Летните жеги настъпват неумолимо и от това страдат не само хората, но и техните автомобили. Експертите от германския автомобилен клуб ADAC проведоха експеримент, чиято цел бе да се изясни какво се случва в салона на колата, след като тя престои 90 минути на слънце.
За да бъде напълно реален експериментът, три еднакви машини бяха оставени на открито, след като тевпературата на сянка достигна +28 °С. След това експертите започнаха да измерват нарастването на температурата в салона на главата на човека (виж диаграмата). Най-високата крива показва градусите при затворени прозорци, средната – при един отворен проpорец, а долната – при отворени с 5 см прозорци. Синята графика показва температурата вътре в купето.
Така се получава, че при затворен салон след 90 минути на слънце градусите в колата са вече 60. При един отворен прозорец се достигат 53 градуса, а при два – 47, което за възрастен човек не е смъртоносно, но е много опасно. А за хора със заболявания може да бъде и фатално.
Затова и специалистите от ADAC за пореден път напомнят – никога не оставяйте дете или домашен любимец в затворен автомобил. Стремете се за пътувате по-малко в жегите, доказано е, че в такива условия водачът има затруднения с управлението, уморява се по-бързо и губи концентрация. Експертите дават и съвети, с които да облекчите своето състояние в жегата и да не позволявате на организма ви да прегрее.
1. Избягвайте пътуванията около обем. По-продължителните преходи с автомобил трябва да се извършват рано сутрин или късно вечер.
2. Преди тръгване оставете прозорците и вратите на автомобила отворени за няколко минути, за да може събраният вътре топъл въздух да излезе.
3. Климатикът не бива да се пуска на максимална мощност, а въздушния поток трябва да бъде насочен към стъклото, а не към гърдите на шофьора или пътника до него.
4. Температурата в салона трябва да бъде межзу 22 и 25 °С.
5. За по-бързо охлаждане на автомобила, климатикът трябва да бъде оставен няколко минути в режим рециркулация на въздуха.
6. В жегите възрастен човек трябва да пие около 3 литра вода (течности) на ден.
7. При пътуване избирайте свободни и леки дрехи от естествени материали.
8. Ако седалките са кожени, трябва да се отчита фактът, че те силно се нагряват, затова не обличайте къси панталони (поли)
9. Същото се отнася и за кожения волан, защо няма да можете да го хванете, когато той се нагрее твърде силно.
Доказано е, че способността на човек да издържа на жега, зависи най-вече от влажността. При сух въздух изпаряването става доста бързо и човек може да понесе жеги до 65,5 °С в течение на няколко часа. Ако влажността е 100%, то вътрешната тепмература на тялото започва да се повишава след достигане на 34,4 °С на обкръжаващата го среда.
Проведени изследвания показвата, че човек може да издържи около час при +71 градуса, 49 минути при +82 оC, 33 минути при +93 оC и 26 минути при +104 °C. Счита се, че най-високата температура, при която човек все още може да диша, е +116 °C.
Снимки: ADAC, carcanyon.com