Купуването на нова кола напоследък е доста трудно – както заради недостига, така и заради повишаващата се инфлация, която удря сериозно по джоба на потребителите. Затова и повечето собственици на превозни средства се стремят да запазят това, с което разполагат. За да не се превръща в бреме за семейния бюджет, а и да служи вярно възможно най-дълго време, е нужно тя да се поддържа в добро състояние.
Как обаче да стане това, без да се увеличават харчовете по нея, като същевременно това не нанася вреди. Експертите от Auto.Mail дават няколко ценни съвета на шофьорите, които да им помогнат не само да не увеличават, но и дори да намалят разходите си по автомобила.
Как да намали разходите по колата в кризата (ГАЛЕРИЯ):
По правило производителите на автомобили произвеждат сами само големите основни части - детайли от каросерията и блокове на двигателя. Повечето от останалото оборудване идва от външни доставчици. Всички технически течности са произведени от големи химически концерни. И не е нужно задължително да купувате същите масла и течности, доставени във фирмени „опаковки“.
Най-важното в случая е SDS (safety data shеet), който представлява „документ за безопасност“. В него се вижда кой е производителят. Nissan използа Total,, Toyota - Exxon, Mazda - Total, европейският VAG – Shell и т.н. Затова купувайте правилното масло от съответния производител на масло, а не от сервиза на дилъра.
Същото важи и за други консумативи - ремъци, свещи, тампони, лагери и т.н. Нито един производител не ги прави сам, те са му доставени от външни фирми.