IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Много за малко – тестваме Citroen C3 Aircross и е-C3 Aircross

Най-новите модели на френската марка привличат не само с цената

Всички говорят за светлото електрическо бъдеще, но то може да бъде възможно, едва когато електромобилите станат достъпни за масовия потребител. Автомобилните производители са наясно с това и постепенно на пазара излизат модели на цени, каквито не сме свикнали да виждаме. 


Citroen e-C3 Aircross


Citroen не прави изключение, като френската марка атакува именно този сегмент – на достъпните коли на ток. Така първо се появи е-C3, а след него излиза и е-C3 Aircross, който всъщност представлява електрически вариант на едноименния модел. Имахме възможност да тестваме автомобила – както във версията, задвижвана само на ток, така и с хибридно задвижване.

И така, къде се вписва Aircross в останалата част от класа на достъпните електрически автомобили? Той е малко по-голям от хечбека e-C3 и е предназначен да предложи по-практично, семейно фокусирано предложение за електрически SUV, като същевременно запази достъпната му цена. С дължина от 4390 мм той е с близо 380 мм по-дълъг от C3 и е доста по-висок. 


Citroen e-C3 Aircross


От Citroen признават, че дизайнът на модела е вдъхновен от концепцията Oli, като това си личи най-вече от предницата, върху която е поставена новото лого на марката, което е с огромни размери. Има и малки декоративни вложки, а на покрива са поставени релси, издържащи до 200 кг багаж. Това означава, че можете да добавите палатка, голяма кутия за багаж или стойка за велосипед.

Интериорът на модела не е революционен, но в същото време в него има някои нови неща. Арматурното табло е проектирано така, че водачът и пътникът до него да имат ясен изглед през тях с Head-up дисплей, който обаче не излъчва върху предното стъкло, както е при повечето модели. Той е по-скоро проектор, показващ скоростта и друга полезна информация върху лъскава черна секция между горната част на таблото и долната част на предното стъкло. Ясно, че е по-евтин е от нормален цифров екран, но върши добра рабата.


Citroen e-C3 Aircross


Самото име C3 Aircross означава повече пространство и практичност в салона, като една от бензиновите версии се предлага дори в 7-местен вариант. За електрическата версия такава опция не е предвидена, тъй като няма как допълните седалки да бъдат прибрани в пода, където е разположена батерията. Въпреки това има достатъчно място на втория ред седалки, а облегалките се накланят в съотношение 60/40. което ще бъде хит сред децата.

Дори и без трети ред седалки, получавате масивен багажник – обемът му е 460 литра. Липсва типичният за електромобилите „frunk“ - мястото под предния капак, където могат да се съхраняват кабелите за зареждане, например. За тях обаче е предвидено място в багажника, чийто под е с променлива височина.


Citroen e-C3 Aircross


Citroen e-C3 Aircross използва задвижването на Citroen e-C3, което означава електромонтор със 113 к.с., задвижващ предните колела с пакет батерии с капацитет 44 или 54 kWh, осигуряващи пробег от около 300 км. За България засега е достъпна само по-малката батерия, която е с литиево-железен фосфат (LFP) и с по-малко енергийна плътност от литиево-йонните (NM)C батерии, използвани в много от съвременните електрически превозни средства. Тя е по-евтина за производство и използва по-малко редкоземни метали

И двете батерии на e-C3 Aircross имат 100kW DC възможност за бързо зареждане, което означава, че батерията може да получи от 20 до 80% капацитет за 26 минути с подходящо бързо зарядно устройство. Стандартното зареждане с променлив ток може да се извърши при до 11kW или да се включи в нормална 7kW домашна стенна кутия и батерията ще бъде пълна за 7 или 9 часа в зависимост от батерията.


Citroen e-C3 Aircross


Идеята е този модел да се използва както в града, така и за по-продължителни пътувания. И той се чувства в свои води и на двете места. Не е прекалено мощен, но в същото време е удобен – седалката е така поставена, че да имате добра видимост, а също така е много тих (изолацията е отлична и шум от гумите почти не се чува). Кормилното управление леко, без да е прекалено директно, но и никой не очаква това от подобна кола. В крайна сметка идеята е тя да не те натоварва в градския трафик и да бъде достатъчно комфортна за по-дълги пътувания.  

В същото време амортисьорите имат широк ход и преминават през неравностите на пътя без сериозни вибрации или сътресения. Е, има го типичното за автомобили с подобна форма накланяне при преминаване през завои с по-висока скорост, но то до голяма степен се компенсира от тежестта на батерията. В същото време разходът на енергия е около 18 kWh на 100 км, което е напълно оправдано с оглед на допълнителното тегло от електрическото задвижване.


Citroen e-C3 Aircross


Както вече стана дума, голямото оръжие на e-C3 Aircross е цената. И тя наистина си заслужава, тъй като стартира от 49 760 лева (41 467 лева без ДДС), за базовото ниво на оборудване You. То включва LED фарове, 16-инчови алуминиеви джанти, окачване Citroën Advanced Comfort, автоматично аварийно спиране, задни сензори за паркиране и автоматичен климатроник. 

Срещу допълнителни 5000 лева получавате пакет Plus, който добавя 17-цолови джанти, електрически отопляеми и сгъваеми огледала, камера за заден ход, релси на покрива, седалки Citroën Advanced Comfort и още няколко интересни функции.


Citroen e-C3 Aircross


Най-високото ниво на оборудване – Max, е оценено на 57 483 лева, като то разполага с всичко от другите две плюс предни паркинг сензори, безжично зареждане за смартфон, покрив черен цвят, LED задни светлини, и др.

В Citroen обаче са наясно, че голяма част от потребителите все още не са готови да рискуват с електрически автомобили, което се вижда и от резултатите на пазара в последно време. За тях също има подходящ вариант - C3 Aircross, който също се фокусира върху електрифицираното задвижване заради хибридния задвижващ агрегат, комбиниран с автоматична скоростна кутия. В същото време обаче базовата версия на модела е оборудвана с чист двигател с вътрешно горене – бензинов с ръчни скорост и 100 к.с. Така гамата на модела е пълна и има за всекиго по нещо.


Citroen e-C3 Aircross


Говорейки за размери, при стандартния C3 Aircross те са идентични с тези на електрическия вариант (дължина - 4390 мм, височина - 1660 мм, широчина - 1790 мм и междуосие - 2670 мм). И както стана дума, той е достъпен и в 7-местна конфигурация – нещо, което малко от конкурентите на пазара предлагат. В Stellantis обаче вярват, че това ще им донесе успех, като същият подход се използва при „братовчеда“ Opel Frontera.

Така минималният обем на багажника на C3 Aircross е 460 литра (колкото и при електрическата версия) във варианта с 5 места, но ако се добавят две седалки, той намалява до 330 литра. В същото време товарното пространство достига 1600 литра, когато вторият и третият ред бъдат свалени. В интерес на истината допълнителните две места не са за възрастни хора, освен ако те не са с ръст до 1,70 метра, при това за пътувания на малки разстояния.


Citroen e-C3 Aircross


Що се отнася до останалата част на интериора, за него вече стана дума, като разликите с електрически момент са малки. И тук в базовото оборудване няма дисплей, а място за  закрепване на телефон – така наречената Smartphone Station. При по-богато оборудвания вариант Max налице е 10,25-инчов сензорен екран с възможност за безжична свързаност и съвместимост с Apple CarPlay и Android Auto.

Задвижването е типично за моделите на Stellantis, като започна с 1,2-литров бензинов турбомотор PureTech с три цилиндъра и мощност 100 к.с, съчетан с 6-степенна механична скоростна кутия. С 48-волтов модул този агрегат се превръща в хибрид със 136 к.с., като в случая електрическият мотор е интегриран в 6-степенна автоматична скоростна кутия e-DCT с двоен съединител. Всичко се захранва от батерия с капацитет 0,9 kWh, като времето за ускорение от 0 до 100 км/ч е 8,8 секунди, а максималната скорост – 193 км/ч.


Citroen e-C3 Aircross


Предаването е само предно, като платформата Smart Car на Stellantis осигурява балансирано поведение на пътя. И тук силната страна е окачването, което осигурява безболезнено преминаване през неравностите на пътя. Накланянето на каросерията в завой се контролира и външните колела почти веднага намират нужната опора, елиминирайки до голяма степен познатото от автомобили с подобно форма разклащане. В същото време шофьорът допълнително е улеснен от регенерацията на енергия при спиране.

В същото време 3-цилиндровият двигател разполага с достатъчно мощност при ниски обороти, а скоростната кутия преминава плавно на по-висока предавка, без да се усеща забавяне. Това прави шофирането още по-приятно, като за това, както стана дума вече, помага и добрата шумоизолация на автомобила.


Citroen e-C3 Aircross


От Citroen посочват среден разход на гориво от 6,2 л/100 км и 5,6 л/100 км при хибридния вариант. Нашият маршрут включваше основно планински и околовръстни пътища, както и магистрала, което, поне на теория, би означавало, че подобни стойности би трябвало да бъдат лесно постижими. В действителност разходът на хибридна версия се оказа с около 1,5 л/100 км по-висок, но и не сме правили опити за пестене на гориво.

Що се отнася до цените, те започват от малко над 35 000 лева при бензиновата версия със 100 к.с. Хибридът със 136 к.с. струва с 11 000 лева повече във варианта You. С максимално оборудване цената вече приближава 50 000 лева.


Citroen e-C3 Aircross


В заключение може да се каже, че C3 Aircoss е наистина впечатляващо предложение, като това важи основно за електрическата версия. Съотношението цена качество-цена, комбинирано с пространство и оборудване определено си струват. Разбира се, при условие, че се използва основно в града, където пробег от 300 км е напълно достатъчен. За по-дълги пътувания определено ще ви трябва и втора кола, освен ако не предпочитате да спиране често. 


0 от 500
  • #12
    0 rate up comment 0 rate down comment
    Ecuator ( преди 2 седмици )
    Предполагам е с известия трицилиндров мотор с мокър ремък който се разгражда в двигателя и го прави партал. Пуртеч, по-известен като пудретеч.
  • #11
    1 rate up comment 1 rate down comment
    Хахохи ( преди 3 седмици )
    Някой хора скоро не са си купували нова кола, да не кажа никога. Цената е добра, най-важното караш нова кола, имаш 5 или с доплащане повече гаранция. За 35к няма друго такова с тези размери, за електричната също. 50к и получаваш голяма кола, не дачия спринг или Хюндай... забравих му името на малолоитражния джип. Ще отида да я видя на живо, нищо, че карам чисто нова кола от 6 месеца.
  • #10
    2 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 4 седмици )
    Преди няколко години ми се наложи да наема кола и ми дадоха Ситроен С3 Еъркрос. Друго нямаха. По-лоша кола не съм карал в живота си, а съм шофьор от 1984. Дълга и необмислена скоростна кутия, ужасна електроника, примитивен интериор, лошо поведение на пътя освен на прави участъци на магистрала. Иначе клати като лодка в бурно море. Не може да стъпи на малкия пръст на Рено или Пежо, да не говорим за немски, японски или корейски автомобили.
  • #9
    10 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 месец )
    Дизайнът е добър, отвътре също ми допада. За бюджетен модел си е ок.
  • #8
    3 rate up comment 10 rate down comment
    анонимен ( преди 1 месец )
    само който няма пари да подържа стария си автомобил си купува нов никога не бих инвестирал в автомобил повече от пет процента от активите които притежавам по добре всеки ден бос до плажа отколкото с мерседес на работа
  • #7
    5 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 1 месец )
    Като чета характеристики на нови автомобили, започвам да се чувствам все едно 10-годишната Астра е премиум изпълнение. Предни сензори за паркиране , Ел огледала, отопляеми седалки, двузонов климатроник, при някои дори сензори за дъжд и фарове са опции. Пък човек свиква с дребните удобства, а ако ги искаш дори градска кола гони 70 бимберици.
  • #6
    5 rate up comment 3 rate down comment
    Разумно ( преди 1 месец )
    Имам голяма хибридна кола. Този Ситроен ме замисля дали да не го взема за 2-ра само за града и на кратки разстояния. Цената действително е много добра. Много повече си заслужава от недоразумението предлагано от Дачия. Въпреки това, не бих го купил за основна кола - някои дни минавам по 600-900км. и не ми се чака да зареждам 4 пъти по половин час. Със скорост от 120км/ч не вярвам батерията да държи повече от 220км.
  • #5
    6 rate up comment 3 rate down comment
    Хейтър ( преди 1 месец )
    Мен това изделие и с цена не ме грабва.
  • #4
    6 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 месец )
    Разгледах ценовата листа и ми направи впечатление, че цените на C3 и C3 Aircros са идентични, въпреки че Aircros e eдин размер по-голям. Все едно строител да продава двустаен и тристаен на една цена. Каква ли е причината?
  • #3
    4 rate up comment 6 rate down comment
    анонимен ( преди 1 месец )
    Китайците не искат да стигнат цената не че не могат. Що да продават коли по 35К като могат да ги продават по 45К и пак да са конглокентни. Иначе всичките пари които чичо Си печели (около 1Т$ за 2024), ги налива в нови субсидирани заводи, голяма част от тях за Ел. коли. Затова за момента е по-успешен от западният капитализъм, които ги раздава на акционерите си, които от своя страна ги харчат за къщи, коли, самолети, яхти и каки инфлуънсърки. Чичо Си изгражда държавно финансиран свръх капацитет