IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Защо „даунсайзингът” се оказа измама

Технологията не може да изпълнява едновременно двете си основни задължения

Защо „даунсайзингът” се оказа измама

Индустриалният термин „даунсайзинг” бе въведен, за да обозначи политиката на компаниите за намаляване обема на двигателите и съответно постигането на по-висока ефективност. В комбинация с турбокомпресор, този тип двигатели нерядко осигуряватпо-висока мощност при по-ниска консумация на гориво и по-ниски нива на вредни емисии. На този тренд заложиха почти всички производители през последното десетиление, като се надяваха, че точно той ще спаси двигателят с вътрешно горене. Всичко това обаче се оказа лъжа.

Защо „даунсайзингът” се оказа измама

Сложните хибридни технологии принудиха компаниите да търсят по-прости начини за намаляване на вредните емисии и имено даунсайзингът трябваше да се превърне в преломната философия в тази насока. Нужно бе само едно – намаляване на обема на мотора и поставянето на турбина. Така V8 двигателите бяха заменени от V6, а по-късно V6 моторите отстъпиха място на 4-цилиндрови агрегати. На свой ред те ставаха все по-малки и дори бяха изместени от 3-и и дори 2-цилиндрови мотори в някои модели. Идеята се оказа блестяща.

Преди 10 години всичко това изглеждащо като чудо, защото тогава перспективите пред автомобилната индустрия изглеждаха доста мрачно заради въвеждането на все по-строги изисквания за екология. Даунсайзингът представляваше идеално решение както за Европа, така и за цял свят и производителите масово заложиха на него. Особено майсторство в тази посока показаха големи компании като Volkswagen и Ford.

Защо „даунсайзингът” се оказа измама

Оказа се, че VW Golf се чувства също толкова добре с 1,6-литров, колкото и с 2.0-литров двигател, като едновремено с това разходът на гориво става по-нисък. След това 1,6-литровият Golf „свикна” и с 1,4-литров двигател. Стигна се до 2010 г., когато се появи 1,0-литров мотор, който вече се предлага от повечето европейски производители. Дори в САЩ даунсайзингът се превърна в стандарт, като атмосферните 2,5-литров и 3,0-литров V6 двигатели бяха изместени от 2,0-литрови турбо „четворки”.

Тенденцията не подмина и пикапите, с които Щатите се гордеят. През 2011 г. Ford премахна остарелите 4,5- и 5,8-литрови V8 при пикапа F-150 и ги замени с 3,7-литров V6. Мястото на 5,0-литровия V8 бе заето от 3,5-литров туин-турбо V6. По-късно се появи и 2,7-литров мотор с турбо.

Защо „даунсайзингът” се оказа измама

Най-екстремно към даунсайзинга подходи концернът Fiat, който започна да поставя на своите малки хечбек модели 500 и Panda, мотор с 2 цилиндъра и обем 0,9 литра. Той бе наречен TwinAir, като средният разход при него изглеждаше впечатляващо – 3,5 л/100 км. Двигателят започна да трупа награди, но постепенно нещата се оказаха доста различни.

Скоро след дебюта на агрегата се оказа, че собствениците на автомобила няма как да постигнат тези показатели. Тест на британското издание CAR показа, че разходът при 2-цилиндровия мотор на Fiat е с около 40% по-висок от обявения. Подобни резултати, макар и с по-малки разлики, бяха открити и при 3-цилиндрови мотори на други производители. Това накара компаниите и редица независими експерти да проучат къде се крие проблемът. Скоро стана ясно къде.

Защо „даунсайзингът” се оказа измама

Факт е, че по-малките двигатели трябва да имат разхода на малък мотор и мощността на голям, но те няма как да се справят с тези две неща едновременно. Целият трик в случая се крие в турбината. Благодарение на нея автомобилът получава обявената мощност, но само когато тя е генерирала нужното налягане във всмукателния колектор. При интензивно каране тя вкарва въздух в двигателя, като съществено повишава количеството на използваното гориво. Така налице е мощността на по-голям мотор, но и по-висок разход на бензин. Тоест, за да харчи колата по-малко, тя трябва да се кара на ниски обороти до достигане на пиковото налягане на турбината.

Именно при такива условия се правят и тестовете за разхода на гориво и нивата на вредни емисии. Малките двигатели лесно покриват изискванията при изпитания в лаборатории, но в реалния живот много трудно могат да постигнат подобни резултати. Дори бе въведен специален термин - Cycle-beating, който означава именно разликите в работата на двигателя в реални условия.

Защо „даунсайзингът” се оказа измама

В крайна сметка всичко това доведе и до обратната тенденция, като компаниите постепенно преминавха към по-големи двигатели. Нещата обаче се усложниха значително и с появата на електромобилите. През 2010 г. Tesla Model S бе само прототип и тогава никой не поставяше под съмнение жизнеспособността на двигателите с вътрешно горене. А сега повечето производители предлагат коли на ток, при това на напълно разумни цени.

Така постепенно епохата на даунсайзинга отива в историята. Едва ли някога производителите са имали идея да направят своите коли по-чисти и по-икономични. По-скоро не – те искаха автомобилите им да преминат тестовете. И намериха евтин и гениален начин да го направят.

Снимки: Производителите

 

0 от 500
  • #8
    18 rate up comment 4 rate down comment
    Анонимен ( преди 7 години )
    Логично погледнато, няма никаква логика при съвременните технологии електромобилите да не са залели планетата. По незнайно каква причина, те се продават на много по-висока цена, въпреки, че направата им логично трябва да е по-евтина и по лесна. Всеки си прави сметката. То хубаво, че тока евтин ама ако по-евтиния ток ти избие парите след 50 години експлоатация, нещо не се нрави на клиентите. А и Държавите се отказаха от субсидиите за ел.коли. Има нещо гнило в цялата тази работа.
  • #7
    17 rate up comment 1 rate down comment
    Анонимен ( преди 7 години )
    В САЩ все пак горивото е доста по евтино...
  • #6
    35 rate up comment 6 rate down comment
    Анонимен ( преди 7 години )
    Със сгъстения въздух се подава и повече гориво иначе сместе ти става много бедна и нямаш никаква мощност, така че турбото освен въдух иска и гориво.А големите двигатели имат технологии за изключване на цилиндрите, както и работят на по-ниски обороти обикновено на празен ход.Доунсаизинга е европейска простотия за заобикаляне на нормите. В сащ си карат V8маците с 2-3 литра по-голям разход и имат 3 пъти по-ниски разходи за поддръжка и компоненти на дв. Ама нали сме псевдо "еко" в еУропата.
  • #5
    9 rate up comment 5 rate down comment
    Ауто билд за 2 лева ( преди 7 години )
    Карах един ръмжалник I10,трицилиндров без турбо.На "градско"(ако София е град) и яко настъпване разхода стига 10(десет) на 100.Вярно,че си пръв и разни брандове ги отвяваш,но обявените 4-5 литра са мечта.Без климатик(парно) и каране на по-висока предавка(ако не бързате) ще постигнете 7.5 с мнооого зор.Ако се полъжете и не изключите старт-стопната система - литър отгоре.С автоматик още литър.Скоро четох,че класни резачки нямали хубав звук от ауспуха.i10 го докарва като V10...И е екологичен...
  • #4
    18 rate up comment 5 rate down comment
    Анонимен ( преди 7 години )
    Явно разликата при разхода е малка и не си струва по-интензивното износване на двигателя и повечето компоненти по него...
  • #3
    25 rate up comment 2 rate down comment
    AMG ( преди 7 години )
    Ако ние самите не се променим.."тия" ще ни скубат още дълго! Не може по форумите да сме "еколози" а 80 % от нови автомобили в БГ да са дизел и новите ни коли на старо да се чудим дизел или бензин на газ!
  • #2
    8 rate up comment 19 rate down comment
    Анонимен ( преди 7 години )
    Само не ми стана ясно как един двулитров турбо двигател със същата мощност като на 4 литров харчи колкото четири литровия? При положение, че по-голямата мощ на по-малкия двигател идва от нагнетен въздух? То е все едно да кажеш, че единолитрово шише побира същото количество течност като двулитрово? Няма да споменавам, дори, че някой от тези двигатели спечелиха много награди през годините.
  • #1
    38 rate up comment 11 rate down comment
    Хах ( преди 7 години )
    Никой не може да "надхитри" законите на физиката! На инженерите това им е ясно, но явно се съобразяват със маркетинговите отдели мениджмънта. А истина е само една:Енергийна ефецтивност при ДВГ 15%-30% макс. Енергийна ефективност при ел, Мотор 90% - 98%!Крайно време вече е да пратим ДВГ в музеите на техника и в учебниците по история.100% от инвестициите трябва да бъдат насочни в разработките на батерии и нови моетоди за производство и съхранение на ел. енергия.