Есента напълно влезе в ролята си - навън стана забележимо по-студено, което означава, че е време да позагрявате малко двигателя сутрин. Да, бензинът е скъп, еколозите не спят, но всеки двигател изисква поне минута работа на празен ход. но има и ещо едно нещо, което е добре да правите преди да стартирате двигателя, а то е... да почукате на капака на двигателя. Защо, обясняваме ви сега.
Идеята може да ви се стори тъпа, но не са малко, особено по-опитните шофьори, които щраквайки върху бутона за централното заключване, веднага внимателно почукват няколко пъти капака или по някой от предните калници на автомобила. Ритуал?
Да поздравиш кола, да й дадеш име и изобщо да се отнасяш към нея като към член на семейството е традиция, но за все по-малко съвременни хора, но обективно погледнато, няма нищо лошо в това. Автомобилът на такъв собственик е добре поддържан, чист, поврежда се по-рядко и служи по-дълго.
С една дума дай боже след такъв собственик всеки да си купи кола на старо. Но почукването по капака несе прави по емоционални подбуди, а има практическо значение.
В тази процедура няма фокус, но ежедневният опит е повече от достатъчен. В студена есенна вечер затоплена и паркирана вечер кола се превръща в топло убежище за невероятен брой различни видове улични животни - в нащия случай, основно котки.
И независимо дали ги харесвате или не, едва ли ще ви е приятно ако животното попадне под ремъка на алтернатора, например. А шумът от двигател може да закара котето на най-невероятните места, откъдето впоследствие е трудно да бъде извадено. Ето защо опитен шофьор често чука на капака, преди да стартира двигателя: той предупреждава възможните „жители“ за опасността, като им дава време спокойно да напуснат двигателното отделение.
Светът е несправедлив и не всички домашни любимци получават уютен дом. И човек, ако наистина се смята за Хомо сапиенс, трябва да разбира и да осъзнава какво се случва около него, каквито и сложни проблеми да решава в ежедневието си. Грижата е прекрасно нещо, но в трудни времена не е достъпна за всеки. А човечността е качество, което трябва да се притежава, независимо колко струва..