fallback

Европа увеличава забраните за дизели Евро 5

Все повече градове приемат ограничения срещу автомобили с този стандарт

Европейския съюз все още не е приел новия екологичен стандарт за автомобили Евро 7, който трябва да влезе в сила от 2025 г. Това обаче не пречи на властите в много градове на Стария континент да налагат все повече ограничения на по-старите автомобили. Те засягат дори коли със стандарт Евро 5, който беше приет през 2009 г.

Новите ограничения се отнасят най-вече за дизелови коли, като те се отнасят предимно за Германия, но по същия път вървят Франция и Италия. Властите в някои райони на Германия обявиха, че въвеждат забрани за шофиране на дизелови двигатели на превозни средства с дизелови или бензинови двигатели, които попадат в определена емисионна група (евростандарти 1-5 за дизел и евростандарти 1-2 за бензинови коли).

Целта на забраните за шофиране с дизелово гориво е да се гарантира граничната стойност на емисиите за азотни оксиди от 40 микрограма на кубичен метър външен въздух, определена от ЕС. Още през февруари 2018 г. Федералният административен съд обяви забраните за движение за допустими както за дизелови превозни средства под стандарта Евро 6, така и за превозни средства с бензинови двигатели под стандарт Евро 3.

След това ограниченията за шофиране бяха наложени в някои германски градове и цели общини. Най-засегнати са дизеловите автомобили със стандарти за емисии Евро 5, Eвро 4 и надолу. Те нямат право да се движат в някои от най-големите градове в Германия. Ето как се процедира с тях.

С решение на правителството на провинция Баден-Вюртемберг дизеловите превозни средства, които не отговарят поне на стандарта Евро 1, вече нямат право да влизат в град Щутгарт . Зоналната забрана за движение се прилага в малката екологична зона, т.е. в басейна на Щутгарт и областите Бад Канщат, Цуфенхаузен и Фойербах.

В Мюнхен, от 1 февруари 2023 г., поради прекалено високите нива на азотен диоксид се прилага забрана за шофиране за всички дизелови превозни средства от емисионен клас Евро 4 или надолу. Ако стойностите не се подобрят значително, забраната за движение на дизелови автомобили ще бъде разширена до клас Евро 5 от 5 октомври.

Властите в Берлин, на свой ред, ограничиха движението на дизелови автомобили с клас под Евро 6, за 8 улици в града. Малко по-късно 4 от тях отпаднаха от списъка. В Хамбург и Франкфурт на Майн също е издадена забрана за някои райони, както и в Дармщад.

Сериозни мерки се взимат и в провинция Северен Рейн-Вестфалия, където над 3,1 млн дизелови автомобили са засегнати от забрани, отнасящи се за 14 града. В Кьолн, например, ограниченията за дизели с клас под Евро 6, бяха въведени още през 2019 г. Същото се случи и в Есен, където не се допускат дизели със стандарт от Евро 1 до Евро 4, както и бензинови коли с Евро 1 и Евро 2. От септември ще бъдат забранени и дизелите с Евро 5.

Какви са наказанията? Засега това са предупреждения и глоби, които варират от 25 евро (Хамбург) и 128,50 евро (Мюнхен). Проверките се извършват на случаен принцип, като шофьорите-инвалиди и тези с тежки увреждания, а също така и фирмените коли имат право на изключение.

В Италия положението е подобно, като последният град, който се присъедини към ограничения за дизели с Евро 5, е Торино. До това се стигна, след като се оказа, че качеството на въздуха в град е най-лошото за всички времена и властите решиха да вземат мерки. Засега те са от ниво 1, като засягат само частните автомобили и то само за определени часове от деня, но ако ситуацията не се промени, ще влезе в сила ниво 2, което означава забрана и на търговски превозни средства.

Още по-сериозни са ограниченията във Франция. В столицата Париж от известно време е забранено влизането на дизелови коли със стандарти под Евро 4, а тези с Евро 5 и Евро 6 плащат винетки. Глобите за нарушение варират от 68 до 375 евро, а подобни ограничения има още в Лион и Гренобъл.

Какво означават за шофьорите всички тези забрани? Леки и лекотоварни търговски превозни средства с хомологация Евро 5 са всички, които са произведени до 31 август 2015 г. Това са все още сравнително нови превозни средства и в най-добрия случай са само на 8 години, като те все още се използват активно от хората – както в градовете, така и извън тях.

Сред тези коли са популярните Volkswagen Golf 5, 6 и 7 TDI, Citroen C3 diesel, първото Renault Clio IV dCi и дори Ford Fiesta TDCI. Техните собственици явно ще трябва да се разделят с колите си, ако им се налага да пътуват в градовете. Съответно, ще им се наложи да се ориентират към бензинови коли или към електромобили, които обаче все още са доста скъпи.

fallback
  • #3
    Kmlms ( преди 1 година )
    Малий, колко е кратък пътят от "Осанна!" до "Разпни го!". Преди има няма 20-ина години цялото прогресивно човечество и администрация по белия свят по всякакъв начин стимулираха дизелите, щото отделяли по-малко СО-та на километър. Напомня ми на нещо, което се случва в автоиндустрията през последните да речем 5 години, обаче не мога да определя на какво точно...
  • #2
    анонимен ( преди 1 година )
    Точно така се прави. Забраните са само там където трябва, а не поголовно. Хората се грижат за здравето на хората, а не като тук, да се горят безнаказано гуми и парцали с цел отопление и да се тровят съседите.
  • #1
    анонимен ( преди 1 година )
    Дизелите вън от населените места! Пълна отврат са. Повечето изпушват което и евро да имат дори и 6. Всеки ден го виждам в Германия. А как гадно мирише ако караш след новите които са с модерни системи за очистване не е истина. Направо ти залютява на очите и ти става кисело в устата от гадната миризма. Слагам на циркулация в купето климатроника, но винаги е късно и миризмите са вътре.
fallback
Последни