Mercedes-Benz може да революционизира електрическата мобилност със соларна боя, способна да генерира допълнителна автономия. Тази технология, която все още се разработва, обещава да спести до 12 000 км годишно чрез превръщане на каросерията в ефективен колектор на слънчева енергия.
С новата технология германският производител продължава да демонстрира, че способността му за иновации остава на най-високо ниво, дори в момент, в който някои производители забавят прехода си към електрически автомобили. В случая соларната боя ще повиши в пъти ефективността на електрическите превозни средства, което ще донесе огромни ползи на техните шофьори.
Идеята зад тази боя е толкова проста, колкото и брилянтна - повърхността на превозното средство се трансформира в един вид слънчев панел, способен да улавя слънчевата енергия и да я преобразува в електричество.
Въпреки че няма да замени конвенционалното зарядно устройство, тази технология ще добави допълнителни километри към обхвата на автомобила, като по този начин ще намали притеснението за пробега, което засяга много потребители на електрически превозни средства.
Разбира се, за да се постигне това, автомобилът трябва да отговаря на някои изисквания - да бъде паркиран на открито, изложен на слънчева светлина и освен това да е чист, за да се увеличат максимално резултатите от тази технология.
Боята има революционен дизайн - нейната дебелина е само пет микрометра, което я прави по-тънка от човешки косъм. Освен това е изключително лека - с тегло приблизително 50 грама на квадратен метър. Това означава, че не влияе значително на общото тегло на автомобила, ключов фактор за поддържане на ефективността му.
Колко километра могат да бъдат натрупани?
Въпреки че все още се разработва, Mercedes изчислява, че тази боя може да достигне 20% ефективност - цифра, сравнима с най-модерните слънчеви панели, които имат около 23/25%. За средностатистически SUV автомобил, чиято приблизителна повърхност е 11 квадратни метра, тази технология може да добави до 12 000 допълнителни километра автономност през полезния живот на превозното средство.
Тази иновация е част от по-широко движение към концепцията за соларна кола - област, която вече се проучва от други производители. Компанията Aptera, например, привлече вниманието с електрическото си превозно средство, покрито със слънчеви панели, което може да измине до 643 километра с едно зареждане. Американската фирма, която вече има 40 000 предварителни резервации, планира да започне производство през 2025 г. с базова цена от около 24 000 евро.
Не всички опити в тази област обаче се оказват успешни. Проекти като тези на Sono Motors и Lightyear са изправени пред множество технически и финансови пречки, което подчертава сложността на интегрирането на слънчеви панели в електрически автомобили по рентабилен и ефективен начин.