"Има ли някаква вратичка?". Ето ви въпроса, който според нас би трябвало да се изпише на фасадата на Народното събрание като символ на най-голямата наслада за модерния българин: да намери начин да надхитри системата.
Няма ли вратичка? Не може ли да измислим нещо? Няма ли как например да си вземем огромен джип, който да не харчи почти нищо и на всичкото отгоре да накара съседите да ни обикнат заради екологичното ни мислене?
Всъщност има даже две такива вратички. Наричат се Volvo XC90 T8 и BMW Х5 40e. Днес ще се опитаме да решим коя от двете е по-широката.
СМИСЪЛЪТ
X5 и XC 90 са два от най-популярните символи на неудържимата страст да си купуваме големи офроудъри, за да ги караме в града. Но сега BMW и Volvo са им направили плъг-ин хибридни версии.
Идеята е проста, но смислена: вечер включвате кабела на колата си в контакта. Сутрин зарядът в батерията е достатъчен да ви закара до работа, без да харчите бензин и да замърсявате въздуха. А ако в събота решите да отскочите до морето, имате безгрижния обхват на нормален двигател с вътрешно горене.
ТЕХНОЛОГИЯТА
Първият плъг-ин хибрид на BMW извън i-сериите ползва 2-литров бензинов двигател с 245 коня и електромотор със 113. Максималната комбинирана мощност е 313 конски сили - точно колкото и на дизеловото X5 40d. Батерията е 9.2 киловатчаса, зарежда се от обикновен контакт за три часа и ще ви стигне за около 30 километра движение само на ток.
Във Volvo-то батерията е със същия капацитет, но обсегът е 42 километра - стига да сте много внимателни с педала на газта. Двигателят е двулитров, но освен турбо има и суперчарджър, така че общата мощност тук е цели 407 коня.
Пресметнахме набързо, че ако с дизелов джип 150 километра седмично ще ви струват към 23 лева, на ток разходите ви няма да надхвърлят 7.
ОТВЪН
Идеалът ни за красива кола е нещо ниско, малко и по възможност с две врати. Но трябва да признаем, че тук дизайнерите са направили чудеса, за да прикрият шкембетата и тройните гуши на тези дебелаци.
Първото Х5 отпреди 17 години бе привлекателно като съсирек. Но три поколения по-късно колата е станала доста по-съразмерна и ако не красива, то поне приятна за окото. А това Volvo с новата предница и ефектните фарове си е направо атрактивно. Иска ни се само да бяха събрали сили да направят същото и отзад, вместо да оставят досегашната скука.
ОТВЪТРЕ
Интериорът на хибридното Х5 е като интериора на всяко друго съвременно BMW - тоест качествен, добре обмислен и изключително удобен. И вълнуващ горе-долу колкото разписанието на германските железници. Концепцията на баварците открай време е нищо вътре да не отвлича вниманието от най-важното - тоест от педала на газта.
Тук признаваме безапелационната победа на шведите. Имаме резерви само към кристалния скоростен лост, който изглежда като подарък от пакетче с чипс. Но извън него интериорът на Volvo е фантастичен - скъпи материали, изтънчен скандинавски дизайн и един 12-инчов таблет с отлична графика. Все пак системата на BMW е по-интуитивна и лесна за ползване, особено докато шофирате.
Volvo печели точки и с третия ред седалки, докато при BMW те са пожертвани, за да се смести батерията. Багажникът на това X5 е 500 литра вместо стандартните 650.
НА ПЪТЯ
Най-приятното при тези хибриди е, че по никакъв начин не отнемат удоволствието от карането. Батерията и вторият мотор добавят над 100 кг спрямо аналогичните дизели, но електрическата тяга компенсира това. Разбира се, тук и разходът не е обявените в брошурите 2-3 литра на сто, а по-скоро около 10.
На теория XC 90 е по-бързата кола - с едва 5.9 секунди от 0 до 100 км/ч, срещу 6.8 за BMW. В съвсем импровизирания ни драг рейс Volvo-то има предимство на старта, но после силите се изравняват. И двете коли стоят добре на пътя и завиват със съвсем приемливо за височината им накланяне.
Все пак по този показател отдаваме предпочитание на BMW. Първо, бензиновият мотор на Volvo е доста грубоват и шумен при по-големи натоварвания. И второ, манията на шведите да създадат най-безопасния автомобил в света е родила електронни асистенти с, меко казано, истеричен характер. Ако намалите лекичко дистанцията до автомобила пред вас например, XC 90 ще ви предупреди с огромен червен знак на head-up дисплея и с писък, който спокойно може да предизвика инфаркт. Ударът, който системата се мъчи да предотврати, вероятно би бил малко по-тих от нея самата.
ЦЕНАТА
Това открай време е основният недостатък при хибридите - просто защото тук плащате за два мотора, вместо за един. При X5 разликата не е толкова голяма: стартовата версия на 40е започва от 138 000 лева, което е само с 6 000 повече от аналогичното 40d. Но списъкът с допълнителните екстри доближава тестовата ни кола до сърцераздирателните 200 000 лева.
При Volvo разминаването е драстично - 118 000 за дизела, 153 000 за хибрида, който обаче е и доста по-мощен. 160 000 ще ви осигурят по-високото ниво на оборудване, което включва 12-инчовия таблет, кожа по седалките и дори по ключа, адаптивни светлини и разни други глезотии.
Краткото ни заключение: да, това наистина са хитри вратички за онези, които искат голям джип с малък разход. Само не гарантираме, че съседите ще ви обикнат заради чистата ви съвест. В края на краищата най-вероятно те също са българи.
X5
313 к. с. максимална мощност
6.8 секунди 0-100 км/ч
3.4 л / 100 км комбиниран разход
XC90
407 к. с. максимална мощност
5.9 секунди 0-100 км/ч
2.1 л / 100 км комбиниран разход