IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Черно море

Неудобната тайна на литиево-йонната батерия

Плановете за електрическия преход се градят на технологии, които още не са готови. Кои са 10-те най-вероятни батерии на бъдещето?

Електрическата революция отдавна вече не е предсказание за бъдещето: тя се случва пред очите ни. През 2022 година над 10% от продадените автомобили в световен мащаб бяха с електрическо задвижване. Европейският съюз и някои отделни американски щати планират да забранят двигателя с вътрешно горене от 2035 година, Китай също не е далеч от този път. Развитите държави инвестират рекордни средства в технологии за съхранение на енергията, които да направят възобновяемата енергетика по-надежден източник. Но онова, което никой политик не казва на глас, е, че за да се осъществят, всички тези смели планове разчитат на технологии, които още не съществуват. Електрическата революция е революция на кредит - без радикален технологичен пробив в областта на батериите тя е обречена.
   
    
литий, батерии
    
     
Разбира се, днес разполагаме и с много други средства за съхранение на енергията, освен химическите батерии - например физически батерии (водни като ПАВЕЦ Чаира, слънчеви, гравитационни), или пък производство на водород от ВЕИ. Но повечето от тях са огромни, тежки и мъчно подвижни. Транспортният сектор ще трябва да разчита на химически батерии.

Има само един проблем: доминиращата технология в тази област е отпреди почти половин век. И по начало не е измислена за употреба в автомобили, камиони или самолети.
   
   
Стан Уитингъм, Джон Гудинъф, Акира Йошино, литиево-йонна батерия, нобел
Бащите на литиево-йонната батерия: Стан Уитингъм, Джон Гудинъф, Акира Йошино
   
     
Идеята за литиево-йонна батерия се появява с петролната криза в началото на 70-те. Рязкото поскъпване на горивата възражда идеите за електрическо задвижване, погребани още в зората на ХХ век. Но съществуващите оловно-киселинни акумулатори не са в състояние да го поддържат. Петролните и химическите гиганти започват да търсят алтернативи. Един млад химик, на име Стан Уитингъм, започва да експериментира с анод от метален литий, и катод от титаниев дисулфид. Регистриран е патент, показан е и работещ прототип на автосалона в Детройт. Но после петролната криза отшумява и Exxon решава, че инвестициите в нови батерии няма да се изплатят.

Батерията на Уитингъм е несравнимо по-добра от оловно-цинковите, но има и недостатъци - сравнително ниска скорост на зареждане и висок риск от възпламеняване. Джон Гудинъф, професор от Тексаския университет, решава първия проблем, като заменя титаниевия дисулфид с кобалтов оксид в катода. Колегата му от университета "Мейджо" Акира Йошино решава втория, като използва кокс за анода и намалява значително риска от пожар. От труда на тези трима души се ражда първата "съвременна" литиево-йонна батерия за масова употреба, въведена от Sony през 1992. А през 2019 Уитингъм, Гудинъф и Йошино поделиха Нобеловата награда за химия.
   
     
батерии, телефон, пожар
Самозапалващите се батерии нашумяха покрай някои модели мобилни телефони, но подобен риск грози и електромобилите. Няколко от технологиите, които се разработват в момента, обещават да неутрализират опасността
   
    
Но литиево-йонната батерия, която върши толкова добра работа в телефоните и лаптопите ни, не е съвсем подходяща за автомобили. Енергийната й плътност не стига, за да осигури нужния автономен преход от няколкостотин километра - за да се постигне това, батериите в колите трябва да са огромни. И съответно - много тежки. Един съвременен електромобил тежи средно с 350-400 кг повече от аналога си с двигател с вътрешно горене. Това поражда всевъзможни усложнения. Нужни са например специални (и отчетливо по-скъпи) гуми, които да издържат на натоварването. Наскоро Британската асоциация на паркингите предупреди, че много от по-старите многоетажни паркинги в страната са разчетени при доста по-ниско тегло на автомобилите и могат да рухнат под тежестта на електромобилите. Но най-същественият проблем с високото тегло е, че то увеличава разхода на енергия - значително. Един електромобил с обхват над 400 км с едно зареждане обикновено се нуждае от между 22 и 30 киловатчаса енергия, за да измине 100 км. Това все пак е по-ефективно от колите с ДВГ (превърнат в квтч, разходът на един бензинов автомобил е около 65-70 за 100 км/ч, на дизелов - около 60 квтч, на пропан-бутан - около 38 квтч). Но е недостатъчно за постигане на екологичните цели, в името на които електромобилите се налагат на пазара.
     
       
Tesla Model Y
Цените на конвенционални и електрически автомобили започнаха да се доближават напоследък, но не заради поевтиняването на вторите, а заради изкуствено наложеното поскъпване на първите
       

         
Вторият, още по-съществен проблем на литиево-йонните батерии, е цената им. Очакванията бяха, че с все по-масовото производство на батерии цената им ще върви надолу заради икономии от мащаба. Това се случваше между 2010 и 2020, когато цената падна от над 1200 долара до едва около 130 долара за киловатчас. Но след това започна обратният процес: с растящото търсене на батерии суровините за тях взеха да поскъпват неудържимо.
Никелът, който се търгуваше около 11 000 долара за тон преди три години, сега е 23 200 долара, а в един момент надхвърляше 33 000 долара. Кобалтът поскъпна от от 22 000 долара през 2016 до около 49 000 долара в началото на април 2023. Медта - незаменима суровина за електрическите системи - скочи от 5000 до около 9000 долара за тон (това е и единственият от т. нар. "метали на зеления преход", с който разполага България). И това е само плахото начало, когато само един от 10 нови автомобила е електрически. Представете си ефекта, когато станат пет от 10, или 10 от 10. Тогава вече въпросът няма да е само в цената. Неслучайно Илон Мъск нарече никела "новото злато". А Карлос Тавареш, главният изпълнителен директор на гиганта Stеllantis, наскоро подчерта, че ако всичките около 1.3 милиарда автомобила на планетата бъдат заменени с електрически, литият просто няма да стигне.
     
      
литий, добив, батерии, електромобили
Добив на литий в Америка
     
     
Тъкмо затова електрическият преход в транспорта е революция "на кредит". Той е планиран, разчитайки на бъдещи открития, които да променят сегашната химия на батериите, и да ги направят едновременно по-леки, по-ефективни, по-евтини и по-безопасни. Такъв залог не е непременно грешен: развитието на технологиите многократно е доказвало, че когато има икономическа мотивация, нови решения се намират. В момента се разработват над 20 различни нови технологии за батерии - някои само вариации на съществуващите, други - радикално различни. Само времето ще покаже коя ще успее да се наложи - или може би победителите ще са различни за различните типове употреба.

Преди да се спрем в повече детайли на алтернативите, може би трябва да напомним какво представлява литиево-йонната батерия. Немалко хора си представят, че при зареждане просто "сипваме" електричество в батерията като вода в туба. Но батерията не съхранява пряко електричество, а само го произвежда при нужда чрез химична реакция между двата електрода и разделящата ги среда, наречена електролит. Когато включите литиево-йонната батерия към някакъв уред (или когато активирате електромобила си), литиеви йони преминават от анода към катода, отдавайки електрони и създавайки заряд. Когато зареждате батерията, йоните се връщат от катода към анода.
  
  
10 технологии за батериите на бъдещето (ГАЛЕРИЯ):


* Статията е публикувана в Bulgaria ON AIR THE INFLIGHT MAGAZINE, брой 04 / 2023



 

 

 

0 от 500
  • #15
    3 rate up comment 1 rate down comment
    Абе каскет ( преди 1 година )
    Научи се поне да прочетеш статиите преди да се излагаш в коментарите им:Създателят на литиево-йонната батерия е разработил нова технология, която значително я превъзхожда, съобщава официално катедрата по инженерни науки на ТЕКСАСКИЯ университет.Дори на 94 години роденият в ГЕРМАНИЯ Джон Гудинъф е готов да направи нова революция в света на батериите след тази, която постигна с литиево-йонната технология.
  • #14
    2 rate up comment 2 rate down comment
    Швабен зи каскен ( преди 1 година )
    До 10: Ха-ха, Панасоник са японска компания и си партнират в разработките на батерии с твърд електролит с Тойота. Справка броя на патентите им. На Тесла продават само батерии с NCA катод, собствена разработка. Тесла няма никакви разработки за батерии с твърд електролит.
  • #13
    1 rate up comment 0 rate down comment
    До 11 ( преди 1 година )
    Е какво слагаш и ДДС и него ли искаш да се махне специално за горивата освен това панелите също имат ДДС. Иначе за другото си прав но не всеки има 6 000 лв и удобно място за панели и зареждане
  • #12
    6 rate up comment 1 rate down comment
    Абе шваба ( преди 1 година )
    Продължаваш ли да вярваш на рекламни партенки, че toyota ще изкара твърдотелни батерии през 2025 година? Аз поне се смея с глас всеки път когато имам мъск каже че тази година автопилота ще е готов и ако си забелязал го подигравам така от 5 години насам, но ти като истински зомби сектант продължаваш да вярваш въпреки че те лъжат вече 10 години как след три години пускат тези батерии и променят света. Знаеш ли поне през коя година за първи път toyota обяви, че след три години са готови?
  • #11
    3 rate up comment 0 rate down comment
    До Иван ( преди 1 година )
    Вярно е! Държавата прибира, ако не се лъжа 70 стотинки на литър. Сложи още 40-50 стотинки ДДС. Дори така, над половината от цената на горивото изтича от държавата. Тоест на онзи от съседната статия с 650 000 км пробег на toyota corolla ако му гори около 6 на 100, са 40 000 литра гориво, тоест държавата е олекнала с 50-60 000 лв само от този автомобил. Тези пари вече не са в България. Вярно фотоволтаиците и те са внос, но струват 5-6 хил. лева за този пробег. А горивото е струвало колкото Тесла У
  • #10
    5 rate up comment 0 rate down comment
    До 8 ( преди 1 година )
    И как може да си вярваш на глупостите може би мислиш, че Тесла или основния й партньор Панасоник не разработват твърди батерии или са много назад от Тойота нищо, че обикновено са 2 обиколки пред нея при батериите като цяло но точно при твърдите Тойота ще изпревари всички така ли както Хюндай изпревари Тойота при водородните коли
  • #9
    4 rate up comment 1 rate down comment
    До 4 ( преди 1 година )
    В САЩ цената на литър е 1.03 долара което е 1.85 лв. В големи вносители като Китай, Индия, Ю. Корея и Япония е около 1.25 долара което е 2.25 лв. Така, че намалението не би било чак толкова огромно
  • #8
    3 rate up comment 7 rate down comment
    Швабен зи каскен ( преди 1 година )
    "първата "съвременна" литиево-йонна батерия за масова употреба, въведена от Sony през 1992. " Ето ви го черно на бяло. Тесла-зомбитата, къде щеше да бъде любимата ви пирамида, ако не бяха японците да разработят литиево-йонните батерии за серийно производство? Същото ще се случи и батериите с твърд електролит - първи ще са Тойота 2025, а Тесла ще си остане с милиардите инвестирани в морално остаряла технология с течен електролит.
  • #7
    6 rate up comment 1 rate down comment
    До 4 ( преди 1 година )
    А ти забравяш че този социалистически подход свали както цените на батериите така и тази на фотоволтаиците и станаха 10 пъти по-евтини за десетина години. Ако едно време се безстойността на киловатчас произведена електрическа енергия от фотоволтаици беше 70 стотинки, днес вече е под 3 стотинки. Е колко да е паднала цената на горивата за последните 10 години? А цената на цикъл заряд на батерията е паднал още повече. Преди 10 години беше 3$ на цикъл, а днес около 3 цента. Тоест стотина пъти.
  • #6
    4 rate up comment 2 rate down comment
    До 4 ( преди 1 година )
    Ако няма акциз ще се вдигне търсенето а вдигнатото търсене вдига цената от което печелят Русия, ОПЕК, Америка и губят бюджетите на държавите и да цената ще падне донякъде но не чак толкова..