IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Защо почти всички китайски коли са с 1.5-литров двигател?

Отдавна вече обяснението не е в някогашния донор от Mitsubishi

Почти всички „неелектрически“ китайски автомобили (бензинови, LPG, пълни или plug-in хибриди) имат 1,5-литров бензинов двигател, - с турбо или без, под капака. В същото време европейските и японските производители също възприемат този работен обем, но само в някои случаи като Toyota с Yaris Hybrid и кросоувъра Yaris Cross, Honda с HR-V и Jazz, Volkswagen Group с многобройните модели, които използват 1.5 TSI, Nissan с X-Trail и Qashqai.


Jaecoo


Правилният компромис

Изборът на този конкретен обем от много производители в азиатската страна е свързан с факта, че предлага добър компромис между производителност и консумация. Но има и друга причина - в Югоизточна Азия (много важен пазар за китайските производители) автомобилите, произведени в чужбина с двигатели, които не надвишават един и половина литра, подлежат на мита от 5% вместо 20%.

Разпространено мнение твърди, че двигателите 1.5 на китайските автомобили са с произход на Mitsubishi, но това беше вярно до преди около петнадесет години. Единствените автомобили, които в момента са на пазара в Eвропа с двигатели с произход от Япония, са Forthing Friday (и производните му Cirelli 5 и Evo 6) и EMC Quattro и Sette.


Omoda Jaecoo


Повечето двигатели идват от Китай и Австрия

Повечето от 1.5-литровите агрегати, монтирани на китайски автомобили, сега идват от Acteco - компания, създадена от местния гигант Chery в сътрудничество с австрийската компания AVL. Те се намират, например, под капака на множество SUV, произведени от Chery, като Jaecoo 7 plug-in hybrid, DR 3, 5 и 6 PHEV, EMC Sei и почти всички модели на марката Sportequipe.

Моторът 1.5, използван от BYD Seal U plug-in hybrid, е „домашно изработен“, както и тези на моделите MG, разработени от SAIC (китайска група, притежаваща британската марка), в сътрудничество с американците от General Motors. Двигателите 1.5 на кросоувърите Lynk & Co 01 и 08 също са резултат от партньорство между китайския Geely и шведския Volvo (двата производителя са част от една и съща група).



 

0 от 500
  • #2
    0 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 49 минути )
    Много са иновативни тези китайци бре, цялата им автомобилна промишленост се крепи на батериите на 3 компании и ДВГ-тата на 3 компании. Обаче да редят таблети са номер 1. Но то и тези таблети идват с тайвански чипове и са базирани на американски андроид аутомотив.
  • #1
    0 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 час )
    Данправят веосмак хибрид ... Ще е яко