Дори собствениците на автомобили, които най-малко се интересуват от геополитика, сега ще бъдат принудени да следят със загриженост кризата между Русия и Украйна. Защото ситуацията, която вече е драматична за хората, живеещи на границата между двете държави, може да има и огромни икономически последици на международно ниво.
Събитията в Източен Донбас от известно време оказват натиск върху цените на бензина и дизела, но това не е единственото, заплашва джобовете на собствениците на автомобили. Или на тези, които искат да си купят нов. Кризата крие и други опасности за автомобилната индустрия като цяло.
Увеличение на цените на петрола
Ескалиращият конфликт между Москва и Киев е само последната глава от скока на цените на горивата, който започна преди няколко месеца. В някои държави цените на горивата на бензиностанции достигнаха 2 евро за литър, а украинската криза, която засяга ЕС и САЩ, също помага за това. Причината е, че Русия е един от най-големите световни износители, докато Европа е силно зависима от нейните суровини. Затова и санкциите срещу едната държава (Русия) и нейните ответни мерки няма как да не окажат влияние.
С високото си производство на нефт и газ (без аналог в света), Москва може да повлияе на цените по всяко време, като увеличи рисковете от икономическа война и енергийна криза с все по-високи цени. Дори и Кремъл да не стигне толкова далеч, е малко вероятно скоро да се върне нормалната ситуация, тъй като високите цени на суровия петрол трудно ще паднат.
Казано по друг начин - бензинът и дизелът ще останат скъпи няколко месеца. Всъщност нещата може дори да се влошат, тъй като цените на петрола вече надхвърлят 100 долара за барел и ще скочат с още 10, ако има санкции срещу Русия. Поне такива са прогнозите на експертите.
Няма надежда, че ОПЕК (организацията на страните производителки на петрол) ще помогне, тъй като Ихсан Абдул Джабар - министърът на енергетиката на Ирак, публично обяви, че увеличение на производството, което да даде шанс на пазара да отдъхне, не е необходима.
Увеличени разходи за енергия и транспорт
Очакваното ускорение на цените на горивата (и енергията) означава, че всички ще трябва да се съобразяваме с все по-бързата инфлация. Енергийните и транспортните разходи се отразяват във всичко, което консумираме, което води до постепенно намаляване на покупателната способност. И това не е всичко, защото тази ситуация ще се отрази фатално и върху лихвените проценти, които стават все по-малко изгодни. Това са фактори, които засягат всички, без изключение.
Увеличение на суровините
Има и другата опасност свързана със суровините, която може да засегне особено автомобилния сектор. Русия е основен износител на стомана и алуминий, например, но също така и на никел, който представлява особен интерес за електрическите автомобили. Рискът е, че и тук по-нататъшното увеличение на суровините може да доведе до по-високи цени на автомобилите.
Спиране на производство на автомобили
Нестабилната ситуация може да доведе до спиране на производството на автомобили, като това ще засегне основно Русия и нейният най-голям производител – АвтоВАЗ. Тази заплаха е свързана с налагането на евентуални финансови санкции, както и на забрана за внос на основни компоненти, без които производството е невъзможно, разкри главният изпълнителен директор на Renault Group - Лука де Мео.
Към момента в Renault изучават възможностите за алтернативни доставки за руските предприятия, които да бъдат използвани в случай на налагане на санкции от страна на европейските власти. Около 40% от оборудването за нови автомобили на АвтоВАЗп идва от чуждестранни компании и ако не бъде осигурено, заводите ще трябва да спрат работа. В подобна ситуация са и редица други производители от Европа, които имат собствени предприятия в Русия. Те също няма да могат да осигуряват доставки, ако ЕС наложи санкции на страната.