fallback

Европа реши: край на шофьорската книжка

Вече и 17-годишни ще могат да карат ТИР, предвиждат новите промени в правилата

Шофьорската книжка като физически документ ще изчезне в Европейския съюз в следващите няколко години, след като предложеният в края на март пакет законодателни промени получи одобрението на Европейския съвет. Занапред свидетелството за управление ще бъде уеднаквено за всички държави-членки и ще е дигитално - част от бъдещия European Digital Identity Wallet. Промените трябва да бъдат гласувани и от европарламента, но там не се очакват възражения.        Дигиталните шофьорски книжки вече са въведени на доста места по света - в някои австралийски провинции, в отделни щати в САЩ и в европейски страни като Естония      Промените в регулациите за движението по пътищата ще трябва да бъдат приети от всички страни в общността, включително и България, в срок от 4 или 5 години за различните точки. Дигиталната шофьорска книжка ще премахне и една вратичка, която днес позволява на хора, загубили свидетелството си за управление в една държава от ЕС, да се сдобият с ново в друга. Занапред отнемането на книжката ще важи навсякъде. Освен това ще е по-често явление, защото новите правила изискват всяка страна без изключение да отнема шофьорски права за нарушения като каране след употреба на алкохол, превишаване на скоростта с над 50 км/ч или предизвикване на фатални катастрофи.

Освен че става дигитална, шофьорската книжка вече ще е валидна за 15 години, а не за 10, както е в момента в България. Все пак е предвидена възможност хората, които не желаят да ползват дигитални технологии, да получат физически документ по поръчка.

Друга съществена промяна, за която вече писахме, предвижда да се понижи минималната възраст за категория С (за камиони) от сегашните 21 години на 18 години. Целта е да се компенсира поне частично острият недостиг на шофьори на ТИР в Европа. В собствените си държави дори и 17-годишните ще имат право да карат ТИР, но задължително с придружител. Минималната възраст за шофьори на автобуси се понижава от 24 на 21 години.          

 

 

 

fallback
  • #28
    Laffil ( преди 8 месеца )
    Аман от простотии...ама то от прости хора толкова!!!!
  • #27
    анонимен ( преди 8 месеца )
    каква покупвателна способност в руzzия и кой го интересува какво се случва по блатата извън няколко града живеят като скотове в 18 век няма канализация ток вода пътища и това го казват всички руснаци даже държавния им глава от десетилетия е бутафория щото с онзи първия му се случи случка и жена му се разведе с двойника или тройника жената има някаква съвест как ще я гледат децата и
  • #26
    valeryan ( преди 8 месеца )
    Е това със възрастта на професионалните шофьори е май голямата простотия .. а 17 тираджия а на 21 караш на рейс
  • #25
    анонимен ( преди 8 месеца )
    Много наболял въпрос са тировете, факт. Чужди, наши, всичко живо гази правилата здраво. Доволен съм, че предприемат общоевропейски наказания и за тях. Без книжка за пил и тежко ПТП е ОК. Електронната книжка ще бъде в база данни някаква, според мен. Казваш ЕГН при проверка и излизат талони, полици, книжка. ОК е. За 17 годишните е проблемът! Това са още деца без психика и самосъхранение. Колко да карат с придружител, година? Кой ще ги следи дали са сами? Никой. Наистина брутално безумие..
  • #24
    Cristie_gold ( преди 8 месеца )
    Само да ти обясня, Русия не търси общаци. Идея нямаш колко агрономи работят в Русия . Идея нямаш , колко служители на ръководни позиции в БАСФ , отидоха да работят в Русия .
  • #23
    Doburden ( преди 8 месеца )
    До #8Е за какво ти е въобще тогава дигитална да си я слагаш по дигиталните портфейла щом могат да те проверят и без нея. Ама, сетих се за да може в ЕС (включително БГ) да се изхарчат(откраднат) едни милиарди.
  • #22
    Тинтири_минитири ( преди 8 месеца )
    А да си чувал за нещо наречено Паритет на покупателната способност :) Бедна Русия 4та, богата Германия 6та :)
  • #21
    анонимен ( преди 8 месеца )
    Ето защо бг рyсopoбите не ходят в расия: Средна заплата в Германия 3811 евро на месец. В Рашиcтан: 740 евро. *** те рaшиcтите са по-бедни от българите бре, хахах!
  • #20
    анонимен ( преди 8 месеца )
    Ето защо бг рyсopoбите не ходят в расия:
  • #19
    Тинтири_минитири ( преди 8 месеца )
    До Пипилота: Гения на драгия европейски законодател - припомням, същия за който краставицата беше най-важна и който измисли капачките, които ти влизат в носа докато пиеш, та този гений успя да съчетае и две от най-смъртоносните неща на пътя "ТИР- овете" и младите шофьори в едно!.. Какво да очакваме от едни изцяло пропаднали национални политици изхвърлени в Брюксел на доизживяване...
fallback
Последни