За да почистите и обезмаслите определена повърхност от вашия автомобил, вие се нуждаете от т.нар. почистващ обезмаслител. Какъв обаче да изберете, ви разказваме сега.
Обезмаслителят (наричан още почистващ препарат за поддръжка) е препарат на основата на разтворител (може да бъде на различна основа), предназначен да отстранява масло, грес, охлаждащи течности, инхибитори на корозия, пръстови отпечатъци и други замърсявания, често срещани по време на ремонт на на автомобила.
Неговата задача е бързо да премахва мазната мръсотия, като същевременно избягва бърсането и ръчното почистване, доколкото е възможно. Разтворителите за обезмасляване обикновено се доставят в аерозоли под налягане за удобство и осигуряват мощен спрей, който прониква във всички пукнатини.
Защо се нуждаете от обезмаслител?
Отговорът може да бъде различен и силно зависи от областта на приложение. Прах, мръсотия, мазнини и окислителни замърсители могат да причинят корозия, опасност от хлъзгави повърхности или пожар, да увеличат електрическото съпротивление в контактните зони и много други проблеми.
Почистващите обезмаслители са предназначени за премахване на широка гама от замърсявания, масла, греси, оксиди и машинни замърсители от оборудване и възли в автомобила, включително:
Двигатели;
Електроника и електрическо оборудване;
Пневматични и хидравлични агрегати;
Съединители, генератори и компресори;
Електрически двигатели и оборудване;
Лагери, вериги, кабели, ролки и зъбни колела;
Спирачки, пружини и маховици.
На какво трябва да обърнете внимание при избора на обезмаслител?
Както при избора на всеки друг продукт, трябва да се имат предвид както плюсовете, така и минусите. Изкушаващо е да преминете направо към най-ниската цена, но има редица други фактори, които могат да повлияят на производителността или сигурността:
Запалимост - много налични в търговската мрежа обезмаслители съдържат алкохоли и разтворители, поради което могат да бъдат силно запалими. Те са икономични и като цяло ефективни почистващи препарати, но могат да бъдат опасни без подходяща вентилация или когато се прилагат върху горещи повърхности.
Диелектрична якост - Ако планирате да премахнете мазнините и мръсотията, докато захранването е включено, преди разтворителят да се е изпарил напълно, трябва да потърсите почистващ препарат с възможно най-висока диелектрична якост. Винаги трябва да сте наясно с ампеража и напрежението на веригите, които се опитвате да почистите, преди да напръскате каквото и да било, и преценете пригодността на всеки почистващ препарат за вашето приложение.
Токсичност - N-пропил бромид (nPB), трихлоретилен (TCE) и перхлоретилен (Perc) са токсични химикали, които обикновено се използват в обезмаслителите, за да осигурят почистваща ефективност в незапалима формула. четете етикета и ги избягвайте.
Загриженост за околната среда – Разрушаването на озоновия слой е проблем за препаратите за почистване на контакти, съдържащи хлорофлуоровъглеводороди (CFC) като по-стар фреон и хидрохлорфлуорвъглероди (HCFC) като AK-225. Все още има такива на пазара, но те освен, че са вредни за околната среда, не са и толкова ефективни.