Много хора са заети в автомобилната индустрия по света, но се оказва, че в нея участват и животни. Пример за това е заводът на Volkswagen в САЩ , където работят 4000 души... и стадо от 50 овце.
Колкото и странно да звучи, животните не са там за красота, а наистина участват в работния процес. В случая овцете са заети със сектора за слънчева енергия, който беше открит през 2013 година. Тогава заводът на германския производител в Чатануга (Тенеси) беше оборудван със слънчеви панели, като общо 33 600 модула са поставени на полето и осигуряват 9,5 мегавата, което е около 12,5% от нужната на предприятието електроенергия.
Полето, на което стоят батериите, е засято с трева, а това предотвратява ерозията. Но пък ако батериите бъдат засегнати, то ще се наложи ремонт. Затова и тревата трябва се коси, за да не блокира светлината от слънцето, която засяга устройствата. Тук на помощ идва овцете, които се грижат това да не стане.
„Пасенето на овце е ефективен и икономичен начин за контрол на растителността и свеждане до минимум на рисковете от ерозия. Овцете ядат трева и я тъпчат“, обяснява ръководителят на проекта Лоран Шаленбергер.
Едно от основните предимства на животните е, че скубят трева дори на труднодостъпни места, а също и естествено наторяват полето. Козите, например, не са подходящи за такава работа, тъй като тези животни обичат да се катерят по слънчевите панели, а също и да дъвчат жици.