Всеки месец в Automedia.bg проследяваме какво се случва на пазара на леки автомобили в България. Но е редно поне два пъти в годината да обърнем внимание и на сегментите на тежките автомобили - товарни и пътнически, където броят на сделките е по-малък, но пък средната стойност е значително по-висока. Най-съществена роля тук играе т. нар. категория N3 - тежкотоварни камиони с маса над 12 тона.

Най-продаваните тежки камиони (кат. N3) за първото полугодие на 2025 по марки. Долу е посочена промяната спрямо същия период на миналата година. Графика: AUTOMEDIA.BG
При разцвета на строителния бизнес в България и добре развиващите се играчи в сектора на далечните превози у нас, едва ли е изненада, че търсенето на камиони расте. За първото полугодие на 2025 са регистрирани 1807 нови тежки камиона, което е ръст от 15% спрямо същия период на миналата година. Настъпили са обаче и сериозни размествания при най-популярните марки. Volvo си остава на върха със завидния ръст от 52% на годишна база, но Mercedes, който бе на второ място през 2024, сега се смъква цели пет позиции надолу, с 42% спад. Свили са се също продажбите на Renault (-13%, от трето на четвърто място) и на Ford (-65%). Като основен печеливш тази година се очертава нидерландската DAF, с 86% увеличение в регистрациите и изкачване от пета до втора позиция. Стабилен растеж отчитат Scania, MAN и особено Iveco.
Най-продаваните камиони и автобуси в България (ГАЛЕРИЯ):
S-Way е на пазара от началото на 2020 като наследник на пенсионирания Stralis. Произвежда се в Мадрид и дава избор между пет двигателя: три дизелови редови с под 6 цилиндъра (и работен обем съответно 8.7, 11.1 и 12.9 литра) и два на природен газ, с обем 8.7 или 12.9 литра. Трансмисията е 12-степенен автоматик.


6