IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Ето защо колите ни не могат да се зареждат от Слънцето

Енергията от звездата стига една Tesla да се движи постоянно със 100 км/ч без друго зареждане. Но само на теория

Защо колите ни не се зареждат от слънцето? Това е много логичен въпрос: нашата звезда осигурява на планетата неограничена и напълно незамърсяваща околната ни среда енергия - и ще продължи да го прави поне още 50 милиарда години. Но въпреки това всички автомобилни производители в момента работят или върху електромобили с батерии, зареждащи се от електрическата мрежа, или върху водородни горивни клетки. Защо всички пренебрегват най-щедрия източник на енергия, с който разполага Земята?
  
   
соларен автомобил, Tokai Challenger
Tokai Challenger, който спечели голямото състезание за соларни автомобили през 2009 с изминати 2998 км със средна скорост 100.5 км/ч. Но трудно бихте го нарекли практичен семеен автомобил
   
    
Всъщност има много добра причина, както обяснява Джейсън Фенске, популярният създател на влога Engeneering Explained, в последното си видео. Просто няма как сметката със слънчевата енергия да излезе.

На теория нещата могат да звучат и доста атрактивно. Ако вземем средното количество енергия, което получава Земята от Слънцето, и я разделим на площта, се получават около 1.36 киловата на квадратен метър. Това значи, че автомобил с размерите на Tesla Model 3 би получавал 12 киловата - напълно достатъчно, за да се движи с около 100 км/м, без никога да се налага да го зареждате.

Но в реалния свят има и други фактори. Първо, Слънцето грее само денем, при ясно време, и пикът в греенето продължава само няколко часа по пладне. Второ, от цялата енергия, получавана от Земята, голяма част се отразява или поглъща от атмосферата, и само около 55% достигат до повърхността. А има и чисто технологични препятствия. Първо, колата няма как цялата да се състои от соларни панели - тя трябва да има прозорци, номера, светлини и така нататък. И второ, дори фотоволтаичният панел да работи с максималната теоретично възможна ефективност, пак ще е в състояние да превръща в електричество не повече от 33.7% от уловената слънчева енергия. Добавете към това и загубите при зареждане на батериите и от КПД на електромотора, което далеч не е 100%, и остава твърде скромно количество енергия. По сметките на Фенске то би стигнало колата да се движи с едва 18 км/ч, и то без да се отчита енергията, нужна за ускоряване след спиране.
 
   
lightyear one, соларни панели
Холандската Lightyear One, чието производство трябва да започне тази година, има 5 кв. метра фотоволтаични панели, способни да добавят към 50-65 км пробег за един ден на слънце. Но основната енергия в батерията все пак идва от електрическата мрежа
  
   
Естествено, получваната от Слънцето енергия би могла да се акумулира и докато автомобилът не се движи. Но няма да е особено бързо - за зареждането на една 75-киловатчасова батерия като при стандартната Tesla Model 3 ще са нужни към 200 часа, или над осем дни. И то при съвършените соларни панели и при перфектно време.

0 от 500
  • #7
    11 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 3 години )
    Ако за един ден на слънце осигурява 50-60 км пробег е перфектна за ежедневна градско. Може и да не ти се наложи въобще да я зареждаш или много рядко.
  • #6
    2 rate up comment 1 rate down comment
    До 4 ( преди 3 години )
    Практически дори и 100 вата на кв. м. няма. Евентуално с ясен ден през лятото около обед може и над 100 вата, но усреднено за деня си надолу. 200 вата е само твърде оптимистична теория.
  • #5
    11 rate up comment 0 rate down comment
    RD ( преди 3 години )
    Повечето коли се използват максимум час на ден. Ако са на открит паркинг може да излезе сметката да караш безплатно до работата. А за две седмици на морето ще се напълни и за обратния път. Не е толкова безсмислено.
  • #4
    7 rate up comment 1 rate down comment
    До 2 ( преди 3 години )
    По-скоро са около 200 вата на квадратен метър. Можеш да видиш мощността и размерите на всеки един фотоволтаик
  • #3
    6 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 3 години )
    Може да върши работа на покрива на един автобус, фургон или ремаркето на камион, но минусът е че за два дена ще има КПД от 10% заради натрупания прахоляк
  • #2
    20 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 3 години )
    Твърде много сте изписали за едното нищо. Всеки ще ви каже, че реално 1 кв.м. фотоволтаик ще ви даде около 100 вата. С други думи, може да си мечтаете дори за 1 кв от една кола. Слънцето ще ви стига само за климатика и музиката, а когато паркирате, ще може да зареди батерията за кратко пътуване. Пак не е малко, стига да имате евтини и леки фотоволтаици, за да ви излезе сметката.
  • #1
    23 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 3 години )
    "ще продължи да го прави поне още 50 милиарда години" - махнете едната нула