Пазарната капитализация на Tesla се смъкна с 8% само за ден и падна под 1 трилион долара за пръв път от ноември насам, което накара някои инвеститори да заговорят за началото на задълбочаваща се криза в компанията. Европейската браншова организация АСЕА публикува данните за януари, които сочат 45% спад на годишна база за Tesla на Стария континент, като в същото време регистрациите на електрически автомобили растат с цели 37%.
Причините за срива на Tesla може да се търсят както в увеличената конкуренция в сектора - най-вече от китайски компании (SAIC, производителят на MG, има 37% ръст в Европа), така и в нарастващото отвращение, което политическите изяви на Мъск предизвикват в Европа.
Капитализацията на Tesla (948.8 млрд. тази сутрин) все още остава по-висока от тези на Toyota, GM, VW, BMW и Hyundai, взети заедно. Но анализаторите са все по-скептични дали компанията е в състояние да се справи с растящата конкуренция - особено сега, когато вниманието на Мъск е фокусирано върху задачата да "оптимизира" американските държавни служби. "Ако прекарваш толкова време в офис в Белия дом, то колко време прекарваш в управление на останалите си компании, включително търгуваните на борсата?", коментира Арт Хоугън, главен стратег на B. Riley Wealth, пред Reuters. Според него потенциален проблем за Tesla са и прекомерните инвестиции в AI, възвръщаемостта от които е под въпрос. Дори и след спада ценните книжа на компанията остават свръхнадценени - те се търгуват срещу 112 пъти очакваната годишна доходност на акция. За сравнение акциите на Ford струват 8 пъти годишната доходност, а на GM - 7 пъти.
Анти-Мъск плакат на автобусна спирка в Лондон, и стикер, извиняващ се, че собственикът си е купил Tesla
Надеждите на Tesla да повиши възвръщаемостта са свързани с две неща: пускането на пазара на нови, достъпни модели (но и с нисък марж на печалба), и
обещавания още от 2019 старт на роботизирани таксита, от които обаче все още няма и помен.
Рос Гербер, бивш ентусиаст на Tesla, който се превърна в скептик, смята, че най-големият проблем на компанията е Китай. Гербер очаква акциите да се обезценят още с 50% тази година заради конкуренцията на BYD и подкрепата, която китайският лидер Си Дзинпин оказва на своите автомобилни компании. "Си ясно заяви, че иска китайските производители да успеят, а не Tesla", подчертава Гербер.
Скандалният туит на Мъск към европейския космонавт Могенсен. Преди време в подобен пристъп милиардерът бе нарекъл един водолаз "педофил". После бе принуден да се извини
Сериозен проблем за Мъск е и нарастващото отвращение от политическите му изяви - и в САЩ, и в Европа. Извинителни стикери за Tesla с надписи от сорта на "Купих си я, преди да го разберем що за стока е", се продават като топъл хляб. Самият Мъск, вместо да се концентрира върху бизнеса си, все по-често влиза във видимо непредизвикани публични скандали като този с космонавта на Eвропейската космическа агенция Андреан Могенсен. След като Могенсен възрази на твърденията му, че двама космонавти били оставени на Международната космическа станция "по политически причини", Мъск избухна и нарече Могенсен "идиот" и "напълно умствено изостанал".
Командир Марк Кели не остана длъжен на Мъск
Той призова Международната космическа станция да се бракува незабавно и вместо това средствата да се вложат в мисия до Марс - която неговата Space X напира да осъществи. Мъск нападна и американските космонавти Марк и Скот Кели, които защитиха Могенсен. Марк Кели, бивш командир на МКС, не му остана длъжен. "Хей, Илон, когато най-после събереш смелост да се качиш в космически кораб, тогава ела и разговаряй с нас тримата", написа му той в Х. Мъск наистина досега не е участвал дори в изпитателен полет на апаратите на собствената си Space X.