Renault залага много на изцяло хибридни задвижвания като средство за преход на своите автомобили и клиенти към чисто електрическа енергия и няма планове да разшири своята гама от PHEV извън флагмана Rafale. Това обяви пред Autocar главният изпълнителен директор на компанията Фабрис Камболив.
Според шефа на марката, решението да се съсредоточи върху пълните хибриди – ход, който силно контрастира с големите инвестиции в PHEV от производители като BMW, Audi, Toyota, Volkswagen, Volvo и Stellantis, е в знак на признание за техните големи възможности.
„Преди три или четири години не беше очевидно да избирате между мек, пълен, plug-in хибрид или чисто EV, тъй като имаше много различни начини да управлявате вашата гама двигатели. Това, което решихме, е да заложим на пълен хибрид, защото за мен това е най-лесният начин да имаме автомобили с ниска консумация на гориво и да подготвим клиентите си да преминат към електромобили“, добави Камболив.
Единственият plug-in хибрид на Renault (и вероятно ще бъде последният в историята) е Rafale E-Tech 4x4 в топ-версията на модела, която съчетава 1,2-литров трицилиндров бензинов двигател с три EV мотора – по един на всяка ос и стартер-генератор в скоростната кутия. Батерията с капацитет 22kWh доставя достатъчно енергия за пробег от 100 км според WLTP.
Тъй като задвижващият механизъм PHEV на Rafale е базиран на пълна хибридна система с по-ниска мощност, той работи с електрическа помощ, дори когато тяговата батерия е празна. Така големият SUV предлага високоефективно представяне в градски условия, както и пробег от 1000 км при пълен резервоар и заредена батерия.
„Големият проблем на PHEV е движението с празна батерия, затова и другите модели на Renault няма да получат подобно задвижване. Просто тази технология няма смисъл в по-малки автомобили“, обясни Камболив. И даде пример с електрическия Scenic:
„Той има повече от 600 км автономност. Защо трябва да предлагаме кола с такъв размер с plug-in хибридно решение, което може би по отношение на пакета не би било толкова интересно или уникално, колкото Rafale може да бъде в своя сегмент?
Когато отидете в по-ниските сегменти, ако не можете да си позволите да заредите колата, имате пълно хибридно решение и то е достатъчно далеч. В противен случай превключвате на EV. Да, Plug-in хибридът беше „черешката на тортата“, но с предимства, които са свързани с размера на автомобила. При коли с дължина 4,4 метра това не си заслужава.“
Запитан дали стремежът на Renault към пълна хибридна гама означава, че марката повече няма да произвежда автомобили с „чисто ДВГ“, Камболив отговори: „Това зависи от пазара. Все още предлагаме модели с ДВГ в много държави, но в краткосрочен план ще се съсредоточим върху хибридни автомобили и автомобили с чисто електрическо задвижване“.