IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Германската автоиндустрия върви към дъното – спад на печалбите със 76%

Това е най-лошият резултат от световната финансова криза през 2009 година насам

Рецесията продължава сериозно на германската икономика, очевидно забавяйки темпа на растеж при местните производители. Според доклад на консултантската компания EY, най-големите спадове в печалбите през последните месеци са регистрирани в автомобилната и хартиената индустрии. А компаниите, реагирайки на слаби резултати от продажбите, се стремят към ускорени съкращения на работни места.


автомобилна индустрия


Германската автомобилна индустрия потъва все по-дълбоко в криза месец след месец. Проблемите засягат не само самия сектор, но и ускоряват икономическото забавяне в Германия като цяло. Според последния доклад на EY, водещите автомобилни производители Volkswagen, BMW и Mercedes отбелязват комбиниран спад в оперативната печалба с 76% през третото тримесечие на 2025. Това е най-лошият резултат от световната финансова криза през 2009.

Германските марки губят рентабилност - вълната от съкращения продължава

В международно сравнение между общо 19 компании, германските автомобилни производители като цяло се представят по-зле от всички останали национални производствени групи. Въпреки че приходите на много компании останаха относително стабилни, тяхната печалба рязко спадна. В отговор на нарастващия финансов натиск множество германски автомобилни компании обявиха съкращения на работни места.

В сравнение с предходната година, заетостта в германския автомобилен сектор намаля с 6,3%, което е най-големият спад сред всички индустрии. В абсолютни стойности индустрията загуби 48 800 работни места. Дългосрочните данни изглеждат още по-тревожни – в сравнение с 2019, т.е. предкризисния период, броят на служителите е намалял с цели 112 000, което означава намаление от 13%.

На практика това означава, че за шест години германската автомобилна индустрия е загубила почти всяко седмо работно място. Прогнозите също не са оптимистични – според експерти индустрията може да загуби още почти 100 000 работни места до 2030.

„Съкращенията в германската индустрия още не са приключили. Това е особено вярно за автомобилната индустрия, която е изправена пред истинска буря: огромни спадове в печалбите, свръхкапацитет, търговски бариери и отслабващи чуждестранни пазари правят постоянните намаления на разходите неизбежни’’, коментира Ян Брорхилкер, ръководител на одитния отдел на EY в Германия.

Твърде много проблеми наведнъж, най-големите са на китайския пазар

Публикуваният доклад рисува картина на нарастващите проблеми, с които германските автомобилни производители трябва да се сблъскат. Трудната ситуация включва, наред отслабването на премиум сегмента, последиците от митническата политика на САЩ, неблагоприятни промени в обменните курсове, скъпи инвестиции в електромобилността, които все още не са донесли възвръщаемост, както и високи разходи, свързани с преструктурирането. Всички тези фактори се натрупват едновременно, създавайки изключително неблагоприятни условия за функционирането на индустрията.

Въпреки това, най-голямото притеснение е развитието на събитията на китайския пазар. Спад от 9 процента в продажбите на германски автомобили в Китай през третото тримесечие доведе до спад в световния им пазарен дял от 39% през 2020 до 29%. Този пазар става все по-конкурентен, а премиум автомобилите губят интерес сред клиентите заради икономическото забавяне. Освен това, динамичното развитие на електромобилността ясно благоприятства местните китайски производители, които получават предимство пред традиционните марки от Запада.


0 от 500
  • #21
    6 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 8 часа )
    Дет се вика да им имаме проблемите на германците, каквото и да стане пак ще са 3 пъти по-добре от нас.
  • #20
    4 rate up comment 5 rate down comment
    Ами ( преди 11 часа )
    Докато произвеждат нискокачествени еднодневки, така ще бъде.
  • #19
    4 rate up comment 6 rate down comment
    славянин ( преди 11 часа )
    П.др.г.йския съюз изтича в отходната канализация, "честито" на печелившите еврозомбидиоти, които са набутани в него!
  • #18
    10 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 12 часа )
    Ангела Меркел съсипа Германия като напълни страната и Европа с арабски терористи които нищо не работят, а само саботират и унищожават. Твърдя го от личен опит.
  • #17
    8 rate up comment 4 rate down comment
    анонимен ( преди 14 часа )
    Нищо им няма на германците, те в Китай всичко е на загуба от 10 години, въпреки милиарди субсиидии от държавата, ама всичко е точно.
  • #16
    14 rate up comment 9 rate down comment
    анонимен ( преди 21 часа )
    Хайде да се свършва с тази прехвалена германска икономика, а след нея дано и с френската. За да се осъзнаят и да слязат на земята. Сами си го направиха и от тарикатлък и надменност водят целия ЕС към криза. Ние естествено улучихме пак точния момент кога да приемем еврото ( както сме улучвали и преди в историята все да сме на грешната страна ).
  • #15
    8 rate up comment 9 rate down comment
    България в ... ( преди 22 часа )
    източноримската империя = фалит, в османската империя = крах, в германския райх = погром, в СССР = разпад, в ЕС = ...? кога??
  • #14
    7 rate up comment 8 rate down comment
    А пък... ( преди 22 часа )
    ежемесечните финансови източавения на френската държава от полудържавната перачница рено доведоха Франция до фактически фалит със128% държавен дълг спрямо БВП!
  • #13
    13 rate up comment 9 rate down comment
    Киро ( преди 23 часа )
    Германия и Европа пропиляха шанса си да бъдат някакъв фактор за нещо в света. Не е само автомобили. Всичко. Сбъркана тотално политика и икономика. Е сега няма да правят коли а ще правят оръжие да воюват с Русия и Китай. Това става. Истината е че Европа избира войната. Друго не и остава. И това безумие само САЩ могат да го спрат. Германия искаше енергийна независимост от Русия. Е сега я има. От Русия се натресоха на САЩ.
  • #12
    0 rate up comment 0 rate down comment
    Сирио ( преди 23 часа )
    Или аз или ти.