Министерството на здравеопазването в Германия планира забрана за тютюнопушене в автомобил, ако в него пътуват деца или бременни жени. Дискусията се води отдавна в страната, но проектозаконът най-накрая ще бъде гласуван.
Забраната за пушене трябва да се прилага „в затворени превозни средства в присъствието на непълнолетни или бременни жени“. От 2019 г. няколко федерални провинции стартираха подобни инициативи и наложиха глоби до 3000 евро в случай на нарушение.
Правителството на провинция Саксония мотивира забраната за пушене в колите, позовавайки се на Германския център за изследване на рака. Концентрацията на тютюн в автомобилите „може да бъде пет пъти по-висока от тази в средностатистически задимен ресторант“.
При деца и юноши това може да причини увреждане на белите дробове, респираторни заболявания и инфекции на средното ухо. Новородените, чиито майки са пушили по време на бременност или са били пасивни пушачи, често имат значително по-ниско тегло при раждане, както и намалена белодробна функция. Според оценки на Германския център за изследване на рака около един милион непълнолетни в Германия в момента са изложени на тютюнев дим в колите.
„Подобни мерки трябваше да бъде въведено по-рано, тъй като могат да настъпят трайни увреждания, особено по време на бременност и при малки деца. Те се нуждаят от по-добра защита в обществото“, категоричен е Карл Лаутербах, министър на здравеопазването.
Здравният експерт Ларс Линдеман е критичен към плановете за забрана. Той смята, че „насърчаване на отказването от тютюнопушене е по-добър начин за постигане на подобни цели". Това ще изисква силни образователни кампании, които се фокусират предимно върху вредното въздействие върху децата.
Друг здравен експерт - Тино Зорге, на свой ред се опасява, че евентуални подобни разпоредби много трудно ще бъдат приложени на практика.