fallback

Porsche представи нова технология за създаване синтетични горива

Процесът може да се извършва навсякъде, където има възобновяеми източници на електричество

Проектът на Porsche, подкрепен от Volkswagen Group Innovation, HIF Global и MAN Energy Solutions, е да започне в индустриален мащаб извличането на големи количества въглероден диоксид от атмосферата с помощта на възобновяема енергия, като по този начин допринася за борбата с изменението на климата.

CO2, получен от въздуха, след това може да се използва за производството на различни продукти, включително синтетични горива, получени чрез комбинирането му с водород, получен от вода. Това е процес, който вече се използва в чилийската пилотна инсталация на Haru Oni ​​​​и който, подчертава Porsche, може да бъде възпроизведен навсякъде, където има налично електричество от възобновяеми източници.

Добитият по този способ въглероден диоксид след това се пречиства допълнително и се съхранява като суровина, докато водата, образувана като страничен продукт, се изхвърля. CO2, припомня Porsche, може да се използва в бъдеще като суровина за направата на пластмаси, които не са получени от петрол, но също така може да се съхранява в дългосрочен план или да се комбинира с водород за производство на метанол и на различни синтетични горива (наричани също е-горива).

 

fallback
  • #26
    MythBuster ( преди 1 година )
    До 24. Не се притеснявай. за разлика от държавните тецове и АЕЦ Белене, частни инвеститори искат да инвестират 40 милиарда в фотоволтаици, а политиците ги възпрепятстват, защото им бъркат схемите. Дали ще са на печалба няма никакво значение за народа, защото веднъж инсталирани, тези фотоволтаици ще произвеждат електрическа енергия всеки път като пекне слънце през следващите 25-30 години и ще свалят цената на тока. Какъв точно ви е проблема ако цената на тока всеки ден е 0 лева? Какво губите вие?
  • #25
    Тинтири-минтири ( преди 1 година )
    Единственото ПРАВИЛНО бъдеще!
  • #24
    анонимен ( преди 1 година )
    Също кой ще налива толкова пари във ФЕЦ като знаеш, че реално ще печелиш от него само 3 месеца, а останалите 9 не?
  • #23
    MythBuster ( преди 1 година )
    Но пък си прав че ако така или иначе ще се произвежда скъпо синтетично гориво, ще е много по-логично то да се изгаря за да се ползва за отопление директно или чрез изгаряне в когенератори с комбинирано производство на ток, за да се ползванат 90% от енергията на горивото, отколкото да се изгаря в ДВГ с КПД под 20% до колелата.
  • #22
    анонимен ( преди 1 година )
    Да и защо не ги впрегнеш тези 4 пъти повече ток да правят нещо полезно? (Дори реално повече защото зимата имаш по-вече консумация за топло отколкото лятото за студено). Много по-ефективно ще е да имаш 30% по-малко панели, които лятото правят синтетично гориво което да ползваш зимата. Отделно това гориво го ползваш за каквото ти те кеф - за самолети, за кораби и др цели които трудно се електрифицират.
  • #21
    MythBuster ( преди 1 година )
    Както бъркаш че ще излизаш на свободния пазар още на Нова година. По-скоро ще ти вдигнат тока още Нова година докато си на регулирания пазар и не можеш да си договаряш цената на тока с доставчика, а плащаш каквото ти кажат. Освен това, адски бъркаш за отоплението с отпадната топлинна енергия от въглищните централи. Две трети от енергията на въглищата буквално се изхвърля във вид на топлина без да се ползва.
  • #20
    MythBuster ( преди 1 година )
    И за какъв ти е да съхраняваш ток няколко сезона, след като разликата в слънчевия добив между най-силния и най-слабия месец е четири пъти? Фотоволтаиците са толкова евтини, че е много по-евтино да изградиш четири пъти повече мощности за да получиш същият добив като през лятото. А биоетанол не се произвежда с ток. Пак бъркаш синтетично гориво с био гориво.
  • #19
    Гост ( преди 1 година )
    С безплатен ток с цена нула лева от перки и фотоволтаици етанола ще излезе без пари.Съхранението на една цистерна етанол не ти струва нищо.Колкото налееш толкова ще намериш след година.Съхранението на ток в батерии ще ти излезе 20 к.долара,колкото струва батерията и е консуматив,след време батерията се сменя.След година стоене батериите ще се саморазредят.
  • #18
    анонимен ( преди 1 година )
    Да слънчевият ток е евтин, но непостоянен. Сега трябва да се налеят милиони за да съхраниш евтиния ток от юлското слънце до януари. И не забравяй че за всеки киловат ТЕЦ който спреш трябва да осигуриш 2 киловата ток, защото ТЕЦ-а дава и отопление на МНОГО хора. ТЕЦ-овете още много време ще работят, макара и скоро само зимата. Дори няма да ме учуди да надживеят АЕЦ-овете поради факта че са сравнително лесни за спиране и пускане.
  • #17
    Гост ( преди 1 година )
    Изненада!Готвят ни да излезем на свободния пазар още след Нова година.
fallback
Последни