В екшън-филмите често се вижда как автомобил експлодира, след като в резервоара му попадне куршум. Нека обаче да видим, доколко това е възможно в реалния свят.
Най-общо казано, думата „експлозия" означава три явления - действителната детонация на експлозив, бързо изгаряне на нещо и някои ядрени реакции. И в трите случая се отделя голямо количество енергия за кратък период от време. В противен случай това е или „просто" изгаряне, или „спокойна" реакция. В резервоара за гориво няма специални експлозиви, да не говорим за ядрена бойна глава. Следователно, приложена към него, думата „експлозия" означава точно „бързо изгаряне“. И за да изгори, бързо или не, трябват три неща.
На първо място, това е вещество, което ще изгори. Самият бензин не прави това, както и другите течности. Могат да изгорят единствено неговите пари. Следователно, първото условие за експлозия в резервоара е наличието на достатъчно количество бензинови пари в него. А за това е нужно определено количество гориво. Ако то е малко, концентрацията на парите също ще бъде ниска и дори да се стигне до експлозия, те ще бъде съвсем слаба.
Ако резервоарът е почти пълен, тогава бензинът просто няма къде да се изпари, което значи, че нивото му трябва да е по средата. Това обаче не е всичко – за да започне бензинът да се изпарява интензивно, има нужда и от температура. Ако тя е ниска, в резервоара ще има много малки пари. При екстремна горещина техният брой ще се увеличи, но не е сигурно, че това ще бъде достатъчно за експлозия.
Да, ако колата вече е запалена, тогава огънят бързо и лесно ще загрее бензина, но само горещината може да не бъде достатъчна. Освен това, дизайнът на резервоара на повечето автомобили е такъв, че при повишаване на налягането „излишните“ пари излизат през абсорбатора.
Също така, за горене се нуждаете от въздух, или по-скоро кислород, тоест окислител. Има вещества, които могат да горят без него, но бензиновите пари не принадлежат към тях. В случая няма проблеми с въздуха, тъй като той свободно се влива в резервоара при изразходване на горивото.
Дори ако бензиновите пари в необходимата концентрация по някакъв начин са се натрупали в резервоара, те все още трябва да бъдат запалени и това изисква не куршум, а огън или някаква искра. Огънят няма откъде да дойде (все пак говорим за стрелба, а не за пожар). Тогава остава искрата, която, поне на теория, може да бъде предизвикана от попадането на куршум в метала. На практика обаче шансовете за това са минимални.
Като цяло изводите са прости и ясни. В действителност вероятността за експлозия на кола от попадение от куршум е изключително малка. Спомнете си една от сцените от филма „Последният екшън герой“ с Арнолд Шварценегер - там героят, който влезе от екшъна в реалния свят, беше изненадан, когато колата му не избухна от изстрелите.