.jpg)
Тя обаче беше заключена и нито посетителите, нито дори специализираните журналисти можеха да проучат по-добре колата. Сега обаче, на автомобилния салон във Виена, беше даден пълен достъп до колата на всички. Наред с това бяха предоставени и пълни технически данни за Peugeot RCZ.
.jpg)
Може и да изглежда малко чудно, че именно във време на криза Peugeot пуска един доста специфичен автомобил, насочен към относително малка група купувачи, без съмнение стилен, но в същото време и непрактичен. Това обаче не е неочаквано, като се има предвид решението на фирмата да засили спортния елемент в новите си модели.
.jpg)
Освен това, когато се говори за практичност или не, добре е да се знае, че този автомобил използва доста от техниката на 308. Peugeot RCZ влиза в сегмент в който ще има един единствен пряк конкурент - Audi TT Coupé. Маже да се приеме, че близки до тях са и Mercedes-Benz CLC, BMW Серия -1 или дори Volkswagen Scirocco. Все пак новото Пежо (дори на външен вид) е най-близо до Audi TT, затова е интересно да сравним размерите на двата автомобила.
.jpg)
Като изключим дължината и съответно разстоянието между осите, двата автомобила имат доста близки размери. Подобна е ситуацията и при двигателите. При RCZ ще може да се избира между 1,6 THP с мощност 115 kW, 1,6 THP с мощност147 kW и 2.0 HDi с мощност 120 kW. Audi използва само бензинови двигатели с по-големи обеми, но близка мощност до тази на RCZ.
.jpg)
При модела на Peugeot обаче, липсва версия с 6 цилиндъра и предаване на движението към четирите колела. Трансмисията при френския автомобил е винаги механична с шест степени, като само при по-слабия 1.6 THP на RCZ ще може да се избере и Tiptronic.

От Peugeot са наясно, че ако нещо продава купето, това ще бъде външния му вид. Кабината е изтеглена максимално напред, профилът е капковиден, покривът свършва необичайно още пред задните колела. Необичайни са и долната граница на прозорците, равната задница с много кратък превес и в същото време изтеглени калници.

Багажникът е тесен, но дълъг. Peugeot не си е дал много труд със създаването на нов интериор за RCZ. Просто е подобрил този от 308.

Впечатлява анатомичния волан. Лостът за скоростите е разположен доста високо. Лека промяна има и в графиката на приборите. Видимостта на водача е доста добра във всички посоки.

Макар колата да предлага и задни седалки, те са по-скоро за използване в крайна нужда или за малки деца и багаж. Peugeot RCZ ще се продава в Европа от тази пролет.




0