fallback

Помощ при шофиране - „да“, автономни коли - „не“

Проучване показва какви са настроенията сред шофьорите спрямо тези две технологии

Шофьорите в Германия все още са много заинтересовани от системите за подпомагане на водача, показа проучване на Института Гослар, което се основава на на анализ на консултантската фирма McKinsey & Company.

В изследването са участвали 25 000 души, като около 1/4 от тях твърдят, че ще си поръчат поръчат усъвършенствана система за подпомагане на водача следващия път, когато купуват превозно средство. Близо 2/3 от всички анкетирани посочват, че наред с други неща ще платят еднократна такса от 10 000 евро за автопилот от ниво 4 за движение по аутобан.

Според Керстен Хайнеке, партньор в McKinsey и съавтор на изследването, това показва, че асистираното шофиране е много привлекателно от гледна точка на потребителя, като то ще направи превозните средства по-безопасни, по-приятни и по-производителни.

Авторите на изследването обаче регистрират за първи път и спад в интереса на клиентите към изцяло безпилотни автомобили от ниво 5. Само 26 процента от анкетираните биха искали да преминат към напълно автоматична кола. За сравнение, през 2020 г. тази стойност е била 35%. Посочва се, че 64% от участниците в проучването искат безопасността на тази технология да се повиши, а също така да се подобри и регулаторната среда.

В момента автоматизираното шофиране в Германия е разрешено при скорост до 130 км/ч.Това прави страната пионер в ЕС - през май 2021 г. Бундестагът и Бундесратът одобриха закон, според който напълно автономните превозни средства в Германия могат да се използват като цяло по обществените пътища.

Все още обаче се отлага приемането на движение на автомобили без шофьори, като от Германският автомобилен клуб (ADAC) посочват основната причина за това - технологията, която трябва да бъде разработена от производителите на автомобили, и правната ситуация от страна на законодателят се оказват по-сложни от очакваното. В същото време шофьорите в Германия все още не са убедени в предимствата на самоуправляващите се автомобили.

ADAC цитира проучвания за това, според които 45% от шофьорите в страната се съмняват в надеждността на автомобилните технологии или се страхуват от хакери. Проучване на изследователския институт Prognos за автономното шофиране, направено за ADAC, предполага, че тази технология ще трябва да се налага постепенно, при това много бавно.

Средно един автомобил се използват до 20 години, поради което новите технологии все още са недостъпни за повечето хора. Според Prognos дялът на новите превозни средства, при които водачът може напълно да се откаже от шофиране на всички магистрали, трябва да се увеличи от 2,4% през 2020 г. до поне 70% през 2050 г.

От 2030 г. нататък по пътищата постепенно ще се появят автомобили със система Citypilot, т.е. възможност за самостоятелно шофиране както по магистралата, така и в града. И едва след 2040 г. изследователският институт очаква по-голяма гама от автомобили, които могат да се придвижват от врата до врата напълно автономно и следователно вече нямат нужда от шофьор.

Експертите припомнят и какви са петте нива на автоматизирано движение. „Ниво 1“ означава „асистирано шофиране“ (с круиз-контрол, адаптивен круиз-контрол, предупреждение за напускане на лентата и т.н.). При „Ниво 2“ на „полуавтоматизирано шофиране“ превозните средства могат да се движат направо по магистралите за кратко време и без водачът да се намесва, както и да поемат процесите на управление, спиране и ускорение. При „ниво 3“ на „силно автоматизирано шофиране“ на шофьорите е позволено да отклонят вниманието си от пътя, но все пак трябва да могат да се намесят в процеса на шофиране и да поемат волана, ако е необходимо.

„Ниво 4“ включва „напълно автоматизирано шофиране“, при което превозното средство се движи напълно независимо по определени маршрути и водачът може да не участва процеса на шофиране. При това ниво на автоматизация дори е възможно да се шофира без човек зад волана. „Ниво 5“ на „автономно шофиране“, което беше планирано досега, най-накрая включва напълно независимо шофиране без човешка подкрепа.

Експертите обаче все още виждат голяма нужда от действие и изясняване, преди това да се случи. Но също така са сигурна, че визията за автономно шофиране вече не е „тема за бъдещето", а по-близо до реалността, отколкото много хора си мислят.

Във всеки случай потенциалът на тази технология е огромен, подчертават от ADAC позовавайки се на проучването Prognos - за обществото, сигурността и за Европа като място за бизнес. Според това тази форма на автоматизация може по-добре да интегрира по-възрастни хора или хора с увреждания, да направи трафика по-гладък и транспортирането на стоки по-щадящо околната среда.

Също така, в зависимост от степента на автоматизация, тази технологии допълнително ще намали броя на злополуките - в крайна сметка човешката грешка е отговорна за 90% от всички катастрофи. Поради това експертите подчертават, че разработването на най-добрата технология за автономно шофиране е от огромно значение.

fallback
  • #8
    анонимен ( преди 1 година )
    4ти в грешка си. В Германия имам над 300к км.и не споделям съвем казаното от теб. Да осеяни са с ремноти магистралите им, но пък са сигнализирани, шофьорите им са колкото адекватни, толкова и "неделни". Спрямо БГ са много по толерантни.предвид трафика там,катастрфите са по малко спрямо БГ. За бундесщтрсе да казваш че са по зле...не говори добре за теб или явно не си въртял из БГ, че да ти изпопадат пломбите
  • #7
    Хайл14/88 ( преди 1 година )
    Гост,той тесларев още мисли,че всеки трябва да харесва теслата щом той я харесва
  • #6
    Хайл14/88 ( преди 1 година )
    Гост,за норвежките магистрали питай гаджето на грета-тесльо ганюф,той е "живял там и е имал тесла"...мен там не ме търси
  • #5
    Гост ( преди 1 година )
    Хайл,тоя кара по норвежки магистрали,при Грета в Швеция.
  • #4
    Хайл14/88 ( преди 1 година )
    До 2...карал съм и от личен опит ти го казвам,защото един такъв се удари пред мен в мантинелата и полицаите когато дойдоха каза че не разбрал какво станало,но явно ти не си бил никога в Германия.За тая пропаднала и РАЗКОПАНА ДЪРЖАВА НЕ МИ СЕ СЛУШАТ ХВАЛБИ,хвалят я хора които не са били там.Няма магистрала която не е разкопана,националите им са по-зле и от нашите...така,че спрете да ги хвалите НЕОСНОВАТЕЛНО
  • #3
    Гост ( преди 1 година )
    Никой не му се мре по вина на автопилота.
  • #2
    анонимен ( преди 1 година )
    1ви, карал ли си в Германия изобщо...или на общо основание приказваш?
  • #1
    Хайл14/88 ( преди 1 година )
    Немците и без това не стават за шофьори,правят страшно много катастрофи а с тези автопилоти съвсем ще се изпотрепят,но поне ще има ВИНОВЕН и вместо "аз не разбрах какво стана" ще има " докато чатех по телефона,автопилота катастрофира"...то сега са километрични задръстванията при лека катастрофа,представям си какво ще стане
fallback
Последни