Нужни бяха 16 години, за да се възстанови пазарът на нови автомобили в България след сгромолясването по време на световната финансова криза, и да се върне до нивата от 2008 (всъщност - даже леко да ги надмине). Но това, че броят на продажбите тогава и днес е толкова близък, съвсем не означава възстановяване на някогашното статукво. Всъщност, ако се вгледаме в детайлите, пазарът през 2025 е коренно различен от онзи през 2008.

Най-популярните марки на българския пазар на нови автомобили през 2008, 2016 и 2025. Графика: AUTOMEDIA.BG
Лидерът от 2008 вече не е в Топ 10
Пазарният лидер тогава днес не попада дори в Топ 10. Марки, които по онова време с лекота са продавали хиляди автомобили, днес се задоволяват с по 2-3 регистрации - или дори, в случая с една легендарна японска марка, с 0 продадени автомобила за цялата минала година. Съотношението между бюджетни, премиум и луксозни автомобили се е променило сериозно във вреда на първите - да не говорим, че цените като цяло днес са два пъти по-високи оттогава, и инфлацията играе само малка роля за това.

Опитът да продава Renault Clio с подменена емблема докара някогашното величие Mitsubishi до унизителните 0 нови регистрации за 2025 година
Има леко разминаване в данните
Постарахме се да видим кои марки са се развили най-добре от 2008 година насам и кои са влошили най-много представянето си. Преди да ги видите, само една важна забележка: данните за 2008, които имаме с любезното съдействие на ААП, са за новите регистрации в КАТ, но групирани по малко по-стара методика. Там продажбите са разделени на леки автомобили и товарни автомобили (което включва и лекотоварни). В данните за 2016 и 2025, които са си на Automedia на база новите регистрациите в МВР, включваме само леките и лекотоварните с категории М1 и N1. Това води до леки разминавания при марки като Ford и Mercedes, които имат и тежки автомобили в гамата си. Но става дума за малки разлики, които не променят съществено общите тенденции.
И още нещо: при изчисляването кои марки имат най-голям спад и най-голям ръст сме разгледали само онези с трицифрени продажби през 2008. Иначе между преуспяващите щяха да се наредят още MINI (162% ръст) и Isuzu (1243%, а иначе - увеличение от 7 до 94 бройки).
Марките с най-голям спад и ръст от 2008 насам (ГАЛЕРИЯ):
Fiat никога не е играел водеща роля на българския пазар на нови автомобили, но в първото десетилетие на века спокойно продаваше над хиляда бройки годишно - за да спадне до едва 146 през 2024 година. Тук главната заслуга е на Серджо Маркионе и наследниците му начело на италианската група, които дълги години предпочитаха да не инвестират в нови модели, понеже европейският пазар не бил достатъчно доходен. През 2025 продажбите на Fiat в България се възстановиха донякъде, но си остават с 60% по-ниски от онези през 2008.


0