IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Колко гориво пести спокойното потегляне в градски трафик?

Експеримент показа как се увеличава разходът при любителите на бързите ускорения на светофари

Някои шофьори вероятно са се замисляли дали резките ускорения при потегляне светофар в градски условия влияят на разхода на гориво на автомобила. Отговорът изглежда очевиден - наистина има разлика в сравнение със спокойния старт. Въпросът обаче е каква е тази разлика и дали си заслужава да се промени стила на шофиране, за да пести гориво?


експеримент


Ясно е, че бързото потегляне от място помага за възможно най-бързо постигане на „крайцерска скорост“, при която разходът на гориво е оптимален. За да установи истината, екип на изданието Auto.Mail проведе любопитен експеримент, преминавайки през градски маршрут с голям брой светофари. Първият опит е две преминавания през маршрута с плавно потегляне всеки път, като двигателят се развърта до 2500 об/мин, а вторият - нови две преминавания, но със здраво натискане на педала на старта и съответно достигане на 3500-4500 об/мин.

Как се провежда експеримента?

Останалата част от стила на шофиране и условия си остава същата. След всеки две преминавания резервоарът се пълни с гориво догоре и така се изчислява разхода. Резервният измервателен уред е стандартният бордови компютър на автомобила, който в случая е Mazda CX-5 от 2016 с атмосферен двигател с обем 2,5 литра, 6-степенна автоматична скоростна кутия и задвижване на четирите колела.

Всеки от двата цикъла се състои от пет кръга в нощни условия и е с обща дължина 71,8 км. При всеки от двата опита автомобилът минава през 90 светофара (преминава пет пъти през същите 18 светофара). След потегляне ускорението продължава, докато се достигне разрешената скорост в участъка от +10 км/ч. Избягва се „гоненето“ на зелена светлина и резки спирания. Вместо това се отпуска газта предварително и се намалява плавно, съобразено с пътната обстановка. Скоростна кутия в позиция D, спортният режим не е активиран, системата старт-стоп е деактивирана.

Резултати от измерването

Режим на силно ускорение:

Време за пътуване: 1 час и 39 минути

Разход по касови бележки от бензиностанцията: 11,5 литра на 100 км (8,26 л на 71,8 км)

Разход според бордовия компютър: 11,1 литра на 100 км

Режим на плавно ускорение:

Време за пътуване: 1 час и 46 минути

Разход по касови бележки от бензиностанцията: 9,53 литра на 100 км (6,84 л на 71,8 км)

Разход според бордовия компютър: 9,7 литра на 100 км


експеримент


Какво означава всичко това?

Авторите на експеримента не претендират за лабораторна точност на резултатите, като искат да видят дали има съществена разлика в двата стила на шофиране. Те признават, че вероятно има някаква неточност както в показанията на бордовия компютър, така и измерванията на количеството налят бензин. Показателите са усредени, като икономичният цикъл показва 9,615 л/100 км, а за „състезателния“ - цикъл – 11,3. Разликата в разхода, която търсим при плавно и здраво каране е 1.69 литра на сто.

Много ли е или малко? Ако се вземе за отправна точка икономичния стил на шофиране, то разсриката цели 17,6%. При цена на бензина за литър 2,81 лева (за България) бързите потегляния вече излизат 3,28 лева. Толкава надплаща шофьорът, ако иска да „дърпа на светофара". При 15 000-20 000 км годишен пробег сумата става доста сериозна.

Разбира се, това е само теоретично, защото шофьорите, които непрекъснато бързат да изпреварят всички останали при потегляне от светофара, са единици. Числата обаче ясно опровергават твърдението, че бързото достигане на „крайцерска“ скорост помага за намаляване на разхода. И доказват, че безразсъдното шофиране, независимо от условията, е предпоставка за създаване на опасни ситуации на пътя, но и удря по джоба на човека зад волана.

В тези оправданието с пестене на време също не важат. Експериментът показва, че разликата в средната скорост на тестовото разстояние е само 3 км/ч. Това показва, че когато каращият нормално шофьор завърши маршрута от 71,8 км., „бързакът“ ще е изминал само 5 км повече за 2 часа пътуване


експеримент


Въпреки факта, че експериментът е проведен през нощта, всички светофари, включени в маршрута, работят. Следователно шофирането на всеки от тях пет пъти по едни и същи правила (не се спирай на мигаща зелена светлина, спира се на жълта светлина) осигурява доста висока повтаряемост на маршрута. Това е улеснено и от напълно отсъстващия трафик.

Получените цифри са относителни по природа и в случая се използват главно за разбиране на модели. Редът на стойностите на разликата при други автомобили вероятно ще бъде различен - при Mazda CX-5, например, автоматичната скоростна кутия има изразена адаптивност и при интензивно шофиране поддържа високи скорости по-дълго, отколкото е необходимо за интензивно ускорение до 70 км/ч и последващо равномерно движение. Но в същото време няма причина да се получава противоположен резултат на други автомобила.

Маршрутът в случая е доста специфичен: малко хора карат повече от 70 км, използвайки едни и същи светофари. Този път е избран, за да се получи по-бързо и по-точно резултат, който всеки може да коригира самостоятелно, като вземе предвид характеристиките на движението.


0 от 500
  • #12
    4 rate up comment 0 rate down comment
    Bat Sande ( преди 1 година )
    Състезанията се печелят не от тези които развиват най-голяма скорост на правите, а от тези които поддържат най-висока средна скорост през цялото време! Това включва и времето в бокса за дозареждане с гориво. (Не съм го измислил аз) Който иска да бърза-мен са ме учили, че добрия шофьор е този който използва минимално спирачката.
  • #11
    2 rate up comment 1 rate down comment
    Михаил ( преди 1 година )
    Аз се чудя от зад на колоната, как може да се изнесат само 5 коли на един светофар, а то било защото четат *** статии.
  • #10
    3 rate up comment 2 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    Петърчо, пак то е неудобно да си признаеш, че копираш от руски сайтове. AutoMail.ru е поредният некадърен руски сайт, от който си взел тази статия.
  • #9
    16 rate up comment 2 rate down comment
    И аз ( преди 1 година )
    По принцип и аз знам, че няма смисъл от бързане и ръчкане и уж все си го повтарям, обаче като тръгна на някъде и до 5тата минута няколко смoтльовци ми скъсат нервите и коня отива у реката...
  • #8
    6 rate up comment 0 rate down comment
    Топлата вода ( преди 1 година )
    Това с крайсерската скорост е голяма глупост. Каква крайсерска скорост ще гониш, щом като следващия светофар е на 100-200 метра?! Настъпването без прекаляване на по-ниска предавка, а именно 3-та, има смисъл само за да избегнеш превключване на 4-та. Целта е да стигнеш до следващия червен светофар на празен ход без да се налага да пипаш спирачката. Другата опция е да хванеш зеления, ако може.
  • #7
    1 rate up comment 1 rate down comment
    бъчваря ( преди 1 година )
    Нещо някои хора тук не са разбрали за какво иде реч. А именно, дали ако ускоря за 3 секунди до 50 и пусна по инерция до следващия светофар, ще изгоря повече от тоя, дето ускорява до 50 за 10 секунди и сменя на ниски обороти, като също пуска по инерция. Истината както писах, е някъде по средата при 75% отворена дроселова клапа при ускорение. Тук не става въпрос да направя максимално бърза обиколка с 200 от светофар до светофар, а за това, да спазвам ограниченията, дори да ускорявам бясно.
  • #6
    17 rate up comment 0 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    Има безброй симулации, които ясно показват, че РАВНОМЕРНОТО шофиране с разрешената скорост е по-бързо от накъсаното с неразрешена. Причината някои шофьори да пестят време (и аз го правя понякога, когато закъснявам) не е, че ускоряват бързо, а че ускоряват до 70-90, минават по непозволени ленти, пресичат непрекъснати линии и още мното нарушения. Цялостният трафик се забързва от толерантно поведение - не пускане на нахалници, а например когато спряла кола е блокирала едната лента.
  • #5
    38 rate up comment 0 rate down comment
    carpe_diem ( преди 1 година )
    Много пъти ми се е случвало това нещо - светофарът след примерно 500 метра свети червено, аз си карам с 50 при разрешено 50, изпреварват ме 5-6 коли със 70-80, спират на червено, аз като пристигна, вече свети зелено, обаче докато тръгнат останалите, трябва и аз, и още 10-20 коли зад мен да спрат. А ако въпросните бързаци си карат с 50, всички пристигаме на зелено, никой не спира и си минаваме много по-лесно и бързо всички коли...
  • #4
    19 rate up comment 0 rate down comment
    carpe_diem ( преди 1 година )
    Като караш така в голям град с доста трафик, не пестиш абсолютно нищо, напротив - бавиш всички останали, защото трафикът се накъсва и след бързо ускорение трябва да се спре по-рязко на следващия светофар - след теб повече коли спират, после докато тръгнат, пак се губи супер много време, отколкото ако се кара плавно и не се налага да се спира на някои светофари ;)
  • #3
    4 rate up comment 23 rate down comment
    анонимен ( преди 1 година )
    Не знам коя БАБА е карала, но когато АЗ правя така, не спестявам 7 минуи н а 2 часа, а 20 минути на 35 минути ...