Световете на смартфоните и автомобилите се сблъскват, като нарастващата взаимна интеграция между софтуер, функции и свързаност проличава ясно при подготвяните „умни“ превозни средства, които се очаква да се появят на пазара през следващите години..
Най-сложните операционни системи, които използваме на нашите смартфони и таблети, вече са интегрирани в серийните автомобили и бързото развитие на електрическите коли ни доближава все повече до софтуерно дефинираните превозни средства (SDV).
Нов доклад на Boston Consulting Group очертава значимостта на феномена, който може да се развие като стойност до над 650 млрд. долара в рамките на автомобилната индустрия до 2030 г. (т.е. от 15% до 20% от общата стойност на сектора).
Това означава епохална промяна в автомобила, който вече не е просто превозно средство, а се превръща в динамична и адаптивна платформа, която се актуализира онлайн, управлява се главно от софтуер и може да добавя нови функции и характеристики според нуждите на клиента.
Промяна в парадигмата, която тласка много производители на смартфони, високотехнологични компании, доставчици на онлайн услуги и производители на микрочипове и компютри да стартират проекти за интелигентни автомобили, особено такива, задвижвани изцяло чрез електричество и plug-in хибридни системи.
Тук може да проследите кои гиганти в областта на електрониката и информационните технологии планират да правят автомобили или вече са навлезли в този сектор.
Какви автомобили подготвят технологичните компании (ГАЛЕРИЯ):
Xiaomi е третият по големина производител на смартфони в света и, започвайки от този трамплин, иска да разшири бизнеса си в света на автомобилите. За да постигне целта си, китайският гигант стартира проекта за първия си електрически автомобил, известен в момента под името Modena.
Представянето на Xiaomi Modena е насрочено за следващия ноември, като вече е започнало производството на няколко прототипа на електрическия седан с кодово име MS11, който ще има тройна батерия от 101 kWh и пробег от около 800 км, за да предизвика конкуренти като Tesla Model 3 и BYD Seal.
Друг проект на Xiaomi, разработен чрез дъщерното дружество Gongjianpai Auto Technology, е този на току-що представения SSC SC-01, електрически модел с мощност от 425 конски сили, способен да ускори от 0 до 100 км/ч за 3,5 секунди.