Днес, по рафтовете на бензиностанции, супермаркети и специализирани магазини ни се предлагат всевъзможни течности за чистачки. Но възможно ли е да се смесват различни по цвят субстанции помежду си или е по-добре първо напълно да се изпразни резервоарът? Сега ще ви помогнем с отговор на този въпрос. Доста често, особено при лошо време индикаторът „течност за чистачки“ светва на таблото. Какво правим? Взимаме и добавяме нова течност, без изобщо да се замисляме дали се различава от предишната и дали е възможно да го направим.
Като начало припомняме, че течността за измиване бива лятна и зимна. Първата, създадена на базата на дестилирана вода, съчетана с химия на перилни препарат, няма свойства против замръзване. С други думи, такава течност може да се използва само през топлия сезон. Предлага се в различни цветове и аромати, като е напълно неутрална към всякакъв вид алкохол.
Просто казано, може лесно да се смесва с всички зимни разтвори против замръзване. Само че, в този случай е необходимо да се вземе предвид, че алкохолът трябва да е 50% от сместа. В противен случай такава смес ще замръзне в резервоара на колата ви толкова бързо, колкото летния ѝ аналог.
По правило зимната течност за чистачки е на базата на етилов и изопропилов алкохол, който се счита за безопасен за разлика от някои продукти с метанол, който е отровен за човека. ай-често тази течност е разредена с вода „петдесет на петдесет“ още при производството ѝ и е готова за употреба. И ако добавите повече вода, за да спестите пари, рискувате значително да влошите свойствата на течността за измиване. Има зимни течности за чистачки с различна концентрация на незамръзващ субстант, като трябва стриктно да спазвате указанията на етикета по отношение на разреждането.
Често производителите на течностите за чистачки класифицират продуктите по цвят. Например червено - за "по-нежна" температура, зелено - за степен на "умерен студ" и синьо - за силна студ. Трябва обаче да знаете, че няма технически разпоредби и стандарти за такова етикетиране - производителите оцветяват течностите си по свое усмотрение, както искат.
Основното е, че съставите се различават по съдържанието и пропорционалното съотношение на повърхностноактивните вещества (ПАВ). При смяната им се получават различни разновидности, а при добавяне на багрила и аромат се получават всякакви цветове. Основата - изопропилов алкохол - винаги е една и съща . Ето защо е важно да се обръща внимание не на цвета на течността, а на нейните температурни индикатори. Смесването на вещество с различни цветове в резервоар не е противопоказано.