На теория ангренажната верига, която синхронизира въртенето на коляновия и разпределителния вал в долната и горната част на двигателя, е механизъм, който при правилна работа и липса на дефекти може да издържи целия експлоатационен живот на автомобила. Въпреки това, поради дефекти в конструкцията, неправилна употреба или дефектни материали, някои превозни средства получават проблеми с веригата, които са трудни за коригиране и удрят сериозно по джоба на собственика.
Експерти от изданието Speedme посочиха какви проблеми може да се появяват с този важен механизъм, как те да бъде избегнати, ако това е възможно, и съответно как да бъдат решени по най-лесния за собственика на превозното средство начин.
Конструкция на механизма с верига
За разлика от класическите задвижващи механизми, работещи с ремък, които изискват подмяна приблизително на всеки 100 000-150 000 км, производителите често обявяват своите верижните задвижвания като „много издържливи“ и дори „вечни“. Според инструкциите те може да не изискват подмяна през целия живот на автомобила или да се нуждаят от подмяна и наблюдение след пробег над 200 000 км.
Проблемът е, че понякога грешките се появяват рано, а след това вече е твърде късно. Ангренажната верига рядко се къса, но разтягането й може да доведе до сериозни проблеми като прескачане на веригата и бутала, които се срещат с клапаните, което от своя страна може да причини разрушаване на главата на цилиндъра и дори на целия двигател. Най-лошото в тази ситуация е, че за да се оценят щетите, двигателят трябва да бъде разглобен, което само по себе си е скъпа процедура.
Как да се удължи живота на верижното задвижване?
Редовната смяна на маслото е ключова. В случай на двигатели, оборудвани с верижно задвижване, се препоръчва смяна на двигателното масло на всеки 10 000 км, дори ако производителят посочи по-дълъг интервал. Това ще позволи на обтегачите, отговорни за опъването на веригата, да функционират правилно.
Един от първите признаци на проблеми с веригата може да бъде характерен шум, като почукване или тракане. Ако реагирате навреме на тези сигнали, можете да предотвратите сериозни щети. Също така е важно при смяна на частите на верижното задвижване да смените водачите, зъбните колела, обтегачите и крепежните елементи, които се износват с времето.
Стилът на шофиране също играе важна роля за удължаването на живота на ангренажната верига. Препоръчително е да се избягват резки ускорения, докато двигателят не загрее до работна температура, също така смяната на предавките трябва да става при по-ниски скорости, а педалът на газта не трябва да се натиска докрай. Едва след като маслото се разпредели равномерно в двигателя и той достигне работна температура, може да се използва пълната му мощност.
Разходите за подмяна на веригата не са малки
Цената за подмяна на задвижване на веригата за синхронизация може да варира значително в зависимост от марката и модела на превозното средство, типа двигател, автосервиза и всякаква допълнителна работа, която може да се наложи.
Самото верижно задвижване на времето има своите предимства и недостатъци. При правилна поддръжка и експлоатация може да издържи дълго време, но когато възникнат проблеми, отстраняването им може да бъде трудно и скъпо. Вниманието към детайла и редовната поддръжка ще помогнат за избягване на големи повреди и ще удължат живота на вашия автомобил.