IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Радикална идея може да спаси бензиновия двигател (Видео)

Какво би се случило, ако поставим две бутала в един цилиндър?

Радикална идея може да спаси бензиновия двигател (Видео)

В последните години е прието за безусловно вярно схващането, че двигателят с вътрешно горене ще изчезне и е само въпрос на време това да се случи. Все повече правителства говорят за тоталната забрана на автомобилите с конвенционални двигатели след определен период от време, но засега нито едно от тези предложения не е разглеждано сериозно. Въпреки това, натискът върху индустрията се отразява неминуемо на инженерните решения, които автомобилните производители разглеждат, за да си подсигурят сигурно бъдеще.

Радикална идея може да спаси бензиновия двигател (Видео)

Идеята е проста – възможно най-малко въглеродни емисии и възможно най-висока мощност. Факт е, че бъдещето на двигателите с вътрешно горене не изглежда никак бляскаво, но дали не съществува решение, което може поне да удължи живота на утвърдената технология?

Всъщност има, и то е измислено още в края на 19 век.Идеята е да се вземат два стандартни двигателя, да се отстранят цилиндровите глави и да се монтират един върху друг, така че цилиндрите да съвпаднат, а буталата да се движат едно срещу друго. По този начин, инженерите са сигурни, че може да се постигне по-ефективно изгаряне, което пък да доведе до по-нисък разход на гориво и по-малко парникови газове, изпускани в атмосферата.
 
Както се казва в публикацията на технологичното издание Wired, двигателите с насрещно движещи се бутала отдавна са в главите на инженерите. При тях няма нужда от разпределителни валове и клапани, но за разлика от двутактовите двигатели, които на практика работят по същия начин, двойно по-големия брой бутала, се грижи за генерирането на достатъчно мощност.
 
Проблемът е, че десетилетия наред компаниите така и не успяха да измислят начин за прецизното смесообразуване на този тип двигатели, което да помогне за извличането на пълния им потенциал. Именно заради това, на пазара все още няма сериен автомобил с такъв двигагел. Макар че този тип двигатели изглеждат сложно, реално в конструкцията им има много по-малко движещи се части, тъй като инженерите вадят от уравнението сложните цилиндрови глави и всички клапани, разпределителни валове и зъбни колела, които са в тях.
 
Все пак в дъното на тунела има лъч светлина. Група от инженери са успели да усъвършенстват дизайна на двутактовия насрещен двигател. Надеждата им е да използват последните технологии при двигателите с вътрешно горене заедно с нестандартната конфигурация, използваща няколко дълги цилиндъра с по две срещуположно движещи се бутала.
 
Ползите от всичко това са повече от очевидни – създаването на високоефективен двигател, в чиято основа стои утвърдена технология и възможност за използването на съществуващата от десетилетия инфраструктура за зареждане.
 
Видеото разкрива подробности около проекта:
 

0 от 500
  • #11
    7 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 7 години )
    Мдааа, за 200 г почти нищо не се е променило!Още сме на двутактови машини от по 2,5ксНякои като пишат дали си вярват.
  • #10
    8 rate up comment 2 rate down comment
    Анонимен ( преди 7 години )
    най *** мнение тук е първото, а е събрало най-много лайкове. давна имало идеи ама нямало било решение за направата му. пълна неграмотност. вземи прочети за Junkers Jumo 205.
  • #9
    4 rate up comment 0 rate down comment
    Анонимен ( преди 7 години )
    Това с кръглия двигател изглежда яко, но без да съм инженер ми се струва че буталата ще имат много загуби при кръгово движение (центростремителни сили, центробежно ускорение пораждащо *** по външната стена)
  • #8
    5 rate up comment 0 rate down comment
    slav4o.com ( преди 7 години )
    Опс. Моя грешка. Сега видях как са го направили. Но така външните бутала имат по дълги и тежки мотовилки. Най-добрия вариант е звездообразния двигател.
  • #7
    6 rate up comment 1 rate down comment
    slav4o.com ( преди 7 години )
    Ама това е боксер, бе човек. Това за което аз говоря - слагат 4 бутала на един двойно по-къс и лек вал. Тука в тая статия говорят за насрещно сгъстяващи бутала.
  • #6
    5 rate up comment 1 rate down comment
    Анонимен ( преди 7 години )
    Прегледай линковете да видиш че е с един вал.Чудят се чудят се и Опел на 1.0 SIDI turbo слагат 2 - един основен и един да гасси вибрациите
  • #5
    4 rate up comment 3 rate down comment
    slav4o.com ( преди 7 години )
    Оставяме form-factor-а на страни. Хората се чудят как да си олекотят коляновите валове, тука измислили как да сложят още един колянов вал. Чудо :) Двигател без клапани са повечето двутактови двигатели, които нямат прецизно газоразпределение и изхвърлят гориво-въздушна смес в ауспуха. Ако се сложат странични клапани пак става пак като в класическия двигател. Отделно клапаните трябва да са достатъчно широки, съобразени с пълненето на двата работни обема в цилиндъра.
  • #4
    5 rate up comment 1 rate down comment
    Анонимен ( преди 7 години )
    Клапани няма да има. Има разработки за 4 цил 8 бутални агрегати за тестове с военни камиони. Технологията се казва OPOC (opposite piston opposite cylinder) И преди няколко години уж имаше напредък. Предимството е и че двигателя е по-компактен. По-нисък център на тежестта - на практика това е боксер
  • #3
    4 rate up comment 6 rate down comment
    slav4o.com ( преди 7 години )
    Реално ще се получи висока степен на сгъстяване. Не виждам други предимства. Вместо 1 ще трябват 2 колянови вала, още един колянов вал тежи допълнително и дава загуби. Второ клапаните трбява да са отстрани или пък да се направят някакви прозорци за отвеждане на газовете. Така че освен високата степен на сгъстяване която може да се получи не виждам предимство. А то сега може да се получи докъм 25:1 сгъстяване с конвенционален двигател - и въпреки това дизелите не ги сгъстяват чак толкова много...
  • #2
    23 rate up comment 2 rate down comment
    Nev ( преди 7 години )
    Подобни двигатели има направени и то доста отдавна, но са се използвали предимно в корабната индустрия.(Доксфорд) Не са се оказали много надеждни за икономическите показатели които имат и заради това и там не са се наложили също. Колкото за революцията която трбва да настъпи в двигателостроенето- пределено! В 21-ви век все още се предвижваме с поредица от взривове! :)