В последно време Audi беше принудена да прави редица промени в стратегията си. Компанията заложи ударно на електромобилите, но това се оказа грешка, тъй като прогнозите за ръст на продажбите не се оправдаха. В същото време традиционните модели, донесли толкова успехи на марката през годините, сякаш бяха оставени на заден план и това се отрази на продажбите им.
В крайна сметка в Инголщад взеха мерки и се върнаха към това, което наистина умеят да правят. А един от автомобилите, изстреляли марката към върха, беше Audi A4, чието последно поколение се появи през 2015 и се задържа на конвейера цели 10 години. В крайна сметка седанът и комбито отиват в историята, за да бъдат заменени от A5.
Това решение първоначално обърка не само феновете на марката. Причината е, че A5 е на пазара от 2007 и смени две поколения. Второто се предлагаше в три варианти – купе, кабриолет и Sportback. Последният представляваше най-практичната версия на модела заради четирите си врати. Това обаче се промени, тъй като купето и кабриото бяха спрени, а Audi рационализира гамата си, за да разграничи автомобилите с ДВГ от тези с EV. Така A5 с 4 врати на практика заменя седана A4, като двата модела ще се продават заедно още известно време, след което „четворката“ ще бъде спряна.
На размери новото A5 е по-голямо от своя предшественик, като дължината му е 4820 мм (+67 мм), а междуосието – 2890 мм (+80 мм). Това, което прави германският седан да изглежда още по-голям и внушителен, са линиите му, като предницата изглежда още по-широка благодарение на новата решетка Singleframe и големите сиви вложки под фаровете. Същите фарове се простират отстрани, докато отзад LED лентата подчертава впечатлението за ширина.
Интеририорът разчита на 11,9-инчов цифров инструментален панел и 14,5-инчов централен информационно-развлекателен екран, който интегрира функционалността на ChatGPT. За първи път за този модел се предлага 10,9-инчов екран за пътника отпред – нещо, което видяхме и при Q6 e-tron.
Инструменталната част включва цифров скоростомер, тахометър с малка лента, индикатор за нивото на горивото, аудио и навигационна информация и дисплей на това, което се случва около вас в трафика (много впечатляваща функция). В същото време информационно-развзвлекателната система предлага бързи реакции и интуитивна структура на менюто.
Разположеният отдясно правоъгълен екран е проектиран да се вижда само от пътника, когато превозното средство се движи. Има и нов проекционен дисплей с интегрирани индикатори за превозно средство и инфоразвлекателна система, включително скорост, навигационни инструкции, информация за системата за подпомагане и текущия аудио избор.
Арматурното табло отново се характеризира с високото си качество, с кожена и черна тапицерия, както и полирани алуминиеви детайли. Други акценти включват електрическо регулиране на волана, електрически затъмняващ се стъклен покрив и 3D аудио система Bang & Olufsen с високоговорители, интегрирани в предните подглавници.
Списъкът със стандартни функции на включва електрически предни седалки, кожена тапицерия, панорамен люк, амбиентно вътрешно осветление и тризонов климатроник. В същото време седанът получава по-голям багажник от A5 Sportback, което също не е за пренебрегване. А5 предлага две ISOFIX точки за монтиране на детска седалка на задната пейка, като има и трета на предната пътническа седалка и така собствениците разполагат с повече гъвкавост, когато става въпрос за превоз на деца.
И тъй като купето е доста широко, трябва да можете да поставите две обемисти детски седалки отзад без проблеми. Самите седалки са удобни, като проблем може да бъде единствено ниската позиция на автомобила (ако сте по-едър качването и слизането по няколко пъти на ден си е истинско изпитание за гърба и кръста).
Audi предлага широка гама от функции за подпомагане на водача, като някои от тях са налични само за по-високите нива на оборудване. Новото А5 разполага с автоматизирано аварийно спиране с предупреждение за челен сблъсък, стандартно предупреждение за напускане на лентата с асистент за поддържане на лентата, и др.
Гамата двигатели се състои от меки хибридни, бензинови и дизелови агрегати. Всички те са оборудвани със системата MHEV Plus, като клиентите могат да избират между 2.0 TFSI със 150 и 204 к.с. и 2.0 TDI с 204 к.с. На върха на гамата (поне за момента) се разполага S5 с 3.0 V6 TFSI с 367 к.с. и quattro задвижване на четирите колела. Предстои и излизането на plug-in хибриди, базирани на 2.0 турбо бензинов двигател с 299 к.с. и 367 к.с., с електрически пробег над 100 км. Всички варианти използват 7-степенна автоматична скоростна кутия с двоен съединител.
Още на пръв поглед ясно се вижда, че в Audi са положили сериозни усилия, за да направят A5 по-добър за шофиране и това си има основателна причина. Седанът стандартно е с предно предаване, но повечето версии, включително и тестваната от нас 2.0 TFSI се предлагат и със задвижване на четирите колела quattro. В същото време обаче конкурентите Mercedes-Benz C-Class и BMW 3-Series са със задно, което предлага по-голяма ангажираност от страна на шофьора.
За да доближат максимално колата до нейните съперниците, когато става въпрос за удоволствие от шофирането, инженерите на Audi са поработили основно върху окачването на седана. И това, само по себе си, е сериозен успех, защото кормилното управление вече е много по-прецизно, а реакцията на самия автомобил е по-остра. Контролът върху каросерията също е добър, поддържайки накланянето в завоите до минимум. Шасито поема дори най-сериозни неравности дори с по-висока скорост, което също е от огромно значение за возещите се в автомобила.
Едновременно с това производителността (в случая 204 конски сили) е напълно достатъчна, особено при по-продължителни пътувания, като тя е комбинирана с приемлив разход на гориво – от Audi посочват 7,0 л/100 км, като при нас той беше малко по-висок. Разбира се, за тези, които карат повече, дизеловият вариант (също с 204 коня) е по-добрият избор, защото там при по-лек крак на педала на газта, може да се постигне около 5 л/100 км.
Стигаме и до цената, която не е изненадваща с оглед на случващото се пазара на нови автомобили. Базовият вариант с бензинов 1,5-литров двигател започва от 83 054 лева, докато при версията с 2.0 TFSI цената скача на близо 93 000. Още 5 хилядарки добавя задвижването на четирите колела. При дизела стойностите са още по-високи, като вариантът с quttro скача над 100 бона.