fallback

Шефът на Ford: Китай е с десет години пред нас!

Изоставането на Щатите е при батериите за електрическите превозни средства, смята Джим Фарли

Изпълнителният директор на "синия овал" направи няколко откровени изявления в eokf интервю за The New York Times . Джим Фарли каза ясно: Китай е с десет години пред САЩ в производството на батерии за електрически автомобили и единственият шанс на Ford да започне да се конкурира с китайски марки и след това да пробие напред е да използва интелектуалната собственост на КНР.

Джим Фарли подчерта, че заплахите от китайската автомобилна индустрия могат да бъдат предотвратени само чрез възползване от техническите знания и опит. Шефът на Ford припомни, че преди 20 години китайските компании са имали нужда от интелектуалната собственост на САЩ, но сега е обратното. Топ-мениджърът нарече предстоящото състезание „битка за спасяването на американската автомобилна индустрия“.

Джим Фарли говори още и за изграждането на фабрика за производство на литиево-железно фосфатни батерии по лиценз на китайския гигант CATL. „Гигафабриката“ може да отвори врати през 2026 година, освен ако не се намесят санкциите на САЩ. Откровеността на топ мениджъра на Ford вероятно се обяснява с факта, че е крайно недоволен от действията на Тръмп, които застрашават съвместен проект на стойност 3.5 милиарда долара.

Интересното е, че LFP батериите първоначално са изобретени в Тексаския университет и технологията е комерсиализирана в САЩ по време на ерата на Обама. Американски стартъп, произвеждащ батерии за електрически автомобили, обаче фалира и китайците купуват разработката на безценица. Сега Китай контролира 83% от производството на литиево-железни фосфатни батерии и е почти невъзможно да се направи евтина електрическа кола без китайска технология.

fallback
  • #3
    анонимен ( преди 9 месеца )
    Въпреки изоставането, американците (и европейците, и японците) имаха поне 3 години да наваксат, но те предпочетха да си чоплят носа. Да не говорим, че оригиналните патенти върху LFP изтекоха преди 2 години, така че нямаше и лицензионни пречки. Корейците се усетиха и вече произвеждат LFP. За Тесла се говори усилено, че отдавна подготвят LFP във формат 4680, но засега няма нищо потвърдено.
  • #2
    анонимен ( преди 9 месеца )
    Мразовита сутрин с температура минус 6 градуса. Въпреки това слънцето вече произвежда повече от АЕЦ Козлодуй безплатна енергия в най-мрачните месеци. Неразумно е тази евтина енергия да не се ползва и за транспорт в бъдеще. АЕЦ 26,45%2076.1Кондензационни ТЕЦ 34,23%2686.23Топлофикационни ТЕЦ 4,55%357.16Заводски ТЕЦ 1,28%100.46ВЕЦ 0,44%34.24Малки ВЕЦ 1,55%121.59ВяЕЦ 4,43%347.85ФЕЦ 26,76%2099.87Био ЕЦ 0,17%13.28Товар на РБ7020.22
  • #1
    Към антиелектриците ( преди 9 месеца )
    Необходимо ли е някой от по-високо ниво да повтори моите думи, за да им поВЯРВАТЕ? Който владее производството на батерии ще владее света. Бъдещето е на електрическата енергия, А тя трябва да бъде съхранявана. Само технически неграмотни хора могат да ВЯРВАТ, че това съхранение ще е във водород.
fallback
Последни