fallback

В сериозна беда ли е Volkswagen?

Германците се справиха рекордно бързо с "Дизелгейт", но после собствените им планове за електрификация ги подведоха

Възходите и паденията в автомобилния свят са трудни за предвиждане. Почти всички очакваха Volkswagen да рухне под тежките удари на Дизелгейт - но вместо това компанията се изкачи на световния връх и в няколко поредни години подобни собствения си рекорд за най-голяма печалба. А след това преходът към електрификация, толкова старателно планиран и подкрепен с такива инвестиции, изведнъж вкара гиганта в нещо, което прилича на глуха уличка. Причината за това е поредица лоши управленски решения, пише Кристиян Агати в анализ за Autoevolution.

Когато властите в САЩ и Германия хванаха Volkswagen да манипулира дизеловите емисии и осъдиха компанията на голяма глоба, мнозина смятаха, че тя трудно ще се възстанови. За всеобща изненада германският автомобилен производител се справи отлично с предизвикателствата и излезе от скандала по-силен отвсякога. През 2018 г. бившият стратег на BMW Херберт Дийс беше назначен за главен изпълнителен директор на Volkswagen Group и започна амбициозен план за трансформиране на компанията в най-големия производител на електрически превозни средства в света.

Новата първа електрическа архитектура MEB формира основата за много електрически автомобили от семейството VAG. До 2030 г. марката Volkswagen трябваше да замени всички автомобили с двигатели с вътрешно горене с електрически аналози. За тази цел беше създадена отделна линия за идентификация. Платформата MEB може и да не беше перфектна, но беше само първата стъпка към придобиването на глобално лидерство в електрическия сегмент. За съжаление, този път се оказа по-труден, отколкото Херберт Дийс очакваше.

През 2019 г. той основава дъщерно дружество - Cariad, за разработване и управление на софтуер за електрически превозни средства, произведени от марките на Volkswagen Group. Провалът на Cariad стана и причината за всички проблеми с електрическата гама. Моделите Volkswagen ID.3 и ID.4 получиха твърде ненадежден софтуер, чиито проблеми не бяха отстранени с години. Освен това грешките на екипа на Cariad доведоха до проблеми с разработването на първокласната архитектура Premium Platform Electric (PPE), което засегна моделите Porsche Macan EV, Audi Q6 e-tron и Audi A6 e-tron.

В крайна сметка Дийс беше уволнен, но проблемите на Volkswagen не свършиха дотук. Новото ръководство в лицето на Оливер Блуме сложи край на всички проекти, които предшественикът му започна, включително изграждането на завод за електрически превозни средства за милиарди евро във Волфсбург.

Volkswagen Group също така спря разработването на всички платформи, предназначени за електрически превозни средства, включително по-напредналата архитектура SSP, която трябва да замени MEB и да даде предимство на Volkswagen Group пред силни конкуренти като Tesla. Остарялата платформа MEB продължава да съществува с малко подобрения, докато други автомобилни производители са засилили развитието и заплашват да изтласкат Volkswagen от пазара.

Продажбите на електрически автомобили Volkswagen започнаха да спадат бързо на повечето основни пазари, и най-вече на най-големия - Китай. На азиатската държава се падат 40% от глобалните продажби на Volkswagen и загубата на контрол над този пазар е много лоша новина, защото именно той внедрява електрически превозни средства по-бързо от всяка друга страна. Сега обаче този пазар е доминиран от Tesla и китайските производители на автомобили. Като жест на отчаяние Volkswagen инвестира в китайския Xpeng Motors, но това може да не е достатъчно, смята Агати.

Пускането на ID.7 на местния пазар разочарова. Консервативната архитектура не привлича достатъчно от купувачите в Китай, които предпочитат по-авангардно изглеждащите модели на BYD, Zeekr, NIO или Tesla. VW ID.7 получи само 300 поръчки в първите си 3 дни след излизане в продажба. За сравнение Zeekr 007 при сравнима цена получи 25 000 предварителни поръчки за 9 дни.

Продажбите на електромобили на Volkswagen в Европа са по-добри, но пак не съответстват на онова, което се окачва от най-големия автомобилен производител на континента. Тази нова реалност е отразена в скорошните спирания на поточните линии в ключови фабрики за електрически превозни средства. Изпълнителният директор на марката Volkswagen Томас Шефер предупреди в края на 2023, че „покривът гори“ и трябва да се предприемат драстични мерки за спасяване на компанията.

Съставянето на план за това отне цели 6 месеца. Той предвижда намаляване на времето за разработка на нови модели от 50 на 36 месеца, като това ще позволи на Volkswagen да спестява повече от 1 милиард евро годишно през следващите 5 години. Това ще бъде улеснено чрез намаляване наполовина на броя на тестовите прототипи. Допълнителни тестове ще бъдат симулирани с помощта на софтуер, спестявайки на компанията още 400 милиона евро годишно.

Volkswagen също така ще се опита да спести 520 милиона евро годишно чрез намаляване на времето за производство, а чрез реорганизиране на следпродажбения си бизнес Volkswagen планира да икономиса още 250 милиона евро годишно. Всички тези мерки са насочени към спестяване на повече от 10 милиарда евро до 2026. Планът също така включва селективни съкращения в цялата компания, за да се намали броят на персонала.

Въпреки че тези икономии вероятно ще запазят Volkswagen за известно време, все още е трудно да се повярва, че компанията ще успее да си върне лидерството на световните пазари. Ускореното развитие винаги носи риск да доведе до спад в качеството и да възпрепятства въвеждането на по-модерни електрически автомобили. Всичко това повече напомня не на заявка за успех, а на пренареждане на шезлонгите на „Титаник“ точно преди катастрофата.

fallback
  • #5
    анонимен ( преди 10 месеца )
    Митичен, бъркаш и по(сл-)реден път ти казвам - ел може да добри, но не са универсално решение за всеки, както един ДВГ. Ел се продаваха защото се дотираха, защото бяха хайп. Колкото до ФВ - казно не един път - семейни борби. За ел коли Европа не може да се мери с Кигай по ред причини.
  • #4
    MythBuster ( преди 10 месеца )
    Шваба, няма добра и лоша технология. Има подходяща и неподходяща за времето си. Навремето дизелът е бил най-доброто решение, което се доказва от продажбите. След това хибридите щяха да са по-добро решение което не се доказва от продажбите, А към момента електромобилите са най-доброто решение, което също се е доказва от продажбите. Очевидно е по-подходящо от хибридите и на тях им мина времето, както и на дизела и ще оцелее този, който е най АДАПТИВЕН към най-подходящите за утре технологии.
  • #3
    сас ( преди 10 месеца )
    Софтуерът беше зле в началото, но вече е стабилен. Основният им проблем е, че оплескаха развитието на бъдещите платформи и продуктите им се получиха твърде скъпи на глобалния пазар. И ID.7, и ID.Buzz бяха много високо оценени от журналистите, а и Taycan и e-tron са солидни продукти, но просто не се продават, защото това, което получаваш от Kia/Hyundai и Тесла за същите пари, e по-добро. Кривата на зареждане, ефктивността, ергономията - всички тези при VW са ОК, докато при другите са по-добри...
  • #2
    Швабен зи каскен ( преди 10 месеца )
    Началото на края на ВАГ беше когато в края на 90-те решиха да заложат на канцерогенната дизелова технология вместо да инвестират в чисти хибриди. За сравнение Тойота, с правилната стратегия, се справя далеч по-добре. За пълноценен преход към електромобили просто е още рано - технологиите на батериите не са развити достатъчно добре.
  • #1
    MythBuster ( преди 10 месеца )
    Ето това беше началото на края на volkswagen. "Новото ръководство в лицето на Оливер Блуме сложи край на всички проекти, които предшественикът му започна, включително изграждането на завод за електрически превозни средства за милиарди евро във Волфсбург."
fallback
Последни