Времената се променят, а с тях и модата и тенденциите. Това се отнася и за автомобилите, както и със свързаните с тяхното притежаване проблеми. Крадците на части и оборудване също променят вкусовете си, като далеч в историята останаха емблемите, антените и чистачките, които бяха обект на най-сериозен интерес от тяхна страна.
През последните години (особено по време и след пандемията) на първо място се изкачиха катализаторите заради ценните метали в тях. Сега обаче е това се променя, като се оказва, че този детайл вече не е на първо място по търсене на пазара на черно. Крадците са все по-силно привлечени от новите технологии в автомобилите и започват да атакуват асистентите за шофиране.
Според последните данни от няколко държави в Европа, новата "златна жила" за престъпниците са радарните сензори. Този компонент обикновено е поставен зад емблемата на марката или на долната решетка, което го прави много податлив на повреда след удар. Затова и е много търсен на пазара на черно, където цената му може да достигне до няколко хиляди евро.
При Volkswagen, например, самият сензор струва 1200 евро, но това не е крайната цена. В нея се включват нужните компоненти за свързвани, както и труда за неговото поставяне. Инсталацията на сензора в "домашни условия" не е елементарна, тъй като всички асистенти за шофиране трябва да бъдат калибрирани, а за това е нужно сериозно оборудване.