Европейският съюз ще забрани продажбата на двигатели с вътрешно горене, но настоява автомобилните компании да продължат да ги произвеждат, стана ясно от изявление на еврокомисаря за вътрешния пазар Тиери Бретон. Ако се затруднявате да откриете логиката в подобно поведение, вероятно не сте единствени.
Тиери Бретон, еврокомисар по въпросите на вътрешния пазар. Снимка ЕП
"Уважавам факта, че някои производители решават да ускорят към 100 процента електрическа гама, но също така ги призовавам да продължат да правят автомобили с двигатели с вътрешно горене, за да създават качествени работни места и да останат експортна сила", заяви Бретон в интервю за френския в. Les Echos.
В последните седмици Европейският съюз стигна до окончателно решение да се забрани продажбата на коли с ДВГ от 2035 година. Целта е Европа да бъде пионер в борбата срещу климатичните промени и да намали драстично изпускането на парникови емисии в атмосферата. Не е ясно как тази цел се съчетава с настояването на Бретон да продължи производството на двигатели с вътрешно горене за износ.
След като плановете за въвеждане на тотална забрана на ДВГ вече са факт, еврокомисарят признава, че те представляват риск за работните места в съюза и за достъпността на автомобилите за обикновените потребители. Преди фиксирането на датата 2035 много автомобилни мениджъри, начело с шефа на Stellantis Карлос Тавареш, предупреждаваха за същото. Според Тавареш европейската автоиндустрия ще се срине, ако не успее да понижи рязко себестойността на електромобилите. "Не се тревожа за Stellantis", обяви португалският мениджър. "Тревожа се за средната класа, която няма да може да си позволи автомобили на цени над 30,000 евро".
Според изказването на Бретон, преходът към електомобили може да струва над 650,000 работни места на европейската автоиндустрия, в която общо са заети над 13 милиона души. Еврокомисарят добави, че разчита основно на клаузата за преразглеждане на договореностите през 2026 година, която оставя вратичка за отлагане на пълната забрана на ДВГ за след 2035. Бретон обяви, че заедно с производителите ще създаде работна група, която да заседава регулярно през следващите 4 години.