Група акционери на Tesla започнаха дело срещу компанията, главния изпълнителен директор Илон Мъск и други хора от фирмата твърдейки, че са били мамени в продължение на четири години чрез фалшиви твърдения за усъвършенстваните функции за подпомагане на водача, като са преувеличили ефективността и безопасността на технологиите за автопилот и пълно самоуправление на електромобилите, което е довело до милиарди загуби.
Предложеният колективен иск е заведен във федералния съд на Сан Франциско в понеделник и се ръководи от Томас Ламонтан, акционер на Tesla. В иска се твърди, че технологиите са „създали сериозен риск от злополука и нараняване“ и се твърди, че Мъск и Tesla са направили подвеждащи изявления, които са скрили това.
Ищците твърдят, че цената на акциите на Tesla е спадала няколко пъти, когато истината е станала известна, включително след като Националната администрация за безопасност на движението по пътищата на САЩ (NHTSA) е започнала да разследва технологиите, както и след съобщенията, че Комисията по ценните книжа и фондовите борси разследва твърденията на Мъск за автопилота, съобщава Reuters.
В иска се позовават и на скорошната акция за повече от 362 000 превозни средства, оборудвани с FSD софтуер, поради възможен проблем с безопасността около кръстовища. Въпреки, че Tesla се съгласи да започне корекцията, която се прави дистанционно, компанията не беше съгласна с анализа на NHTSA.
Цената на акциите спадна с 5,7% и на 16 февруари, след като NHTSA наложи изтеглянето на тези над 362 хил. автомобила. Инвеститорите казват, че стойността на акциите им е паднала няколко пъти, тъй като тези разследвания, които хвърлят съмнение върху ефективността на системите за автопилот и пълно автономно управление на Tesla, излизат наяве.
Компанията не разполага с отдел за връзки с медиите и не е коментирала темата пред медиите. Главният финансов директор Закари Къркхорн и неговият предшественик Дипак Ахуджа също са ответници в делото.
Изпълнителният директор на Tesla и Twitter Илон Мъск е обект на различни съдебни дела. През четирите месеца, откакто пое поста главен изпълнителен директор на платформата за социални медии, тя е била съдена от шест американски компании. Акционери в Twitter казват, че лудориите на изпълнителния директор при закупуването на компанията са допринесли за нестабилността в цената на компанията.