Водородът е най-разумният път към свободно от парникови емисии общество, и единственият начин нарастващото с рекордни темпове човечество да избегне тежка енергийна криза. Водородът е празно обещание, наивна мечта, която не може да се осъществи заради безброй технологични и икономически пречки. Несъмнено сте попадали и на двете тези в последните години. При това и двете са подкрепени с видимо солидни аргументи. Къде е тогава истината?
Задвижването на бъдещото водородно BMW iX5. Баварците се готвят да пуснат на пазара ограничена серия от автомобила с алтернативно задвижване след три години
Всъщност, както най-често се случва в живота, истината е по средата. Текущото ниво на технологиите и колосалната цена на прехода действително карат "водородното общество" да изглежда като утопия. Но постигането на целите за климатична неутралност е невъзможно без поне частичното му въвеждане. А и техническият прогрес почти винаги преодолява пречките, стига да има достатъчна мотивация. Нека видим кои са основните проблеми и най-големите предимства на водорода като енергийно решение.
Водородът - 4 плюса и 4 минуса (ГАЛЕРИЯ):
И при водорода стои същият въпрос, какъвто и при електромобилите - как е произведената първоначалната енергия. Една електрическа кола, заредена с генериран от въглища ток, е по-малко екологична дори от дизеловия си аналог. Същото важи и за водорода, който днес се произвежда основно от природен газ чрез метод, наречен "парно-метанова конверсия". "Ако произвеждате водорода от природен газ, парниковите емисии са по-високи, отколкото ако просто изгорите природния газ в двигателя на автомобила", обяснява Андреас Мецнер. Единствената възможност за наистина чист водород е производството чрез електролиза от вода. Но това изисква много енергия - и струва по-скъпо.
ГРАФИКА: Как се произвежда водород чрез електролиза