Пътните условия в България са на път драстично да се променят в близките седмици, както се случва всяка година. Всеки шофьор е наясно, че е задължително да подготви автомобила си за зимата. Но от гледна точка на семейния бюджет есента е сложен период: в него още има дълбока яма от почивката през август, да не говорим за началото на учебната година, нуждата от зимни дрехи и обувки... В резултат немалко хора се принуждават да направят компромиси, и най-често те са за сметка на колата. Да отложат смяната на гумите или да изберат по-евтин вариант с употребявани; да рискуват да покарат още със стария акумулатор; да долеят за пореден път антифриз, вместо цялостно да го подменят. Лошото е, че тези икономии винаги ни излизат през носа: спестените грижи могат да доведат до сериозни и скъпи за оправяне повреди. Да не говорим за риска за сигурността ни на пътя, който дори не може да се оцени в пари.
Разбира се, съществува възможността за покупка на изплащане, но повечето хора са скептични. Първо, не за всички стоки има добре развити такива схеми, и второ, налага се да сключите няколко различни договора - за гумите, за акумулатора и т.н. - и за всеки да минете през досадно одобрение, а после всеки месец да имате грижата за по няколко дължими вноски...
За щастие в наши дни има достатъчно модерни финансови продукти, които могат да ви спестят това. Като например новата Visa Classic Shopping Card на УниКредит Булбанк - международна безконтактна кредитна карта, която дава възможност да купувате стоки над 100 лева на вноски за между 3 и 36 месеца.
10 ключови въпроса за зимната подготовка на колата (ГАЛЕРИЯ):
Зимни или всесезонни, зависи от конкретните ви нужди и навици. Онова, което задължително ви трябва, са неизносени гуми. От дълбочината на протектора зависи колко добре гумата отвежда встрани водата и снега - и оттам колко е контактната й повърхност. Експеримент на водещ германски производител показа, че при скорост 80 км/ч на мокро спирачният път на гума с 3 мм протектор е с цели 9.5 метра по-дълъг от този при нова гума. Спирачният път на гума с 1.6 мм протектор е с почти 20 метра по-дълъг.
Когато избирате нови гуми, бъдете предпазливи към твърде изгодните оферти за китайски или с неустановен произход продукти. Внимавайте също за гуми, престоели твърде дълго по складовете. Отстрани на всяка гума ще откриете т. нар. DOT код - три групи от по 4 букви или цифри. Първите две се отнасят до фабриката и типа на гумата. Третата указва датата на производство - първо седмицата и после годината. В този случай 3417 значи 34-а седмица на 2017 година, тоест между 21 и 27 август.
Гумите не са мляко или банани, и не се развалят бързо, особено ако са съхранявани на сухо и тъмно. Но все пак след петата година те вече започват да губят качествата си.