През последната седмица технологично ориентираните собственици на автомобили от Volkswagen Group получиха неприятна изненада. Германският концерн тихомълком прекъсна неофициалния достъп до данните на своите коли, предизвиквайки вълна от недоволство в интернет.
Проблемът засяга директно хората, които разчитат на системи за "умен дом". Доскоро потребителите можеха да използват отворения CarNet API на услугата We Connect, за да свързват автомобилите си с независим софтуер. Сега тази вратичка е затворена, а собствениците са оставени на милостта на официалните, но значително по-ограничени приложения на марката.
Какво губят шофьорите
Спирането на достъпа удря най-вече потребителите на популярни платформи с отворен код като Home Assistant и системите за управление на електромобили openWB.
Досега ентусиастите можеха да създават сложни и изключително полезни автоматизации, които официалните приложения просто не предлагат без скъп абонамент, а често и изобщо липсват. Чрез външния софтуер собствениците на електромобили можеха да настройват колата да се зарежда само когато домашните соларни панели генерират излишна енергия или да програмират зареждане точно в часовете с най-ниска тарифа на тока. Възможностите включваха още активиране на климатика въз основа на прогнозата за времето, личния календар или дори локацията, наред с опцията за управление на автомобила чрез персонализирани гласови команди.
Наскоро обаче всички външни сървъри бяха отрязани от облака на VW Group. Официалните приложения на марките продължиха да работят нормално, което ясно показа, че не става въпрос за технически срив, а за целенасочена политика.
Оправданието: "Сигурност" и нови бизнес модели
Докато централата на Volkswagen във Волфсбург запазва мълчание, единственият официален коментар дойде от европейското подразделение на Skoda. В отговор на гневни коментари във Facebook, от чешката марка обясниха, че вече е въведена "официална рамка за достъп на трети страни до данните на автомобилите".
Зад тази корпоративна формулировка най-вероятно се крие преминаване към платен B2B модел. С други думи – данните на автомобила ви вече ще се продават на компании, които имат лиценз за това, а вие като собственик губите безплатния контрол над тях.
След засилването на критиките, от Skoda направиха крачка назад с успокоението, че разбират важността на платформи като Home Assistant. Марката обещава да потърси решение, което да върне "избрани основни функции" по начин, гарантиращ "защитата на данните, сигурността и стабилността на системата".
Задава ли се нова тенденция
Използването на "сигурността" като оправдание за ограничаване на софтуерната свобода не е новост в технологичния свят – това е любим ход на гиганти като Apple. Въпросът е дали Volkswagen Group не тества почвата за превръщането на автомобилите в напълно затворени екосистеми, където всяка допълнителна функция ще изисква месечен абонамент към производителя.

0