IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Toyota Tundra V8: пикап в ХХХL формат

От Том Грюнвег, Spiegel online

Toyota Tundra V8: пикап в ХХХL формат

Благодарение на хибридния модел Prius Toyota се радва на имиджа на иновативен еко производител. Марката обаче има и друго лице. То се представлява в САЩ от модела Tundra. Този автомобил е толкова голям и тежък, че някои дилъри трябвало да поръчват нови подиуми.



В разгара на финансовата криза продажбите на пикапи в Щатите отбелязаха сериозен спад, сега обаче отново тръгнаха нагоре. Трите американски концерна Ford, General Motors и Chrysler са продали за първите 10 месеца на 2010 година повече от милион такива автомобили. В този сегмент Toyota е най-успешната импорт марка на американския пазар. Японците също обявиха сериозни ръстове. Според говорителя на марката Грег Том, тази година на американския пазар до момента са продадени 75.832 екземпляра от модела Tundra. Колата е гигантска, с почти 6 метра дължина, височина колкото на микробус и просторна като кемперван.

Ако в нормален автомобил просто влизате, в Tundra трябва да се изкатерите. Няколко стъпала ви отвеждат на шофьорската седалка. Горе ви чака ландшафт от твърда пластмаса и изкуствена кожа. Бутоните са с размер на кибритени кутии, а целият кокпит въздейства така, сякаш може да бъде почистван с парочистачка. Вътре е просторно, а в най-голямата версия Crew Max има повече място, отколкото в S-класа.



Колата е предназначена сякаш за строителни екипи или за барони в животновъдния бизнес. Когато се качите вътре обаче, ви обзема много приятното чувство на величие. Под капака работи V8-мотор. Агрегатът мобилизира 381 конски сили от 5,7 литра работен обем. Максималният въртящ момент е 544 Nm.

Силата се предава от хармонично реагираща автоматична скоростна кутия с шест степени. Ако на старта настъпите педала на газта докрай, ускорението от 0 до 100 км/ч става за малко повече от 6 секунди. Максималната скорост е 170 км/ч, което си е атракция за автомобил с такива размери и листово окачване на задната ос. Резервоарът побира 100 литра, но това не е толкова много при реален среден разход от 20 л/100.

Въпреки че марката Toyota предполага японска кола, Tundra си е чисто американски автомобил. Моделът се произвежда в завода на Toyota в Сан Антонио, Тексас и се продава само в Америка. Базовият модел струва около 16 000 евро, а луксозната версия, карана от екипа на Spiegel с V8-мотор и двойна кабина излиза някъде около 30 000 евро – колкото в Европа струва например един компактен SUV Toyota RAV 4. Колата все пак може да се намери в Германия например, внасяна от „свободни“ импортьори, които й искат от порядъка на 50 000 евро.



В САЩ Toyota Tundra се смята за идеален семеен автомобил за хора, които имат нужда от пространство през свободното си време. „Това са хора с „аутдоор“ хобита като лов и риболов, катерене и т.н. Такива хора „се кълнат“ в огромните пикапи“, разяснява говорителят Грег Том мотивацията на клиентите. Впрочем жителите на големите градове в САЩ също купуват от огромните пикапи. В Лос Анджелис например, града в който Toyota продава най-много хибридни модели от цяла Америка, се продават и най-много от пикапите Tundra.

Без съмнение в Европа на Tundra ще й е тясно. Колата е прекалено голяма за европейската инфраструктура. В Санта Моника или Бевърли Хилс може спокойно да се реете в трафика и да се наслаждавате на грандиозната гледка отгоре, откъдето се виждат още отдалеч свободните паркоместа. Имайте предвид също, че диаметърът на кръга на завоя надхвърля 15 метра – представете си колко пространство ви е необходимо.


 

0 от 500
  • #10
    7 rate up comment 1 rate down comment
    incompetent ( преди 15 години )
    Така си е - в западна Америка всичко е широко и голямо. И масово карат такива зверове. Hummer там се слива с останалите коли по размери. За съжаление *** и пульо карат такива пикапи, щото са евтини и практични - не че им трябват. Но си е кеф де - наксоро карах F-150 и беше уникално :) И пространство много, особено за краката на задния ред.
  • #9
    3 rate up comment 6 rate down comment
    ==maFIA== ( преди 15 години )
    Някой случайно да е засичал ЛЕКСУСА днес??? Къде потъна тоз човек???
  • #8
    11 rate up comment 8 rate down comment
    kolio ( преди 15 години )
    al4nostta 6te sasipe 4ove4estvoto edin den...sliapi sme i ne vijdame... logi4no malko hora da vijdat, takav kakavto e sveta stanal...pomnete al4nosta....
  • #7
    10 rate up comment 3 rate down comment
    sd ( преди 15 години )
    ИТ, много правилно казано!
  • #6
    23 rate up comment 4 rate down comment
    ИТ ( преди 15 години )
    Знаеш ли колко млади американци в ковчези се върнаха у дома от Виетнам и Ирак заради тези "жълти стотинки"?
  • #5
    16 rate up comment 3 rate down comment
    Анонимен ( преди 15 години )
    e ne s losho de !ne samo tapi amerikanci s malki pishki karat takiva pikapi!
  • #4
    15 rate up comment 1 rate down comment
    Gaspa4o ( преди 15 години )
    В Щатите и най-нископлатената работа да работиш пак можеш да си позволиш да пълниш резервоара на тва меко казано "чудовище"!!!
  • #3
    22 rate up comment 6 rate down comment
    Анонимен ( преди 15 години )
    Даже и за тези които описа не знам дали е перфектен. Ако ми трябва да пренасям разни неща - да. ама за какво ми е пикап иначе? Трябва да мислим по-икономично. Да купуваме коли които наистина ни трябва, а не като тези *** в центъра на София с подобни пикапи които едвам паркират, возят само *** си но за сметка на това харчат 30 на 100. После тези емисии неговите деца ще се чудят как да се справят с тях. Ако доживеят до тогава де ;)
  • #2
    21 rate up comment 23 rate down comment
    lol ( преди 15 години )
    Перфектен е... за дебели, *** американци с високо самочувствие и комплекс "малка ***".
  • #1
    36 rate up comment 2 rate down comment
    :) ( преди 15 години )
    Ето това е в Америка, да караш над 5.0литров мотор и бензина да ти е на стотинки!!!