IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Лабораторни мишки се научиха да карат кола и много им харесва

Експерименти показват, че гризачите понякога реагират като хората (ВИДЕО)

Неврологът от университета в Ричмънд - Кели Ламбърт, започва своите експерименти с плъхове и коли през 2019. През последните пет години конструкцията на автомобилите става все по-сложна, а мишите вече се наслаждават на процеса на шофиране.


експеримент плъхове


Първите коли за плъхове са направени от пластмасови бутилки и имат колела от детски конструктор. Водач с четири крака, стоящ върху алуминиева плоча, може да управлява колата с помощта на три медни проводника. Единият проводник отговаря за движението направо, другият - за завой надясно, а третият - наляво. В края на пътуването плъха го очакваше вкусна награда.

Още тогава Кели Ламбърт забелязва, че шофирането на кола има положителен ефект върху психическото състояние на животните. След като усвояват новото умение, те стават по-устойчиви на стрес и са по-доволни от живота си.


експеримент плъхове


През следващите 5 години експериментите продължават и дизайнът на автомобилите става все по-сложен. Департаментът по роботика в университета в Ричмънд предостави електрически модел Rat Car II с пълно място за водача и ергономични лостове за управление. А Ламбърт го нарича „Tesla Cybertruck за гризачи“.

Експериментите показват, че плъховете нетърпеливо очакват всяко следващото пътуване, тичайки до ръба на клетката. Гризачите определено получават удоволствие от самата кола и процеса на шофиране, а не само от вкусната награда на финала. И когато им е предложено да тичат до лакомството или до карат по-дълго време до него, повечето предпочитат пътуването с кола.


Освен това повдигнатите опашки са индикатор за приятна възбуда и повишаване на нивото на допамин - хормон, който също се произвежда при хора, очакващи удоволствие. В лабораторни условия е наблюдавана подобна позиция на опашката при плъхове, на които са давани опиоиди. Ламбърт твърди, че изучаването на положителни преживявания и как те влияят на мозъка има важно значение за изследването на отрицателните емоции у хората.

„Плъховете ни помагат да разберем невронните принципи, които управляват ежедневното поведение. В свят на мигновено удовлетворение, животните, вместо да натискат бутони за мигновено удовлетворение, демонстрират, че планирането, предвиждането и наслаждаването на самото пътуване може да бъде източник на радост и ключ към здрава психика“, категоричен е ученият.


0 от 500
  • #6
    2 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 месец )
    трябва да има подбор при издаване на свидетелство за правоуправление диви *** мутри батки мутреси простакеси и всичкото безделници нямат място зад волана само лица с висок социален рейтинг да бъдат допускани до глоксове и най вече деклариране на депозит за гражданска отговорност ситуацията по пътищата е зловеща
  • #5
    1 rate up comment 1 rate down comment
    Мда ( преди 1 месец )
    Доказателство за човешката деградация! Дори мишка може да се научи да шофира, но човечеството начело с електрозомбитата мечтае за налагането на автономни автомобили, защото да се научиш да шофираш безопасно било мноооого трудно!
  • #4
    0 rate up comment 0 rate down comment
    До 2 ( преди 1 месец )
    Информацията не е във видеото, а в аудиото към видеото.
  • #3
    2 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 месец )
    Няма да се учудя да ги научат да подават мигач преди наш Г. А. Ню
  • #2
    3 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 месец )
    Не издържах повече от 30 секунди, така нареченото видео е поредица от повтарящи се снимки.
  • #1
    6 rate up comment 0 rate down comment
    Чудесно... ( преди 1 месец )
    Още малко тренировки и по един такъв плъх да се връчи на всеки собственик на бмв и ауди и само плъховете да карат. Само така ще се отървем от *** на пътя.