Така правят в Япония и имат държава. Шофьор на обществен автобус в Киото открадна парите, дадени му за билета от пътник. Камерите записаха всичко, а общинската транспортна фирма не се поколеба: уволни го и го остави без пенсия. Въпреки 29 години трудов стаж! Някои може да го сметнат за жестоко.
Когато работникът научил, че е загубил пенсионния си фонд, равняващ се на приблизително 74 200 евро, решил за съди компанията. Е, няколко години и обжалвания по-късно държавата се произнесе в полза на компанията.
Явно законът в тази страна наистина не проявява милост за нищо. Помним, през 2019 година Карлос Гон нае трафиканти, за да го изведат от Япония, скрит в кутия за контрабас. Той избяга, защото беше обвинен в данъчни измами като президент и главен изпълнителен директор на Nissan. Звучеше невероятно странно, че изпълнителен директор на високо ниво може да е безкрайно уплашен. Но японското правосъдие е толкова сурово, че абсолютно никой не иска да се изправи срещу него. Дори човек с огромна власт и пари като Гон.
Няколко години по-късно Япония отново даде пример за тежестта на закона. В случая главният герой е 58-годишен шофьор на автобус, който въртял волана 29 години, докато не е уволнен. Причината - задържал парите, които пътник платил за билета си. Според The Mainichi - всичко започва през февруари 2022 г. Когато пътник се качил на обществения автобус, управляван от този служител, той платил таксата си, но шофьорът не поставил парите в касата, а ги задържал. Става въпрос за 1000 йени, което се равнява на около 6,20 евро по текущия обменен курс.
Камерите на автобуса записаха всичко и когато Общинското транспортно бюро в Киото прегледа кадрите, реши да уволни шофьора. Забележете - само един месец след инцидента. Въпреки че служителят върна 1000-те йени, Kyoto City Bus също взе решение да остави крадеца без пенсионната му сума, оценена тогава на около 12 милиона йени или 74 200 евро. Шофьорът работи в компанията от 1993 до март 2022 г.
Наказаният реши, че мерките, предприети от Общинското транспортно бюро на Киото, са прекалени. Той даде на съд общината с иск поне да бъде оставена пенсията му. Няколко месеца по-късно, през юли 2023, Окръжният съд в Киото постанови, че действията на мъжа представляват „пренебрежение“ съгласно японския наказателен кодекс, постановявайки, че уволнението и задържането на пенсионните обезщетения са напълно оправдани и отхвърля молбата на ищеца.
Въпреки това служителят обжалва през февруари 2024 пред Върховния съд на Осака. И този път той беше по-успешен. Инстанцията отмени решението на Общинското транспортно бюро на Киото за премахване на пенсията на шофьора, считайки го за прекомерна мярка. Аргументът - присвоената сума е само 1000 йени и платена от работника.
Е, малко повече от година по-късно този случай взе нов обрат и вече окончателен. На 17 април Върховният съд на Япония отмени апелативната присъда. Последната инстанция постанови, че лишаването от парите за пенсия е законно и затвори делото.
"Всеки шофьор на автобус е сам и борави с публични средства. Ние приемаме злоупотребите, свързани с тази област от нашата работа, много сериозно“, каза Шиничи Хираи, служител в службата за обществен транспорт в Киото пред AFP. Вярно е, че сумата пари, която шофьорът на автобуса задържал, е много малка. Но Япония смята кражбата на 6,20 евро за също толкова лошо провинение, колкото и кражбата на по-голяма сума. „Ако не предприемем строги мерки, тогава нашата организация може да стане безгрижен стопанин. И това да доведе до ерозия на общественото доверие“, посочва Шиничи Хираи.
CBS News съобщава също, че когато Общинското транспортно бюро на Киото се е свързало с шофьора, за да му каже, че е бил хванат да краде, той отрекъл всичко. Но кадрите не оставят никакво съмнение за това. Същото издание твърди, че шофьорът е бил порицаван няколко пъти през годините за различни инциденти, включително пушене на електронни цигари в автобуса и по време на работа. Въпреки че го е правил, когато в превозното средство не е имало пътници. С три думи - японска му работа.