IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Chernomore

Продажбите на Nissan в Япония с рекорден срив от 32 години

За първи път в историята пазарният дял на компанията в страната падна под 10%

През 2025-та Nissan отчете най-ниските си продажби в Япония от 1993 година наса. За първи път в историята пазарният дял на компанията падна под 10%, съобщи Nikkei, позовавайки се на данни от Японската асоциация на автомобилните дилъри (JADA) и Японската асоциация на леките автомобили и мотоциклети (JLMVMA).


Nissan


Продажбите на нови автомобили на Nissan в страната спаднаха с 15% миналата година до 403 100 бройки. Това е дори по-ниско от реализираните 449 500 нови коли през 2022 г., когато индустрията се сблъска с недостиг на полупроводници. Пазарният дял на компанията падна до 9%, като по този показател Nissan изостава от Toyota, Suzuki, Honda и Daihatsu.

Експертите отдават спада на липсата на нови продукти. Например, Nissan Note, най-продаваният субкомпактен модел в Япония, не е получавал съществена актуализация от 2021 г. От януари до ноември търсенето му е спаднало с 20% в сравнение със същия период на миналата година. Друг фактор е увреденият имидж на компанията през последните години, причинен от финансови и други проблеми, които станаха публично достояние.


Nissan


През ноември Nissan ревизира прогнозата си за продажбите за фискалната 2025 година (която приключва в края на март в Япония). Прогнозата беше намалена с 15 000 превозни средства до 445 000. Продажбите за трите тримесечия от април до декември възлизат на малко под 270 000 бройки - 61% от целта.

Nissan планира да пусне нови версии на електрическия си автомобил Leaf този месец и минивана Elgrand през лятото. Elgrand не е актуализиран от 2010 г., което го прави ключова част от офанзивата за нови продукти на компанията. Тъй като Япония представлява 14% от световните продажби на Nissan през фискалната 2024 г., представянето на тези нови модели ще окаже значително влияние върху възстановяването на автомобилния производител.

В същото време обаче Nissan обяви, че през календарната 2025 година е продала 926 153 нови автомобила в САЩ (модели на Nissan и Infiniti), което е увеличение с 0,2% в сравнение с 2024. Компанията също така обяви общи продажби в САЩ за четвъртото тримесечие (октомври-декември) на 2025 г. от 214 250 коли, което е спад с 3,7% в сравнение с предходната година.


0 от 500
  • #6
    0 rate up comment 0 rate down comment
    Коста ( преди 1 час )
    Миналата година Сузуки са продали над 5 млн коли,в Индия,Малайзия и Индонезия.. даже леко бяла м8нали Тойота по продажби.Прости и здрави коли..
  • #5
    1 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 8 часа )
    Всички марки ще са здраво надолу, не се смейте не е само Нисан, който вземе мерки и си подобри колите ще оцелее, останалите дгд.
  • #4
    1 rate up comment 1 rate down comment
    Лудория ( преди 9 часа )
    Предишния ми автомобил беше Нисан Примера. След него никога повече Нисан за мен. Но не може да се отрече, че са имали и навярно имат добри модели. За мен това са GT-R, Patrol старите модели, Sunny...
  • #3
    1 rate up comment 1 rate down comment
    анонимен ( преди 9 часа )
    До 2,когато бе с Рено,стана и производител номер 1 в света. След това много си повярваха и обвиниха Карло Госн в всички най-черни дела и от там започна срива, както и раздялата им с Рено. Вижда се, че Рено трябваше да ги остави в края на 90-те за да си за служат мястото още тогава в канала на историята. Но и сега ще стигнат пак там.
  • #2
    2 rate up comment 3 rate down comment
    Мхм ... ( преди 15 часа )
    Който мине през рено, от него Нисан не става!
  • #1
    0 rate up comment 0 rate down comment
    Японовъд ( преди 18 часа )
    Хм, а колко ли е пазарния дял на Мазда , Субару в Япония тогава? Предполагам под 5 на сто. Що така тая велики марки?