15-тина %." По какъв начин смяташ да падне натиска? Няма да отпаднат екологичните изисквания дори да не ги затягат. Това няма да свали цените. Докато китайското правителство натистка, цените на електромобилите ще падат по минимум 15% на година дори след като цените бъдат изравнени. В Китай електромобилите ВЕЧЕ са по-евтини, Но цените им не са спрели да падат, а цените на материалите за батерии се сриват.
  • #15
    анонимен ( преди 8 месеца )
    "Елинор Рузвелт: Великите умове обсъждат идеи, средните умове обсъждат събития, малките умове обсъждат хората"
  • #14
    анонимен ( преди 8 месеца )
    Абе що така рязко всички дръпнаха щепсела?! Май сметките криви излязоха...
  • #13
    анонимен ( преди 8 месеца )
    Ако правителствата дадат назад и падне натиска върху ДВГ цените им ще паднат много бързо с 15-тина %. А електричките има да догонват много време. Да те си създадоха една сериозна фен база и няма да изчезнат, без значение каква е разликата в цената. Но без натиск върху ДВГ няма да го изместят по пазарен път. Максимум да се изравнят.
  • #12
    Анонимен ( преди 8 месеца )
    МитЕ,всички дават назад за електромобилите,само нашата адреналинка - електричка кара само напред,няма задна скорост.
  • #11
    анонимен ( преди 8 месеца )
    Неканения Гост наистина нямал топки и мъжка дума. Хич не харесвам електромобилите, но вече не смея да кажа лоша дума, за тях за да не ме асоциират с подобни индивиди.
  • #10
    Гостенино ( преди 8 месеца )
    Досега няма случай в човешката история в който да си имал собствено мнение. Обикновено мнението ти е да отречеш мнението на някой друг по метода " аз нямам никаква идея как е, но пък съм 100% сигурен че не е така както казваш ти! " На въпроса защо смяташ че не съм прав, отговора винаги е "Абе ти си прав, ама аз не съм съгласен с тебе, затова ще те обидя, ще се заям нещо за да спя спокойно" нищо ново под слънцето този цирк го играеш вече седма година. Като нямаш мнение защо спориш?
  • #9
    До 7 ( преди 8 месеца )
    Сега има много по-малко субсидии като цяло от преди години и в пъти повече продажби на електромобили които забавят ръста да, но са значителен дял със значителен ръст
  • #8
    Да 7 ( преди 8 месеца )
    Това пък без субсидии няма продажби отдавна е разбито обаче хора които не си ползват мозъка не могат да осъзнаят и разберат
fallback
Последни