Българската група "Монбат" придоби две германски компании, опериращи в областта на литиево-йонните батерии, става ясно от съобщение до инвеститорите.
"Монбат", най-големият производител на акумулаторни батерии в Източна Европа, купува Gaia Akkumulatorenwerke и EAS Germany, и ще ги слее в ново дружество - EAS Batteries, базирано в градчено Нордхаузен, провинция Тюрингия.
Батерия, произведена от EAS
Според официалното съобщение придобиването на двете компании и на тяхното know-how ще донесе "допълнителна диверсификация" на групата "Монбат". Новосъздадената EAS Batteries ще е едно от едва двете по-големи дружества в световен мащаб, работещи в областта на т. нар. LFP-клетъчни батерии. При тях като катод се използва литиев железен фосфат (LiFePO4). Подобни батерии имат две съществени предимства - първо, доста по-голяма термична и химична стабилност от останалите литиево-йонни батерии, което ги прави по-безопасни и подходящи за употреба в авиацията и космическите технологии; и второ, по-ниско тегло, заради което са предпочитани при електрическите велосипеди например.
LFP-батерии се използват от гиганти като Black and Decker's, Daimler и авиационните Cessna и BAE Systems. С такива акумулатори е и нашумелият хърватски суперавтомобил Rimac Concept One.
Заводът в Нордхаузен ще бъде допълнително модернизиран в следващите години
"Монбат" планира да инвестира над 5 милиона евро в следващите две години за ново оборудване в Нордхаузен. "Монбат ни предоставя финансова стабилност и инвестиции в модерно оборудване, от които EAS се нуждае, за да стане по-конкурентна", коментира Михаел Дойтмайер, който ще е изпълнителен директор на новото дружество.
"Това придобиване бележи навлизането на Монбат на германския пазар и същевременно е ангажимент към технология с потенциал да промени света", добавя Атанас Бобоков, председател на Съвета на директорите и изпълнителен директор на "Монбат".