IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

170 са електромобилите в България

Изоставаме значително от Европа, твърдят анализатори

170 са електромобилите в България

170 са електромобилите в България
Tesla Model S. Снимка: архив Ройтерс

Само 170 електромобила се движат засега в България. От тях 134 са леките автомобили, 34 лекотоварните, а автобусите – едва два броя. Това прави нищожните 0,0047% от общия брой автомобили в България, показват резултатите от анализ, изготвен от Индустриален клъстер “Електромобили” (ИКЕМ).

Към октомври 2015 г. в България другите регистрирани електрически превозни средства, като мотопеди и мотоциклети, са 444, или 0,27% от общия брой мотоциклети в България. В края на 2015 г. няма регистрирани водородни коли.

През 2013 г. регистрираните общо електрически превозни средства в България са били 232 броя.

Кой движи пазара на електромобили?

Анализаторите се позовават на световната практика и твърдят, че този пазар ще мине през първо бизнеса, общините и отговорните държавни администрации. Очакват се и покупки от хора с екологично мислене. Чак накрая българският шофьор ще направи крачката към купуването на електромобил.

С такива разполагат вече куриерски компании и таксита.

Изоставаме значително от Европа, пазарът на електромобили в България на този етап е много малък, казват експертите. Единичните продажби според тях са движени само от PR-съображения.  От друга страна, технологията е млада и навлизането й е възможно само с държавна подкрепа, казва се в анализа.

Статистиката за дела на електромобилите в продажбите на нови коли през първото полугодие на 2015 в света показва, че абсолютен световен лидер е Норвегия – 22,9%, следвана от Холандия – 5,2%; Великобритания – 1,2%; САЩ – 0,8%; Германия – 0,6%; Япония - 0,6%. Тя е единствената държава със спад на продажбите (-20%), дължащ се на прекратяването на субсидиите и особеностите на местното потребление (хибриди).

Възпиращи фактори за покупка

Решаващ фактор е цената, констатират експертите. Те обаче са оптимисти като отбелязват, че допреди десетина години мобилните телефони бяха атракция и скъпо удоволствие.

С електромобилите ще бъде същото в един следващ аналогичен период. Въпрос на технологии, възможности, модели и не на последно място – политика и държавническо отношение по темата електрическа мобилност, смятат те. И отчитат, че са необходими финансови стимули от държавата.

Влияние оказват и редица други фактори, като бедността – България е държавата с най-ниски доходи в ЕС, малък по обем пазар на нови автомобили (20-22 хил. годишно), липса на зарядна инфраструктура, ограниченият пробег на колите, липсата на субсидии.

Освобождаването на електрическите превозни средства от данък МПС в България не е стимул, тъй като размерът му е несъразмерно по-малък от ценовата разлика, казва се още в анализа. Анализаторите подчертават, че ако бъдат въведени субсидии, те трябва да действат максимум за срок от 5 години.

Като други фактори се сочат средата с високата степен на несигурност, състоянието на пътната инфраструктура, потребителският манталитет.

Конверсия на стандартни коли към електрически

Цените за конверсия варират от 10 хил. до 20 хил. лева, изчисляват от ИКЕМ. Те смятат, че ако се изчистят пречките по пътя на конверсията, годишните реализирани конверсии имат потенциал да бъдат няколко хиляди. Основен проблем към момента е липсата на ясен и достъпен модел за узаконяване на направените преработки.

Към края на 2015 г. в  България са инсталирани общо около 30 зарядни колонки за зареждане на електрически превозни средства.

Този сектор ще се развива в България, а страната ни има потенциал за такова производство. Но той следва да бъде обединен, подкрепен и “отглеждан” държавнически, като се обърне внимание на местния бизнес, казват експертите от ИКЕМ.

Още икономически новини от България четете в Investor.bg

0 от 500
  • #36
    0 rate up comment 0 rate down comment
    Анонимен ( преди 9 години )
    "Изоставаме значително от Европа, твърдят анализатори"Такъв ни е манталитета!!!
  • #35
    0 rate up comment 0 rate down comment
    До БМВ Х6 ( преди 9 години )
    Ей тва вече е приказка. А сега някой да каже как ще се променят нещата при бензинов 5,5 литров 388кс на мерцедес или 750d 381кс на БМВ.
  • #34
    1 rate up comment 0 rate down comment
    БМВ Х6 ( преди 9 години )
    Карам БМВ Х6 35d 286 к.с. Смяната на маслото (според комютъра) е на около 25 000 км. Масло и филтри и труд във фирмения сервиз около 1000 лв (500 ?) За 200 000 км са 8 смени или около 4 000 ?
  • #33
    8 rate up comment 0 rate down comment
    Анонимен ( преди 9 години )
    Пичове какво се изпокарахте за глупости. Едва ли има някой нормален, който да не признае че ел.автомобилите са бъдещето. Лично за мен Тесла не е бъдещето, но тя прокара пътека, по която други ще развият технологията. А истината е следната пробег поне 600-700 километра минимум, зарядни танции, задължително бъро зареждане минимум 5 минути и достъпни цени на елекромобилите. Когато се изпълнят тези условия ще видим края на автомобилите с ДВГ. Дали ще е 10 год. или 20 вече е ясно че е неизбежно
  • #32
    2 rate up comment 0 rate down comment
    До анонимния ( преди 9 години )
    "и ти не си поддържал, отдавна смените на масла са на по 30-50к км, а не на 10к, не сме 80та год"Не съм казвал, че съм притежавал такъв седан с 400кс, затова и съм написал "да се опитаме да сметнем"!Ти твоето масло на двигателя на 30-50 000км ли го сменяш?За смяна на масло на 50 хил км да не говориш за скоростната кутия?Собственици на Мерцедес S500 казват че сменят масло на 11к км, 15к км, а други на 21к км, но никой не споменава 30-50к км. В БГ форум казват че смяната струва 500-600лв!
  • #31
    1 rate up comment 0 rate down comment
    Анонимен ( преди 9 години )
    Този bjorn nyland се занимава с глокиерски услуги. В едно говори за разликата във времето за изминаване на 1200км. С предната му кола отнемало 15 часа, а с Model S P85 16,5 часа, но спестявал 100? от гориво, а за тези пари трябвало да работи 6 часа.
  • #30
    1 rate up comment 0 rate down comment
    Анонимен ( преди 9 години )
    Търси в гуугъл 1) Dante 132 000 miles Model S от април 2015 год е статията. 2) mark 150000 miles Model S от ноември 20153) с 30 клипчета в ютуб може да проследиш пробега на bjorn nyland до 209 хил кмБратовчед ми на една нова октавия направи 180 хил км за 2год
  • #29
    1 rate up comment 1 rate down comment
    ho4ko ( преди 9 години )
    Пардон,грешката е моя,близо 280 км,но пак ми се струва много.
  • #28
    2 rate up comment 1 rate down comment
    ho4ko ( преди 9 години )
    Казваш,че за две години е изминал 200000 километра,това прави почти 550км на денонощие,а времето за зареждане на теслата,да оставим на страна по колко часа е пътувал,абе тоя да не е живял само в колата,нещо не се връзва в твърденията му,изобщо не е достоверно.
  • #27
    4 rate up comment 0 rate down comment
    macilani ( преди 9 години )
    Като дадеш една торба пари за кола и после не можеш да я продадеш за 10% от тях има ли значение колко и какво гори? Риторично питам. Разхода за гориво е върха на айсберга в разходите. В пълната стойност на притежание Audi-то което си сменил с електричка е в десетки пъти по-евтино. Друг е въпроса ако си мераклия за електричка. Там кефа цена няма.