Наличието на системи за защита от кражба не гарантира пълна безопасност на автомобила, тъй като престъпниците постоянно измислят нови начини. Един от тях - копиране на електронен ключ, е все по-разпространен напоследък, предупреждават експерти.
В случая става въпрос за добавяне на нов електронен ключ към паметта на стандартната система за сигурност на автомобила. Това, разбира се, се случва само при нови и модерни преводни средства. И ако крадецът успее да регистрира ключ или чип в системата, нищо не му пречи да се представи като собственик и да получи достъп до колата.
Основната опасност при този метод е елиминирането на стандартната защита - нещо, в което крадците отдавна са се специализирали. Наличието на допълнително оборудване не решава напълно проблема, но често то забавя престъпниците и може да ги накара да се откажат и да се насочат към друга „жертва“.
Друг опасен метод е откриването на PIN-кода на имобилайзера през VIN-номера на автомобила. Това става с устройство, което се продава свободно на различни платформи за търговия като AliExpress. То се свърза с OBD конектора и получава PIN за проверка на функционалността на системите на автомобила. Този метод обаче е по-сложен и изисква както достъп до колата, така и повече време.
Сред високотехнологичните методи за кражба е и използването на ретранслатор, който автокрадците наричат „дълга ръка“. В случая на риск са изложени най-вече собствениците на автомобили, оборудвани със система за безключов достъп. Така най-често се крадат германските автомобили от премиум-клас.
Тази схема винаги включва поне двама нападатели. Единият от тях остава до колата на „жертвата“, а другият, „въоръжен“ със специално приемо-предавателно устройство, следва шофьора. Когато е активиран, ключът предава сигнал до автомобила, който крадците прихващат и след това отмъкват без проблем колата.
В случая има няколко начина за защита срещу този метод на кражба. Например, можете да деактивирате системата за безключов достъп в колата си. Друга възможност е да закупите специален калъф за ключодържателя на колата - така наречената „Фарадеева клетка“. Този калъф предпазва смарт ключа от всякакви приемащи и сканиращи устройства.
Крадците използват и някои елементарни прийоми, като един от тях е поставяне на найлонов плик върху върху задната чистачка. Шофьорът влиза в колата и забелязва чужд предмет.. След като слиза от колата, за да го махне, престъпникът сяда зад волана и изчезва.