IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Как лесно се проверява автентичността на моторните масла

Повечето методи, препоръчани от интернет-експерти, не вършат работа

На пазара на моторни масло царува изобилие и разнообразие, но това не бива да дава спокойствие на потребителите, тъй като има и много фалшификати. Експертите от Auto.Mail посочиха различни методи за идентифициране на фалшиви продукти, като някои са ефективни, а други - не толкова.


масло


Напълно логично, най-често се фалшифицират масла от марки, които са добре познати на хората. Това се дължи на по-голямото им търсене, като според експерти при някои брандове ментетата могат да достигнат дори до половината от предлаганата на пазара продукция. Фалшификатите се предлагат в опаковки и с етикети, които потребителите са виждали, като в кутиите (или тубите) може да има от евтино, нискокачествено минерално масло до използвано „отработено“ масло. В почти случаи обаче употребата на подобни продукти водят до повреда и ремонт на двигателя.

И все пак, най-важното е да не се купуват марки масла, които не са ви познати. Както и такива, които официално не се внасят на пазара. Тяхното качество е съмнително и може да увредят двигателя. Освен това, ако ги използвате, продавачът, от който сте ги закупили, не носи отговорност.

Как да проверите преди покупката?

На първо място, фалшивото масло може да бъде открито по опаковката и качеството на шевовете на пластмасовите контейнери. Те трябва да бъдат чисти и ясни. Също така е задължително да се огледа внимателно етикета - той да е залепен равномерно, без въздушни мехурчета или отлепени ръбове. Всяко от тези нарушения подсказва, че в кутия вероятно не е това, за което сте платили.


масло


Трябва обаче да се внимава, тъй като фалшификаторите стават все по-добри в имитирането на кутии с оригинални продукти. Единственото нещо, което все още не могат да направят, е копиране на метални кутии, върху които етикетът е поставен с боя във фабриката. Такова оборудване е твърде скъпо и фалшификаторите все още не са готови за мащабни инвестиции в оборудване. Също така, на етикета трябва да има баркод или QR код със специален софтуер, по който може да се провери дали продуктът е истински.

Проверка на маслото

Интернет е пълен с много начини за тестване на моторни масла у дома, но не всички от тях работят. Например, „експерти“ препоръчват да проверявате маслата с магнит - изсипете маслото в малък съд, спуснете магнита в него и огледайте полепналите частици. Ако те са твърде много, това е знак за фалшификат.

Разбира се, обилната метална утайка в маслото е знак, че то вече е работило и е абсорбирало стружки и други частици от износване. Но е по-лесно да идентифицирате използваното масло по цвета му - то е черно и има мирис на изгоряло. Въпреки това, кутиите, съдържащи фалшиво масло, често се пълнят с нискокачествено, но все още неизползвано масло, така че няма смисъл да се използва този метод.

Метод с лист хартия

Друг популярен метод, който се разпространява в интернет, е проверката на хартия. В случая трябва да капнете моторно масло върху лист хартия, за да може да се разтече по повърхността и да образува шарка, от която се иска „да разберете всичко“ за произхода на маслото.


масло


Съгласно условията на такъв тест петното върху хартията трябва да бъде равномерно, в един и същи цвят, без черни отенъци или съмнителни миризми. Основният фокус на такъв тест е да се разграничи моделът на капене на истински масла от фалшиви, но има една особеност - за успешен преглед се нуждаете не само от фалшификат, но и от 100% оригинал. Поради тази причина този метод също не е подходящ за анализ на масло от една съмнителна кутия.

Оценка на вискозитета

Друг метод включва оценка на маслото по неговия вискозитет. Разбира се, ако сте закупили течност „нула“ (например 0W-20), но при стайна температура тече като гъст мед, това е тревожен знак. Случва се и обратното - две масла (от различни марки) с еднакъв вискозитет могат да текат по различен начин, след като престоят една нощ на студено, да речем на студен балкон. Особено ако едно от тях съдържа базово масло с добавка на полиалфаолефини, естери или GTL (Gas-to-Liquid) - масла от газ.


0 от 500
  • #5
    0 rate up comment 2 rate down comment
    Някой ( преди 1 седмица )
    Най-правилно е , просто да се поръчва от ОФИЦИАЛЕН ВНОСИТЕЛ НА МАРКАТА. Ама ние все гледаме промоциите. И не се знае какво купуваме.
  • #4
    5 rate up comment 1 rate down comment
    .уфф ( преди 1 седмица )
    Абе що съществувате бе, баси дебелите една свястна статия не може да напишете и само глупости ...
  • #3
    2 rate up comment 0 rate down comment
    Някой си ( преди 1 седмица )
    Всички начини които споменавате без първия, няма как да се приложат на практика! Как ще отвориш туба с масло за да я пробваш и ако не ти харесва да я върнеш? Единствено може по етикет малко или много и по тубата, другото е на късмет! Макар че вече са големи майстори всички и фалшификата вече е почти неразличим!
  • #2
    12 rate up comment 2 rate down comment
    Кочо Честименски ( преди 1 седмица )
    Ако на етикета пише 100% краве мляко, значи е менте.
  • #1
    8 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 1 седмица )
    има една реклама на много известен италиански производител на масла общо взето в кухната някакъв механик си приготвяше салата и накрая взе бутилка моторно масло и си я овкуси с нея