Световете на смартфоните и автомобилите се сблъскват, като нарастващата взаимна интеграция между софтуер, функции и свързаност проличава ясно при подготвяните „умни“ превозни средства, които се очаква да се появят на пазара през следващите години..
Най-сложните операционни системи, които използваме на нашите смартфони и таблети, вече са интегрирани в серийните автомобили и бързото развитие на електрическите коли ни доближава все повече до софтуерно дефинираните превозни средства (SDV).
Нов доклад на Boston Consulting Group очертава значимостта на феномена, който може да се развие като стойност до над 650 млрд. долара в рамките на автомобилната индустрия до 2030 г. (т.е. от 15% до 20% от общата стойност на сектора).
Това означава епохална промяна в автомобила, който вече не е просто превозно средство, а се превръща в динамична и адаптивна платформа, която се актуализира онлайн, управлява се главно от софтуер и може да добавя нови функции и характеристики според нуждите на клиента.
Промяна в парадигмата, която тласка много производители на смартфони, високотехнологични компании, доставчици на онлайн услуги и производители на микрочипове и компютри да стартират проекти за интелигентни автомобили, особено такива, задвижвани изцяло чрез електричество и plug-in хибридни системи.
Тук може да проследите кои гиганти в областта на електрониката и информационните технологии планират да правят автомобили или вече са навлезли в този сектор.
Какви автомобили подготвят технологичните компании (ГАЛЕРИЯ):
Тук не можем да пропуснем Sony, японската компания, която реши да навлезе в света на автомобилите с Honda, като сформира Sony Honda Mobility миналата година.
Автомобилите на концерна, които ще се произвеждат и продават в САЩ от 2026 г., ще бъдат част от марката Afeela. Първият модел се очаква да бъде базиран на прототипа Afeela, показан по-рано тази година - електрически седан с четири врати, който обещава да постави нови стандарти за бордова свързаност, игри, помощ при шофиране, сензори и технологии, разработени съвместно с Qualcomm.